هشت عضو کنگره آمریکا: الجزیره باید به عنوان عامل خارجی ثبت شود | ایران اینترنشنال

هشت عضو کنگره آمریکا: الجزیره باید به عنوان عامل خارجی ثبت شود

هشت عضو کنگره آمریکا از جمله رییس کمیته مالی سنا در نامه‌ای به ویلیام بار، دادستان کل این کشور، از او خواستند شبکه تلویزیونی الجزیره، متعلق به قطر، مشمول قانون ثبت عوامل خارجی (فارا) شود.

امضاکنندگان این نامه در توجیه درخواست خود نوشته‌اند: «هر کسی منطقا می‌تواند استدلال کند که الجزیره ابزار پیام‌رسانی دولت قطر بوده و به نمایندگی از این دولت، در فعالیت‌های دارای ماهیت سیاسی دخیل بوده و سعی کرده افکار عمومی را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار دهد.»

این نامه با اشاره به اینکه الجزیره به گفته خود این شبکه «به شکل جزئی یا تماما از سوی دولت قطر حمایت مالی می‌شود»، تصریح کرد: «از این رو، الجزیره نه تنها یک عامل خارجی است بلکه متعلق به یک عامل خارجی یعنی دولت قطر است.»

مطابق با قانون فارا، اشخاص حقیقی و حقوقی در صورت فعالیت «به‌عنوان عامل، نماینده، کارمند یا خدمتگزار» در راس یک «عامل خارجی» مانند حزب سیاسی، دولت یا شرکت خارجی با هدف تعامل با مقام‌های آمریکایی برای تاثیرگذاری بر سیاست یا افکار عمومی آمریکا، باید در وزارت دادگستری ثبت شوند.

به گفته امضاکنندگان این نامه که در میان آنان نام شش سناتور دیده می‌شود، تعدادی از اعضای خاندان سلطنتی قطر که نام آنها در نامه آمده است سمت‌های مهمی در این شبکه دارند.

در این نامه آمده: «نظر به اینکه اعضای خاندان حاکم در راس مدیریت این شبکه‌اند، دولت می‌تواند محتوای رسانه را تحت کنترل داشته باشد.»

امضاکنندگان به صورت خاص به پوشش گروه اخوان‌المسلمین در برنامه‌های الجزیره اشاره کرده و گفته‌اند نمایندگان سازمان‌هایی مانند حماس که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا تروریست شناخته شده‌اند، مرتبا در برنامه‌های این شبکه حضور دارند.

در موردی دیگر در این نامه گفته شده است که الجزیره «ماه‌ها مشغول جاسوسی از تعدادی از مقام‌های آمریکایی حامی اسرائیل» بوده است.

امضاکنندگان با استناد به برنامه‌های پخش‌شده از الجزیره، این شبکه و زیرمجموعه‌های آن را «رفقای گرمابه و گلستان» دولت قطر در اشاعه نظرات این کشور عربی قلمداد کرده‌اند.

این نامه با طرح پنج پرسش درباره نحوه برخورد وزارت دادگستری با فعالیت الجزیره در آمریکا به پایان می‌رسد.

در یکی از پرسش‌ها آمده است: «لطفا توضیح دهید که چرا وزارت دادگستری شبکه الجزیره یا کارکنانش را ملزم به ثبت در چارچوب فارا نکرده است.»

شبکه الجزیره از سال ۱۹۹۶ فعالیت خود را آغاز کرد اما زمانی به اوج شهرت رسید که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ویدیوهایی از بیانیه‌ها و اظهارات گروه القاعده به دست می‌آورد و پخش می‌کرد.

 

 

 

تازه چه خبر؟
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود. به گزارش ایسنا، همتی گفت...More
در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند. وزارت خارجه لبنان در...More
حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌...More
مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو...More
پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد...More