هشدار مقام ارشد بهداشتی ژاپن نسبت به شیوع کرونا با برگزاری المپیک  | ایران اینترنشنال

هشدار مقام ارشد بهداشتی ژاپن نسبت به شیوع کرونا با برگزاری المپیک 

 

 

یک ویروس‌شناس ارشد و مشاور دولت ژاپن در مورد خطر بالای شیوع کرونا در زمان برگزاری مسابقات المپیک هشدار داده است. این مقام می‌گوید المپیک به فرصتی برای انتقال ویروس به کشورهایی تبدیل خواهد شد که موارد ابتلا در آنها کمتر و گونه‌های جهش‌یافته نیز در آنها مشاهده نشده. اما برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که سیاست‌ها و استراتٰژی کمیته برگزار کننده المپیک ژاپن به گونه‌ای است که خطرات را به حداقل خواهد رساند و ضریب خطر ابتلا به اندازه هر سفر بین المللی دیگری است.

روزنامه تایمز لندن  گزارش داد هیروشی اوشیتانی، استاد دانشگاه توهوکو، معمار رویکرد «سه C» در ژاپن برای مقابله با همه‌گیری کرونا بود که در آن به افراد توصیه می‌شود از فضاهای بسته ، ازدحام و موقعیت‌های تماس نزدیک خودداری کنند. 

تایمز به نقل از اوشیتانی نوشت: «دولت و کمیته برگزارکننده المپیک همواره می‌گویند یک المپیک بی‌خطر را برگزار خواهند کرد، اما همه می‌دانند که خطر وجود دارد. امکان برگزاری یک المپیک بی‌خطر بدون شیوع بیشتر ویروس کرونا در ژاپن و سایر کشورها ۱۰۰ درصد غیرممکن است.»

او با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها هنوز واکسیناسیون انجام نشده، می‌افزاید: « هنوز کشورهایی هستند که موارد زیادی از ابتلا به ویروس کرونا در آنها وجود ندارد و در تعدادی از کشورها نیز هیچ‌ ‌ گونه جهش‌یافته‌ای مشاهده نشده. ما نباید المپیک را به فرصتی برای انتقال ویروس به این كشورها تبدیل کنیم.» 

المپیک سال گذشته به دلیل بروز همه‌گیری ویروس کرونا به تعویق افتاد و این بازی‌ها  قرار است امسال با حجم کمتر برگزار شود. این درحالی‌است که نگرانی‌های مردم  در مورد شیوع بیشتر ویروس کرونا و از پا درآوردن کارکنان بخش‌های پزشکی، همچنان وجود دارد. 

با این حال یک بازیکن سابق المپیک که حالا یک کارشناس بهداشت عمومی شده است می‌گوید بازی‌های المپیک را می‌شود با سطحی از ریسک‌پذیری برگزار کرد. 

تارا کرک سل، استاد دانشگاه، روز سه‌شنبه به رویترز گفت: «مواردی از ابتلا به وجود خواهد آمد، اما بروز یک یا چند مورد به معنای شکست نیست.» 

او می‌افزاید دفترچه‌های راهنما که در آن رژیم‌های تست کرونا و محدودیت‌های حرکت را برای ورزشکاران و سایر بازدید‌کنندگان ارائه می‌دهند استراتژی‌های خوبی را برای به حداقل رساندن سرایت تعیین می‌کنند.

شیوع  ویروس کرونا در ژاپن مانند جاهای دیگر فاجعه‌بار نبوده است اما نزدیک به ۷۶۰ هزار مورد ابتلا و بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ مرگ ناشی از این ویروس را ثبت کرده است. توکیو و سایر مناطق در شرایط اضطراری قرار دارند، به این دلیل که با موج چهارم شیوع ویروس، که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی را تحت فشار قرار داده است، دست و پنجه نرم می‌کند. 

شیگرو اومی ، مشاور ارشد پزشکی دولت اعلام کرده متخصصان پزشکی بیانیه‌ای را در مورد بازی‌ها تا ۲۰ ژوئن یعنی زمانی که قرار است وضعیت اضطراری برداشته شود، منتشر خواهند کرد. 

به گزارش رسانه‌ها، یک اتحادیه کارگری در جزیره شمالی هوکایدو که محل برگزاری ماراتن المپیک است، با ارسال دادخواست به فرماندار این منطقه خواستار لغو بازی‌های المپیک شده است.  

کائوری یاماگوچی، عضو هیات مدیره کمیته المپیک ژاپن و دارنده مدال برنز جودو در بازی‌های ۱۹۸۸، گفت ژاپن  برای برگزاری مسابقات المپیک تحت فشار بوده است. 

مردم ژاپن نسبت به برگزاری این بازی‌ها اختلاف نظر دارند ، اگرچه به نظر می‌رسد مخالفت‌ها اندکی کاهش یافته است. یک نظرسنجی در این هفته نشان داد ۵۵ درصد مردم خواستار به تعویق افتادن و یا لغو بازی‌ها هستند که نسبت به ماه گذشته ۱۰ درصد کمتر بوده است. 

سل، شناگر برنده مدال نقره در بازی‌های المپیک ۲۰۰۴ در آتن، می‌گوید: «تسریع در انجام واکسیناسیون و پایین آوردن موارد ابتلا در ژاپن نشانه‌های مثبتی برای برگزاری بازی‌های  المپیک است، اما نمی‌توان گفت که برگزاری بازی‌ها کاملا بی‌خطر است، درست مانند هر سفر بین‌المللی دیگری.» 

او در ادامه می‌افزاید: «این بازی‌ها تا حدود زیادی نماد بیرون آمدن همه دنیا از این همه‌گیری وحشتناک جهانی است. اگر می‌خواستیم تا حد امکان از خطر دور باشیم، هرگز از خانه‌های خود خارج نمی‌شدیم.»

تازه چه خبر؟
جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، یک روز پیش از دیدار خود با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، به یک اختلاف طولانی‌مدت با اتحادیه اروپا در مورد «یارانه...More
در حالی که قرار است یهودیان افراطی در بخش شرقی بیت‌المقدس «راهپیمایی پرچم» برگزار کنند، تدابیر امنیتی در بیت‌المقدس شرقی افزایش یافته است و رسانه‌ها...More
دانشمندان موفق شده‌اند با بازیافت بطری‌های پلاستیکی، آن‌ها را به طعم‌دهنده وانیل تبدیل کنند. این امر به‌کمک یک باکتری که ‌مهندسی‌ ژنتیکی شده، ممکن...More
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود...More
احد وظیفه، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، گفت «بدون هیچ تعارفی آب نیست» و «در بسیاری از مناطق نیز محدودیت منابع آبی شدید است...More