هشدار بایدن به پوتین: حملات سایبری از داخل روسیه متوقف نشود، آمریکا آماده اقدام است | ایران اینترنشنال

هشدار بایدن به پوتین: حملات سایبری از داخل روسیه متوقف نشود، آمریکا آماده اقدام است

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن طی گفت‌وگویی تلفنی با ولادیمیر پوتین، از همتای روسی خود خواسته تا نسبت به مختل کردن گروه‌های باج‌افزار روسی اقدام کند و هشدار داد که اگر این حمله‌ها متوقف نشوند، واشینگتن آماده پاسخگویی است.

بایدن روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: «برای او کاملا روشن کردم که هرگاه باج‌افزاری از داخل خاک روسیه می‌آید، حتی اگر دولت روسیه از آن حمایت نکند، اگر آمریکا اطلاعات کافی به مسکو بدهد، از آنها انتظار دارد که اقدام کنند.»

این تماس تلفنی یک ساعته اولین گفت‌وگوی دو رییس‌جمهور از زمان دیدار آنها در ۲۶ خرداد در ژنو است.

بایدن گفت که دولت‌های آمریکا و روسیه در حال حاضر ابزاری برای ارتباط مداوم برقرار کرده‌اند تا اگر موردی پیش آمد به یکدیگر اطلاع دهند و درباره ثمربخش بودن این ارتباطات ابراز خوش‌بینی کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که انفعال روسیه در برابر این حمله‌های سایبری برای این کشور پیامدهایی خواهد داشت، اما به جزییات بیشتری اشاره نکرد.

بایدن در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا ممکن است آمریکا در واکنش به سرورهای روسی که در این حمله‌ها استفاده می‌شوند حمله کند، لبخند زد و گفت: «بله.»

او افزود که برای روز ۲۵ تیر نشستی مشترک در این زمینه برگزار خواهد شد و ابراز امیدواری کرد روسیه در این گفت‌وگوها با آمریکا همکاری کند.

یک مقام آگاه در دولت بایدن به رویترز گفت که انتظار می‌رود در روزها و هفته‌های آینده آمریکا و روسیه اقدامات لازم در ارتباط با این حمله‌های سایبری را انجام دهند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه گفت که آمریکا اطلاعات جدیدی ندارد که نشان دهد دولت روسیه دستور حمله هفته گذشته گروه هکرهای ریویل را به شرکت فناوری اطلاعات کاسیا در ایالت فلوریدا صادر کرده، اما خاطرنشان کرد دولت روسیه مسئولیت دارد علیه چنین عملیاتی از داخل روسیه واکنش نشان دهد.

در همین حال، کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین به بایدن اطلاع داده که با وجود آمادگی مسکو برای برخورد با جرایم سایبری، ماه گذشته روسیه از نهادهای مربوطه در آمریکا هیچ تقاضایی برای برخورد با چنین اقداماتی دریافت نکرده است.

در مقابل، یک مقام ارشد دولت بایدن در جمع خبرنگاران این ادعای کرملین را رد کرد و گفت آمریکا از طریق کانال‌های دیپلماتیک چندین تقاضا را در این زمینه به دولت روسیه ارائه کرده است.

جرایم اینترنی از دهه ۹۰ یکی از اختلافات مهم آمریکا با روسیه بوده است. این اختلافات با شکایت کارشناسان سایبری آمریکا از ایمیل‌های اسپم روسی آغاز شد و با مطرح شدن حمله‌های باج‌افزارها به مرحله‌ای جدی‌تر رسیده است.

 

 

 

   

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More