هشدار آمریکا نسبت به تلاش چین، ایران و روسیه برای اعمال نفوذ در انتخابات ایالات متحده | ایران اینترنشنال

هشدار آمریکا نسبت به تلاش چین، ایران و روسیه برای اعمال نفوذ در انتخابات ایالات متحده

مقامات اطلاعاتی آمریکا روز جمعه علنا هشدار دادند که چین در کنار ایران و روسیه در حال «تلاش برای گسترش نفوذ خود» و مداخله در انتخابات آمریکا هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، در بیانیه‌ای که صد روز پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از سوی ویلیام اوانینا، مدیر مرکز ملی امنیت و ضد اطلاعات، صادر شده آمده است: «نگرانی عمده ما در مورد چین، روسیه و ایران است، اگرچه سایر بازیگران دولتی و غیر دولتی از کشورهای دیگر نیز می‌توانند به فرایند انتخاباتی ما آسیب بزنند.»

در هشدار مقامات اطلاعاتی آمریکا، چین به تلاش برای هک کردن انتخابات متهم نشده، اما عنوان شده است که چینی‌ها در حال استفاده از نفوذ خود هستند تا «جو سیاسی در آمریکا را شکل بدهند» و سیاستمدارانی را که «علیه منافع چین تشخیص داده می‌شوند» تحت فشار قرار دهند.

هشدار در مورد چین در زمان اوج‌گیری تنش‌ها بین پکن و واشینگتن صادر می‌شود. چند روز پیش، آمریکا دو هکر چینی را به اتهام نقض مالکیت معنوی، از جمله دزدی از سرویس اطلاعاتی کشور محکوم کرد و در اقدامی دیگر نیز دیپلمات‌های چینی را از کنسولگری این کشور در هیوستون تگزاس اخراج کرد.

این بیانیه می گوید روسیه «در آمریکا به نشر اطلاعات کاذبی ادامه می‌دهد که هدف از آن ضربه زدن به اعتماد عمومی نسبت به فرایند انتخاباتی آمریکاست.»

از سوی دیگر، این هشدار ایران را به عنوان یک بازیگردر حال ظهور در عرصه دخالت در انتخابات توصیف کرده که در تلاش است به انتشار اطلاعات کذب اقدام کرده و «محتواهای ضد آمریکایی منتشر کند.»

نیویورک تایمز نوشته که در عین حال دموکرات‌هایی که در جریان این گزارش‌های اطلاعاتی هستند می‌گویند وضعیت بسیار بدتر از آن چیزی است که دولت آمریکا توصیف می‌کند.

چند ساعت پس از انتشار این هشدار، چهار تن از چهره‌های شاخص دموکرات‌ها، از جمله نانسی پلوسی، چاک شومر، مارک وارنر و آدام شیف، در بیانیه‌‌ای اطلاعات ارائه شده در این گزارش را مورد انتقاد قرار دادند و آن‌را در آگاهی‌رسانی به مردم آمریکا در مورد نحوه دخالت خارجی در فرایند سیاسی این کشور ناکافی دانستند. این چهره‌های دموکرات قبلا توضیحات گسترده‌ای در مورد این چالش‌های امنیتی دریافت کرده بوند.

به گزارش نیویورک تایمز، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهانی که اطلاعات ارائه شده را بررسی کرده‌اند نظرات متفاوتی در مورد نحوه رویکرد روسیه دارند. آنها بر سر اینکه آیا روسیه قصد دارد به نفع دونالد ترامپ در انتخابات دخالت کند و یا اینکه صرفا قصد دارد اعتماد به سیستم انتخاباتی آمریکا را خدشه‌دار کنند با هم اختلاف نظر دارند.

نیویورک تایمزنوشت: «ارزیابی تهدید ایران سخت‌تر است. برخی مقامات ارشد آمریکایی معتقدند که ایران قصد دارد علیه انتخاب دوباره ترامپ در انتخابات دست به مداخله بزند. برخی دیگر نیز متقدند که ایران ممکن است در پاییز امسال برای ایجاد یک فاجعه اقتصادی به کشتی‌های حامل نفت حمله کنند. در همین حال، با توجه به وخیم بودن وضعیت اقتصاد جهان به دلیل همه‌گیری کرونا، ایران امکان محدودی دارد تا از طریق چنین حمله‌هایی بتواند در انتخابات نفوذ کند.»

مقامات اطلاعاتی آمریکا به نیویورک تایمز گفتند در مورد چین احتمال می‌رود که این کشور به دنبال بازی طولانی‌تری باشد و سعی دارد بر روی سیاستمداران محلی تمرکز کند که بتوانند به کنگره راه یابند.

 بر اساس این گزارش، مقامات اطلاعاتی در هفته‌های اخیر در مورد خطر دخالت چین در انتخابات به نمایندگان کنگره توضیح داده‌اند. مقامات اف‌بی‌آی و اطلاعاتی آمریکا همچنین نسبت به آنچه «دیپلماسی ماسک» چین نام برده‌اند هشدار داده‌اند. آنها می‌گویند دیپلمات‌های چین قصد دارند در ازای اهدای تجهیزات محافظتی در برابر کرونا، حمایت سیاستمداران محلی در آمریکا را جلب کنند.

 به گزارش نیویورک تایمز، این مقامات اطلاعاتی معتقدند چین بیشتر بر روی انتخابات کنگره و انتخابات محلی تمرکز می‌کند تا انتخابات ریاست‌جمهوری. این مقامات می‌گویند از آنجا که رقابت‌های محلی توجه کمتری را به خود جلب می‌کنند، امکان موفقیت نفوذ در آنها بیشتر است.

تازه چه خبر؟
اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، از شرکت آسترازنکا خواست تا همه ابزارهای ممکن را برای تسریع در ارسال واکسن کرونا ساخت این شرکت به اتحادیه...More
شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا...More
علیرضا زالی، فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران از نشانه‌های جدید و «نگران‌کننده» از خیز کرونا در تهران خبر داد و گفت: «در حوزه بیماران...More
در حالی که وزارت آموزش و پرورش پیشتر اعلام کرده بود آتش‌سوزی هفته‌ گذشته یک کانکس در دزفول که شش معلم و دانش‌آموز را راهی بیمارستان کرده بر اثر صاعقه...More
یک مقام بلندپایه آمریکا اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور، روز دوشنبه یک فرمان اجرایی را امضا خواهد کرد که هدف از آن رفع کاستی‌های قانون فعلی...More