هواپیمای اسرائیلی بر فراز سودان؛ نتانیاهو از گسترش روابط با کشورهای مسلمان خبر داد | ایران اینترنشنال

هواپیمای اسرائیلی بر فراز سودان؛ نتانیاهو از گسترش روابط با کشورهای مسلمان خبر داد

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با اعلام این خبر که «اولین هواپیمای اسرائیلی از آسمان سودان پرواز کرد»، گفت: «در حال گسترش روابط با کشورهای عرب و مسلمان هستیم و فقط تعداد بسیار کمی از این کشورها با ما روابط محکم ندارند‌.»

نتانیاهو، روز دوشنبه ۲۷ بهمن، در صفحه توییتر خود نوشت: «حدود یک سال پیش به عمان رفتم و دو هفته پیش دیدار احساس‌برانگیزی با رئیس مجلس حکام سودان داشتم، یک کشور مسلمان و عرب‌زبان که با برگزاری کنفرانس خارطوم با به رسمیت شناختن اسرائیل و صلح با آن مخالفت کرده بود.»

دو هفته پیش، نخست‌وزیر اسرائیل با عبدالفتاح برهان، رییس شورای حکومت سودان در انتبه واقع در مرکز اوگاندا دیدار و به مدت دو ساعت گفت‌وگو کرد. این اولین دیدار یک نخست‌وزیر اسرائیل با یک رهبر سودان بود.

نتانیاهو با تاکید بر این که «اکنون ما از روند عادی‌سازی روابط با سودان سخن می‌گوئیم»، ادامه داد: «در پی این امر. دیروز اولین هواپیمای اسرائیلی از آسمان سودان پرواز کرد و زمان‌پرواز از اسرائیل به آمریکای جنوبی سه ساعت کاهش یافت. این فقط اتفاقاتی است که پنهان نیست. فقط ده درصد از این رویدادها پشت پرده نیست.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «تغییرات چشمگیری رخ می‌دهند زیرا اسرائیل یک قدرت است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ما به این کشورها می‌گوئیم: همکاری با اسرائیل به تامین آینده بهتر برای مردم شما کمک می‌کند.»

نتانیاهو همچنین درباره ایران تاکید کرد: «تامین امنیت مردم برای همه اهمیت دارد، و بزرگترین تهدید علیه امنیت کشورهای خاورمیانه و جهان، تلاش رژیم ایران برای دسترسی به سلاح هسته‌ای است. اسرائیل هرگز به رژیم ایران اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.»

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت: «علاوه بر این به رژیم ایران اجازه نمی‌دهیم در حیاط خلوت ما در سوریه استقرار یابد. ما قاطعانه با آن مخالفت می‌کنیم. ما همه اقدامات ضروری برای جلوگیری از آن را انجام می‌دهیم و در این کار موفق هم‌ هستیم.»

او در پایان تاکید کرد: «ما با دشمنی می‌جنگیم که علنا خواهان نابودی اسرائیل است و واضح است که دست روی دست نمی‌گذاریم.»

این اظهارات نتانیاهو در حالی است که به تازگی سازمان ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرد که چهار نیروی سپاه پاسداران و سه سرباز سوری در حملات موشکی شبانه در نزدیکی دمشق کشته شدند. این حملات به اسرائیل نسبت داده شده اما ارتش اسرائیل هنوز رسما درباره آن اظهار نظر نکرده است.

از ابتدای جنگ داخلی سوریه در مارس ۲۰۱۱ تاکنون، اسرائیل بارها حملاتی را علیه ارتش سوریه، مواضع نیروهای جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله لبنان و انبارهای اسلحه سپاه پاسداران در خاک سوریه انجام داده است.

اسرائیل اعلام کرده اجازه نمی‌دهد ایران حضور نظامی‌اش را در سوریه تثبیت کند و این کشور را تبدیل به ویتنام برای نیروهای جمهوری اسلامی خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More