هاوایی هدف توفان لین | ایران اینترنشنال

هاوایی هدف توفان لین

 

فرماندار هاوایی ، روز چهارشنبه، ۳۱ مرداد از اهالی محلی خواست تا برای دست کم دو هفته، آب، غذا و وسایل ضروری زندگی بردارند و با توجه به کمبود پناهگاه، به امن‌ترین مکان ممکن بروند؛ چرا که توفان لین (Hurricane Lane) در راه است.

 

 

 

 

سی‌ان‌ان می‌گوید، این بزرگ‌ترین خطر آب و‌هوایی دهه‌های اخیر برای جزایر هاوایی در آمریکا است.

لین سومین توفان بزرگ در ۵۹ سال اخیر است که جزایر هاوایی را هدف می‌گیرد.

یک میلیون نفر اهالی محلی هاوایی روز پنج‌شنبه، ۱ شهریور شاهد اولین نشانه‌های ورود توفان لین هستند.

 

 

 

 

هاوایی امسال رویدادهای طبیعی متعددی را پشت سر گذاشته است: اول سیلاب و بعد فوران طولانی‌مدت آتشفشان و سپس زلزله‌هایی که جزیره بزرگ هاوایی را پشت سر هم لرزانده‌اند و اکنون لین با درجه شدت چهار به این جزایر نزدیک می‌شود، هرچند برای چند ساعت این توفان به درجه پنج رسیده بود.

 

 

 

 

توفان‌های حاره‌ای را با شدت یک تا پنج می‌سنجند و شدت پنج، دارای تندترین بادها و بالاترین حجم بارندگی است و درجه یک، توفانی مخرب، ولی کندتر است.

پیشتر، توفان‌هایی با شدتی بیشتراز درجه سه، رویدادی کمیاب محسوب می‌شدند ولی گرمایش زمین بر شدت، تعدد و گستردگی توفان‌های حاره‌ای افزوده است.

آب‌های جهان، بیشتر از سطح خشکی‌ها حرارت جذب خود می‌کنند و در نتیجه‌ دمای آب‌ اقیانوس‌ها تقریبا دو برابر خشکی‌ها گرم شده است و همچنین دمای جو بر فراز این آب‌ها هم گرم‌تر از میانگین مرسوم است.

این به‌معنای آن است که توفان‌ها راحت‌تر می‌توانند شکل بگیرند و طولانی‌تر دوام بیاورند.

توفان لین، دو هفته پس از گذر توفان هکتور از اقیانوس آرام شکل گرفته است. توفان هکتور هم توانست به‌شدت درجه چهار برسد، ولی جزایر هاوایی خوش‌شانس بودند که آن توفان از جنوب آن‌ها گذشت و خسارتی به جای نگذاشت.

سال ۱۹۹۴، توفان «جان» فقط از نزدیکی جزایر هاوایی گذشت. سال گذشته، وقتی توفان ماریا از پورتوریکو، در آمریکای مرکزی متعلق به آمریکا گذشت، این جزیره شاهد خساراتی سنگین بود.

آمار اولیه کشته‌های توفان ماریا در پورتو ریکو، ۶۴ نفر اعلام شد. ولی در ماه مه امسال، محقق‌های محلی تخمین زدند که دست کم ۴۶۴۵ نفر در این توفان و رویدادهای پس از آن کشته شده باشند.

دیگر تخمین‌ها از مرگ دست کم یک هزار نفر در پورتو ریکو گزارش می‌دهند.

برق در پورتو ریکو تنها در میانه تابستان امسال به طور کامل به تمامی نقاط این کشور بازگشت.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا...More
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More