هشدار وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص سفر شهروندان آمریکایی به ایران | ایران اینترنشنال

هشدار وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص سفر شهروندان آمریکایی به ایران

 

وزارت امور خارجه آمریکا به شهروندان آمریکایی در رابطه با خطرات سفر به ایران هشدار داد.

پیش از این نیز در تاریخ ۲۲ آگوست سال ۲۰۱۶، این وزارتخانه هشداری در رابطه با سفر به ایران با تاکید بر خطر دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی به ویژه شهروندان دوملیتی ایرانی-آمریکایی منتشر کرده بود.

این وزارتخانه هشدار داده بود که اتباع خارجی و بطور مشخص ایرانیان و سایر افراد دو ملیتی به انضمام آمریکایی‌ها در صورت سفر به ایران از خروج شان پیشگیری و بازداشت خواهند شد.

شهروندان آمریکایی می بایست با دقت تمام و با در نظر داشتن خطرات احتمالی ، به ایران سفر کرده و در صورت امکان سفر خود را به تعویق بیاندازند.

در این هشدار همچنین تاکید شده که شهروندان آمریکایی ساکن ایران می‌بایست از نزدیک اخبار و گزارش‌های رسانه‌ها را دنبال کرده و با بررسی اوضاع کشور خطرات ناشی از ماندن در ایران را بررسی کنند.

مقامات ایرانی، به دستگیری و بازداشت شهروندان آمریکایی، به ویژه ایرانیان دارای ملیت آمریکایی ادامه می دهند.در این میان دانشجویان، روزنامه‌نگاران، مسافران تجاری و دانشگاهیان نیز از این دستگیری‌ها مستثنی نبوده و به صورت غیر مجاز و به اتهام جاسوسی و تهدید امنیت ملی بازداشت و راهی زندان می شوند.

مقامات ایرانی در برخی موارد از خروج تعدادی از شهروندان ایرانی-آمریکایی که به دلایل شخصی و یا حرفه‌ای به ایران سفر کرده بودند به مدت چند ماه جلوگیری کرده‌اند.

وزارت امور خارجه ایران در ژوئن سال 2017 و در واکنش نسبت به اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ اعلام کرد که اقدامی متقابل را انجام خواهد داد. مطابق با این فرمان برای شهروندان ایران و و پنج کشور دیگر ویزای آمریکا بجز در موارد خاص صادر نخواهد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا گزارش‌هایی را مبنی بر عدم صدور ویزا از سوی ایران برای شهروندان آمریکایی در پاسخ به فرمان مهاجرتی ترامپ دریافت کرده است.

ایالات متحده هیچ گونه رابطه دیپلماتیک و یا کنسولی با ایران ندارد ، بنابراین نمی‌تواند برای شهروندان آمریکایی خدمات رسمی کنسولی ارائه داده و یا امنیت آنان را در ایران تامین نماید.

دولت سوییس و سفارتخانه این کشور، حافظ منافع آمریکا در ایران است. میزان خدمات کنسولی ارائه شده توسط این سفارتخانه بعنوان حافظ منافع آمریکا بسیار محدود و نسبت به سایر سفارتخانه‌ها و یا کنسولگری‌های آمریکا، به مراتب نیاز به زمان بیشتری برای انجام امور اداری دارد.

دولت ایران ملیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و به سوییس اجازه ارائه خدمات حفاظتی برای شهروندان آمریکایی که دارای ملیت ایرانی باشند را نمی دهد.

در این هشدار همچنین آمده : حکومت ایران همچنان به سرکوب اقلیت های مذهبی و گروه های قومی با وجود ناامنی‌های موجود در مناطق زندگی آن‌ها که عموما در حاشیه مرز‌های ایران می باشد ادامه می‌دهد. دولتمردان ایران آمریکایی‌هایی که ریشه ایرانی دارند را بازداشت و مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

افرادی که دین خود را تغییر داده، فعالان مذهبی و افرادی که دیگران را به تغییر دین خود تشویق می‌کنند بازداشت و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

 

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More