واکنش‌های جهانی در اعتراض به اعدام محمدحسن رضایی: اعدام کودک-مجرمان تحت قوانین بین‌المللی ممنوع است | ایران اینترنشنال

واکنش‌های جهانی در اعتراض به اعدام محمدحسن رضایی: اعدام کودک-مجرمان تحت قوانین بین‌المللی ممنوع است

خبر اعدام محمدحسن رضایی، که سال ۱۳۸۶ در ۱۶ سالگی به اتهام قتل عمد یک نفر در جریان یک دعوای گروهی بازداشت شده بود، واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی نهادهای بین‌المللی درپی داشته است.

پس از انتشار خبر اعدام رضایی در بامداد پنج‌شنبه ۱۱ دی ماه در زندان لاکان رشت، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، طی بیانیه‌ای اعدام او از سوی جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرد.

این بیانیه که در وب‌سایت دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شده، تاکید کرد اعدام کودکان بزهکار طبق قوانین بین‌المللی صریحا ممنوع است.

این بیانیه همچنین افزود: «کشتن» رضایی با وجود مداخلات و تعامل با دولت ایران بر سر این موضوع صورت گرفته است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: گزارش‌های «عمیقا نگران‌کننده‌ای» وجود دارد که در محکومیت رضایی از اعترافات اجباری ناشی از شکنجه استفاده شده و نگرانی‌های جدی دیگری نیز در مورد نقض حقوق دادرسی عادلانه او وجود دارد.

از سوی دیگر، اتحادیه اروپا هم در بیانیه‌ای اعدام رضایی را شدیدا محکوم کرد و یادآور شد اعدام افرادی که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، خلاف تعهدات بین‌المللی ایران است.

روز چهارشنبه، سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام محمدحسن رضایی هشدار داده بود. این سازمان تاکید کرده بود که اعمال مجازات اعدام علیه شخصی که در زمان وقوع جرم «کودک» بوده نقض جدی قوانین بین‌المللی حقوق بشری  و ممنوع است. 

عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرده بود که اصرار مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بر اجرای حکم اعدام محمدحسن رضایی با وجود دادرسی به‌شدت ناعادلانه و عدم تحقیق در مورد شکایات او مبنی بر شکنجه و اخذ اعترافات اجباری و سایر بدرفتاری‌ها، این بی‌عدالتی را مضاعف می‌کند.

اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای اعدام محمدحسن رضایی را شدیدا محکوم کرد و یادآور شد اعدام افرادی که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، ممنوع است.

سفارت سوئیس در ایران در توییتی نوشت: «سوئیس اعدام نوجوان ایرانی، محمد حسن رضایی  را محکوم می‌کند و با مجازات اعدام مخالفت می‌کند.» 

سوییس، با محکوم کردن اعدام محمدحسن رضایی، تاکید کرد با مجازات اعدام مخالفت است و از بیانیه سازمان ملل حمایت می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

تازه چه خبر؟
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More
محمد حسین باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفت که دولت جو بایدن تلاش می‌کند «مذاکراتی طولانی، بی‌فایده و به همراه ادعاها و مطالبات جدید» را به...More
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد که سرعت انتشار کرونا در ۱۲ استان بسیار تند و در ۱۲ استان دیگر تند است. رییسی روز شنبه ۲۱...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا پیش از لغو همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت واشینگتن به برجام، جمهوری اسلامی تعاملی با...More