هشدار و تهدید دولت پوتین در آستانه برگزاری تظاهرات هواداران ناوالنی در روسیه | ایران اینترنشنال

هشدار و تهدید دولت پوتین در آستانه برگزاری تظاهرات هواداران ناوالنی در روسیه

 

دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد تظاهراتی که قرار است روز شنبه در این کشور برای آزادی الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین برگزار شود، «غیرقانونی» است.

به گزارش رویترز، کاخ کرملین روز جمعه سوم بهمن اضافه کرد این تظاهرات از سوی «تحریک‌گران» برنامه‌ریزی شده است.

ناوالنی که اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت مسکو به شمار می‌رود، یکشنبه گذشته پس از پنج ماه دوری از روسیه به این کشور بازگشت و در بدو ورود به فرودگاهی در مسکو در چارچوب پرونده‌ای مالی بازداشت شد و همچنان در زندان به سر می‌برد.

او تابستان گذشته با یک سم اعصاب مسموم، و برای درمان به آلمان منتقل شده بود. ناوالنی دولت روسیه را مسئول مسمومیت خود دانسته، اما پوتین این اتهام را رد کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز روز جمعه گزارش کرد هرگونه تظاهرات هواداران ناوالنی سرکوب خواهد شد.

بر اساس این گزارش، پلیس مسکو اعلام کرده است: «هرگونه تلاش برای برگزاری یک مراسم عمومی غیرمجاز و هرگونه اقدام تحریک‌آمیز به عنوان یک تهدید نظم عمومی تلقی خواهد شد و فورا سرکوب می‌شود.»

این هشدار پلیس مسکو در حالی است که فراخوان‌هایی برای شرکت در تظاهرات ضددولتی در شبکه‌های اجتماعی روسیه منتشر شده است. خبرگزاری فرانسه تعداد شهرهایی را که قرار است در آنجا تظاهرات هواداران ناوالنی برگزار شود، ۶۵ شهر اعلام کرده است.

همزمان وزارت آموزش روسیه از والدین دانش‌آموزان خواست که «به برنامه‌های فرزندان‌ خود علاقه‌مند باشند» و مانع پیوستند آنان به تظاهرات شوند.

این وزارتخانه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «هیچ کس حق ندارد که جوانان را به سوی اقدامات سیاسی و تحریک‌آمیز سوق دهد.» 

وزارت آموزش روسیه از کسانی که قصد دارند در تظاهرات شرکت کنند خواست «فیلم مورد علاقه خود را ببینند، در جنگل یا پارک قدم بزنند، یا اسکیت روی یخ یا سورتمه‌سواری انجام دهند».

نگرانی مقام‌های دولتی از تظاهرات هواداران ناوالنی در حالی است که به گزارش خبرگزاری فرانسه، نیروهای امنیتی روسیه هواداران دیگری از ناوالنی را روز جمعه بازداشت کردند. 

روز پنج‌شنبه نیز چند نفر از همکاران ناوالنی از جمله لیوبوف سوبول، چهره مطرح جنبش و کیرا یارمیش، سخنگوی ناوالنی پس از فراخوان برای برگزاری تظاهرات بازداشت شدند. 

یارمیش، روز جمعه در حساب توییتر خود از محکومیتش در یک دادگاه روسیه به ۹ روز زندان خبر داد. به این ترتیب، او نمی‌تواند در تظاهراتی که برای روز شنبه برنامه‌ریزی‌شده شرکت کند.

علاوه بر حمایت‌های مردمی به ویژه در میان جوانان، بسیاری از چهره‌های هنری و ورزشی روسیه در روزهای اخیر از این رهبر سیاسی مخالف پوتین حمایت کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که جسد یک سوخت‌بر ایرانی از سوی پاکستان به ایران تحویل داده شده و موضوع توسط مرزبانان دو...More
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بر عزم ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و رسیدگی به «فعالیت‌های مخرب» جمهوری اسلامی در...More