هیچ‌یک از احزاب اسرائیلی در انتخابات موفق به کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت نشدند | ایران اینترنشنال

هیچ‌یک از احزاب اسرائیلی در انتخابات موفق به کسب اکثریت لازم برای تشکیل دولت نشدند

کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را منتشر کرد و طبق این نتایج، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، و مخالفانش هیچ‌کدام نتوانسته‌اند به اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت برسند.

حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و احزاب همسو در مجموع به ۵۲ کرسی کنست، پارلمان اسرائیل، دست یافته‌اند، درحالی‌ که ائتلاف احزاب مخالف با نتانیاهو ۵۷ کرسی را در اختیار گرفته‌اند.

براساس قانون اساسی اسرائیل، تنها حزب یا ائتلافی می‌تواند اقدام به تشکیل دولت نماید که بتواند ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را به‌دست آورد.

نتانیاهو ناچار است برای تشکیل دولت با حزب‌های دیگر ائتلاف کند که در این میان حزب راستگرای تندروی «یامینا» اولین گام و منطقی ترین گزینه است.

این حزب کوچک که حامی توسعه شهرک‌های یهودی‌نشین است، هفت کرسی به دست آورده و نتانیاهو در صورت ائتلاف با این حزب تنها به دو کرسی دیگر برای رسیدن به ۶۱ کرسی نیاز خواهد داشت.

از سوی دیگر، حزب عربی-اسرائیلی «رعم»، که نتانیاهو برای ائتلاف با آن شانس کمی دارد، به طور غیر‌منتظره‌ای چهار کرسی را به دست آورده است. درصورتی‌که رعم با احزاب مخالف نتانیاهو ائتلاف کند، این ائتلاف با در اختیار گرفتن ۶۱ کرسی قادر به تشکیل دولت خواهد بود و نتانیاهو کنترل دولت را از دست خواهد داد.

چنانچه هیچ یک از دو طرف قادر به ایجاد ائتلافی متشکل از ۶۱  کرسی نشود، اسرائیل در رویدادی بی‌سابقه ناچار است برای پنجمین بار طی دو سال گذشته انتخابات برگزار کند.

انتخابات روز سه‌شنبه، سوم فروردین، که با مشارکت ۶۷/۴ درصدی برگزار شد، چهارمین انتخابات اسرائیل طی دوسال گذشته محسوب می‌شود و تا اندازه زیادی به عنوان یک همه‌پرسی بر سر مشروعیت و مقبولیت نتانیاهوی ۷۱ ساله برای ماندن در قدرت ارزیابی می شود.

این در شرایطی است که نتانیاهو از یک سو در واکسیناسیون کرونا موفقیتی چشمگیر به دست آورده و از سوی دیگر با سه پرونده اتهامی فریبکاری، سوءاستفاده از اعتماد عمومی و ارتشا مواجه است که پیشتر علیه او تشکیل شده است.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت با شرایط فعلی در زمینه اعمال محدودیت‌ها، شیوع کرونا کنترل نمی‎شود. زالی روز شنبه با بیان...More
وزارت دفاع اوکراین درباره اقدامات روسیه در منطقه محل‌مناقشه دونباس، در شرق این کشور، هشدار داد. اندری تاران، وزیر دفاع اوکراین، گفت وخیم‌تر کردن...More
فرشته تاجمیری همسر افشین سهراب‌زاده، پناهنده سیاسی کرد، خبر داد که همسرش از سوی نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و در معرض دیپورت به ایران قرار دارد...More
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، خواستار سرعت در روند احیای برجام شد و گفت جمهوری اسلامی باید تا یک ماه و نیم دیگر در این زمینه به نتیجه...More
ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی اعلام کرد مذاکرات وین درباره برجام نگرانی‌ کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از خطر برنامه هسته‌ای...More