واشینگتن دی‌سی با جو امنیتی سنگین به استقبال مراسم تحلیف رییس‌جمهوری آینده آمریکا می‌رود | ایران اینترنشنال

واشینگتن دی‌سی با جو امنیتی سنگین به استقبال مراسم تحلیف رییس‌جمهوری آینده آمریکا می‌رود

واشینگتن دی‌سی در حالی خود را برای برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن و معاونش کامالا هریس آماده می‌کند که بر خلاف مراسم‌ تحلیف در دوره‌های قبل، به جای تبدیل شدن به محل برگزاری جشن‌های مختلف، شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی است.

در حالی‌که شیوع کرونا از قبل باعث شده بود گردهمایی مردم برای مراسم تحلیف لغو شود، پارک نشنال مال در مرکز واشینگتن دی‌سی برای جلوگیری از احتمال بروز خشونت به روی عموم بسته شده است و تنها کسانی که از قبل مجوز دریافت کرده‌اند‌ اجازه حضور در این محل را دارند.

بایدن که روز سه‌شنبه وارد واشینگتن دی‌سی شد، با حضور در مراسمی در این شهر برای گرامی‌داشت ۴۰۰ هزار شهروند آمریکایی که در اثر کویید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند گفت: «سال گذشته ما را به شیوه‌های باورنکردنی مورد امتحان قرارداد، اما اکنون زمان آن رسیده که بهبود یافته و برمشکلات غلبه کنیم.»

امسال همزمان با برگزاری مراسم تحلیف به یاد شهروندانی که جان خود را در اثر کرونا از دست داده‌اند حدود ۱۹۱ هزار پرچم آمریکادر پارک نشنال مال نصب شده است.    

این در حالی‌است که در مراسم تحلیف رییسان جمهوری پیشین آمریکا بیش از یک میلیون نفر برای تماشای این رویداد از نمایشگرهای عظیم در محوطه نشنال مال تجمع می‌کردند و در نقاط مختلف پایتخت نیز جشن‌های گوناگونی به همین مناسبت در جریان بود.

اما در پی بروز خشونت‌های اخیر در ساختمان کنگره و احتمال وقوع دوباره ناآرامی‌های مشابه، پایتخت آمریکا شاهد استقرار ۲۵ هزار نیروی گارد ملی و نصب سیم‌های خاردار در مرکز این شهر است.

در همین حال، سخنگوی پنتاگون روز سه‌شنبه اعلام کرد در جریان بررسی صلاحیت نیروهایی که برای حفظ امنیت مراسم تحلیف در واشینگتن دی‌سی مستقر هستند، ۱۲ عضو گارد ملی از این مراسم حذف شدند که دلیل حذف دو نفر از آنها اعلام نظرهای «نامناسب» بوده است. او به محتوای نظرات این دو مامور اشاره نکرد.

طبق اعلام تیم جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب و معاونش کامالا هریس به همراه همسران خود از ساعت ۸:۴۵ صبح به وقت محلی در بخش‌های مختلف مربوط به تحلیف شرکت خواهند کرد و طبق برنامه در ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهوری و چهل و نهمین معاون رییس‌جمهوری تاریخ آمریکا سوگند یاد خواهند کرد.  

از سوی دیگر، دونالد ترامپ که بر خلاف تشریفات رایج در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت نمی‌کند، به همراه همسرش ملانیا، در ساعت هشت صبح چهارشنبه به وقت محلی واشینگتن دی سی را به مقصد پالم بیچ فلوریدا ترک خواهند کرد.

 

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More