واکسیناسیون جهانی از مرز ۲۰۲ میلیون دُز گذشت | ایران اینترنشنال

واکسیناسیون جهانی از مرز ۲۰۲ میلیون دُز گذشت

براساس داده‌های جمع آوری شده توسط بلومبرگ، پس از تزریق اولین دُز واکسن کرونا در دو ماه گذشته، تاکنون بیش از ۲۰۲ میلیون دوز واکسن کرونا در جهان تزریق شده است. واکسیناسیون کرونا  دست‌کم در ۸۸ کشور جهان از جمله آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی و جنوبی در حال انجام است.

استرالیا، روز یک‌شنبه سوم اسفندماه، برنامه گسترده واکسیناسیون کرونا را یک روز زودتر از برنامه قبلی، آغاز کرد و همزمان اسکات موریسون، نخست‌وزیر این کشور، با حضور در خانه سالمندان، دُز اول واکسن فایزر-بیون‌تک را دریافت کرد.

تاکنون استفاده از واکسن‌های کرونای تولید فایزر-بیون‌تک و آسترازنکا-آکسفورد در استرالیا تایید شده‌است و انتظار می‌رود حداکثر چهار میلیون استرالیایی به صورت داوطلبانه تا ماه مارس برای مقابله با کرونا واکسینه شوند.

در حالی که واکسیناسیون کرونا در استرالیا داوطلبانه است، روز شنبه، هزاران نفر در تجمع‌های ضن واکسن در شهرهای بزرگ این کشور برای اعتراض به آنچه که به اشتباه تصور می کردند واکسیناسیون اجباری است، شرکت کردند.

نیوزیلند واکسیناسیون برای مقابله با ویروس کرونا را به‌طور رسمی از روز شنبه دوم اسفند با تزریق واکسین فایزر-بیون‌تک آغاز کرد. اما مقامات این کشور پیش‌بینی می‌کنند روند واکسینه کردن پنج میلیون جمعیتش تا یک سال طول بکشد.

آمریکا که واکسیناسیون کرونا را از ۱۴ آذرماه آغاز کرده است، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری این کشور روز شنبه اعلام کرد تاکنون بیش از ۶۱/۳ میلیون دز واکسن در این کشور تزریق شده است. بر اساس این آمار، تاکنون بیش از ۱۷/۸ میلیون آمریکایی دز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

بریتانیا که به‌طور قابل توجهی در حال سرعت بخشیدن به برنامه واکسیناسیون خود است، اعلام کرد افراد بالای ۵۰ سال در این کشور تا اواسط ماه آوریل و تمام بزرگسالان تا ماه ژوئیه حداقل دز اول واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد. 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز شنبه قبل از اعلام برنامه‌‌های بازگشایی محتاطانه اقتصاد در این کشور، گفت: «تمام بزرگسالان اولین دُز واکسن کووید- ۱۹ را تا پایان ماه ژوئیه دریافت خواهند کرد.»

در آرژانتین، پس از اینکه گینز گونزالس، وزیر بهداشت این کشور متهم به «پارتی‌بازی برای واکسن کرونا» شد و استعفا کرد، کارلا ویزوتی به عنوان وزیر جدید سوگند یاد کرد. آرژانتین از ماه دسامبر واکسیناسیون را آغاز کرده است و تاکنون حدود ۱/۲۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی روسی و ۵۸۰ هزار واکسن کوویشیلد تولید موسسه سرم هند در این کشور تزریق شده است.

براساس داده‌های بلومبرگ، آخرین نرخ تزریق واکسن کرونا در جهان به طور متوسط حدود ۶/۳۵ میلیون دُز در روز است.

از سوی دیگر روسیه در روز شنبه با تایید یک واکسن دیگر برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ به اولین کشوری تبدیل شد که سه واکسن کرونا تولید کرده است.

میخائیل میشوستین، نخست وزیر این کشور، در تلویزیون دولتی اعلام کرد که واکسن جدید «کووی‌واک» برای مصارف خانگی استفاده می‌شود. اگر چه هنوز مراحل آزمایشات بالینی این واکسن در مقیاس گسترده هنوز انجام نشده است.

پیشتر نیز وزیر بهداشت روسیه ۲۲ بهمن ماه اعلام کرده بود که بیش از دو میلیون روس حداقل یک دُز از واکسن اسپوتنیک وی را دریافت کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، گفت لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای، به ثبات منطقه کمک خواهد کرد تهران و واشینگتن، هر...More
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More
در حالیکه اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به نیروهای آمریکا در عراق مبنی بر نقش داشتن یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در...More
سازمان نظارت بر فرآورده های دارویی و بهداشتی بریتانیا از تصمیم برای تایید سریع واکسن‌های جدید کرونا، که در آنها برای مبارزه با گونه‌های جهش‌یافته...More