هشدار اتحادیه اروپا به پناهجویان هم‌زمان با تداوم تنش در مرز ترکیه و یونان | ایران اینترنشنال

هشدار اتحادیه اروپا به پناهجویان هم‌زمان با تداوم تنش در مرز ترکیه و یونان

 

با ادامه تنش‌ها در مرز ترکیه و یونان، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به پناهجویان هشدار داد که به سوی مرز یونان حرکت نکنند.

بورل، روز جمعه ۱۶ اسفند، پس از نشست وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زاگرب، پایتخت کرواسی، خطاب به پناهجویان اعلام کرد: «من می‌خواهم یک پیام روشن بفرستم: به سمت مرز حرکت نکنید. مرز باز نیست.»

در حالی که در روزهای اخیر مقام‌های ترکیه، با باز کردن پایگاه‌های مرزی خود، پناهجویان ساکن این کشور را به حرکت به سوی مرز یونان ترغیب کرده‌اند، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «اگر کسی به شما می‌گوید که [به سوی مرز یونان] بروید چون مرز باز است و می‌توانید آزادانه به یونان یا قبرس برسید، این واقعیت ندارد.»

او همچنین خطاب به پناهجویان تاکید کرد: «از قرار گرفتن در وضعیتی که می‌تواند شما را به خطر بیندازد، خودداری کنید. از افزایش بحران خودداری کنید. از قرار گرفتن پشت در بسته خودداری کنید و به دیگران نگویید که می‌توانند به آنجا بروند، چون واقعیت ندارد.»

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در یک سخنرانی گفت: «اگر کشورهای اروپایی خواستار حل مشکل [پناهجویان] هستند، باید از راه‌حل سیاسی و انسان‌دوستانه ترکیه در سوریه حمایت کنند».

اما وزرای کشورهای اتحادیه اروپا در زاگرب بار دیگر «بهره‌برداری ترکیه از بحران پناهجویان برای اهداف سیاسی خود» را محکوم کردند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه گزارش داد که درگیری‌های جدیدی میان نیروهای پلیس یونان و پناهجویانی که به سوی آنان سنگ پرتاب می‌کردند، درگرفت و پلیس یونان برای دور کردن پناهجویان از مرز این کشور، از شلیک گاز اشک‌آور استفاده کرد.

امیرمسعود، یک پناهجوی ایرانی در نزدیکی یکی از مناطق مرزی یونان، که برای در امان ماندن از گاز اشک‌آور به صورت خود ماسک زده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما فقط می‌خواهیم زندگی بهتری داشته باشیم، یک وضعیت بهتر و آزادانه زندگی کنیم.»

در مقابل، مقام‌های یونان، نیروهای امنیتی ترکیه را متهم کرده‌اند که به سوی مرز یونان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند. 

روز جمعه در همین رابطه یک مقام یونان گفت: «امروز صبح حملات هماهنگ‌شده‌ای صورت گرفت.»

هدف ترکیه از گشایش مرز خود با یونان، وارد کردن فشار به کشورهای اروپایی برای حمایت از آنکارا در جنگ ادلب است. 

این در حالی است که روسای جمهوری ترکیه و روسیه شامگاه پنج‌شنبه ۱۵ اسفند، در مسکو اعلام کردند برای کاهش تنش‌های نظامی در ادلب، به یک توافق آتش‌بس دست‌ یافته‌اند.

تازه چه خبر؟
بوریس جانسون و جو بایدن در اولین گفت‌وگوی تلفنی خود خواهان توسعه روابط و لزوم مقابله با همه‌گیری از کووید-۱۹ شدند. بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا،...More
حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی، با تایید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پردندگان در این استان، گفت که شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تعداد قابل توجهی...More
خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد میزان کمک‌های مالی که از اهداکنندگان ناشناس به گروه‌های حامی جو بایدن برای رسیدن به کاخ سفید شده، رکورد تازه‌ای را به ثبت...More
قطار مسافری زاهدان-کرمان بار دیگر به دلیل طوفان شن از ریل خارج شد. در این حادثه فردی آسیب ندیده است. شرکت راه آهن اعلام کرد که یک بوژی( ارابه واگن)...More
لری کینگ، خبرنگار و مجری مشهور آمریکایی، در ۸۷ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. شبکه اینترنتی «اورا تی‌وی» که او در بنیانگذاری‌اش شرکت داشت، روز شنبه با...More