هشدار اتحادیه اروپا به پناهجویان هم‌زمان با تداوم تنش در مرز ترکیه و یونان | ایران اینترنشنال

هشدار اتحادیه اروپا به پناهجویان هم‌زمان با تداوم تنش در مرز ترکیه و یونان

 

با ادامه تنش‌ها در مرز ترکیه و یونان، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به پناهجویان هشدار داد که به سوی مرز یونان حرکت نکنند.

بورل، روز جمعه ۱۶ اسفند، پس از نشست وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زاگرب، پایتخت کرواسی، خطاب به پناهجویان اعلام کرد: «من می‌خواهم یک پیام روشن بفرستم: به سمت مرز حرکت نکنید. مرز باز نیست.»

در حالی که در روزهای اخیر مقام‌های ترکیه، با باز کردن پایگاه‌های مرزی خود، پناهجویان ساکن این کشور را به حرکت به سوی مرز یونان ترغیب کرده‌اند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «اگر کسی به شما می‌گوید که [به سوی مرز یونان] بروید چون مرز باز است و می‌توانید آزادانه به یونان یا قبرس برسید، این واقعیت ندارد.»

او همچنین خطاب به پناهجویان تاکید کرد: «از قرار گرفتن در وضعیتی که می‌تواند شما را به خطر بیندازد، خودداری کنید. از افزایش بحران خودداری کنید. از قرار گرفتن پشت در بسته خودداری کنید و به دیگران نگویید که می‌توانند به آنجا بروند، چون واقعیت ندارد.»

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در یک سخنرانی گفت: «اگر کشورهای اروپایی خواستار حل مشکل [پناهجویان] هستند، باید از راه‌حل سیاسی و انسان‌دوستانه ترکیه در سوریه حمایت کنند».

اما وزرای کشورهای اتحادیه اروپا در زاگرب بار دیگر «بهره‌برداری ترکیه از بحران پناهجویان برای اهداف سیاسی خود» را محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه گزارش داد که درگیری‌های جدیدی میان نیروهای پلیس یونان و پناهجویانی که به سوی آنان سنگ پرتاب می‌کردند، درگرفت و پلیس یونان برای دور کردن پناهجویان از مرز این کشور، از شلیک گاز اشک‌آور استفاده کرد.

امیرمسعود، یک پناهجوی ایرانی در نزدیکی یکی از مناطق مرزی یونان، که برای در امان ماندن از گاز اشک‌آور به صورت خود ماسک زده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فقط می‌خواهیم زندگی بهتری داشته باشیم، یک وضعیت بهتر و آزادانه زندگی کنیم.»

در مقابل، مقام‌های یونان، نیروهای امنیتی ترکیه را متهم کرده‌اند که به سوی مرز یونان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند. 

روز جمعه در همین رابطه یک مقام یونان گفت: «امروز صبح حملات هماهنگ‌شده‌ای صورت گرفت.»

هدف ترکیه از گشایش مرز خود با یونان، وارد کردن فشار به کشورهای اروپایی برای حمایت از آنکارا در جنگ ادلب است. 

این در حالی است که روسای جمهوری ترکیه و روسیه شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ اسفند، در مسکو اعلام کردند برای کاهش تنش‌های نظامی در ادلب، به یک توافق آتش‌بس دست‌ یافته‌اند.

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More