هاوایی هدف توفان لین | ایران اینترنشنال

هاوایی هدف توفان لین

 

فرماندار هاوایی ، روز چهارشنبه، ۳۱ مرداد از اهالی محلی خواست تا برای دست کم دو هفته، آب، غذا و وسایل ضروری زندگی بردارند و با توجه به کمبود پناهگاه، به امن‌ترین مکان ممکن بروند؛ چرا که توفان لین (Hurricane Lane) در راه است.

 

 

 

 

سی‌ان‌ان می‌گوید، این بزرگ‌ترین خطر آب و‌هوایی دهه‌های اخیر برای جزایر هاوایی در آمریکا است.

لین سومین توفان بزرگ در ۵۹ سال اخیر است که جزایر هاوایی را هدف می‌گیرد.

یک میلیون نفر اهالی محلی هاوایی روز پنج‌شنبه، ۱ شهریور شاهد اولین نشانه‌های ورود توفان لین هستند.

 

 

 

 

هاوایی امسال رویدادهای طبیعی متعددی را پشت سر گذاشته است: اول سیلاب و بعد فوران طولانی‌مدت آتشفشان و سپس زلزله‌هایی که جزیره بزرگ هاوایی را پشت سر هم لرزانده‌اند و اکنون لین با درجه شدت چهار به این جزایر نزدیک می‌شود، هرچند برای چند ساعت این توفان به درجه پنج رسیده بود.

 

 

 

 

توفان‌های حاره‌ای را با شدت یک تا پنج می‌سنجند و شدت پنج، دارای تندترین بادها و بالاترین حجم بارندگی است و درجه یک، توفانی مخرب، ولی کندتر است.

پیشتر، توفان‌هایی با شدتی بیشتراز درجه سه، رویدادی کمیاب محسوب می‌شدند ولی گرمایش زمین بر شدت، تعدد و گستردگی توفان‌های حاره‌ای افزوده است.

آب‌های جهان، بیشتر از سطح خشکی‌ها حرارت جذب خود می‌کنند و در نتیجه‌ دمای آب‌ اقیانوس‌ها تقریبا دو برابر خشکی‌ها گرم شده است و همچنین دمای جو بر فراز این آب‌ها هم گرم‌تر از میانگین مرسوم است.

این به‌معنای آن است که توفان‌ها راحت‌تر می‌توانند شکل بگیرند و طولانی‌تر دوام بیاورند.

توفان لین، دو هفته پس از گذر توفان هکتور از اقیانوس آرام شکل گرفته است. توفان هکتور هم توانست به‌شدت درجه چهار برسد، ولی جزایر هاوایی خوش‌شانس بودند که آن توفان از جنوب آن‌ها گذشت و خسارتی به جای نگذاشت.

سال ۱۹۹۴، توفان «جان» فقط از نزدیکی جزایر هاوایی گذشت. سال گذشته، وقتی توفان ماریا از پورتوریکو، در آمریکای مرکزی متعلق به آمریکا گذشت، این جزیره شاهد خساراتی سنگین بود.

آمار اولیه کشته‌های توفان ماریا در پورتو ریکو، ۶۴ نفر اعلام شد. ولی در ماه مه امسال، محقق‌های محلی تخمین زدند که دست کم ۴۶۴۵ نفر در این توفان و رویدادهای پس از آن کشته شده باشند.

دیگر تخمین‌ها از مرگ دست کم یک هزار نفر در پورتو ریکو گزارش می‌دهند.

برق در پورتو ریکو تنها در میانه تابستان امسال به طور کامل به تمامی نقاط این کشور بازگشت.

 

خبرنگار ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران اعلام کرد که این نهاد «منتظر توضیح سریع و صریح» تلویزیون ایران درباره «توهین» به حسن روحانی است. علیرضا معزی در...More
معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است. کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها...More
معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است. کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها...More
رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۲۱ ژانویه (دوم بهمن) در تلاش برای مهار شیوع انواع مسری‌تر ویروس کرونا، بر افزایش محدودیت‌های مسافرتی و تقویت کنترل...More
پروین عالی‌پور، خواننده لر،‌ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در لندن درگذشت. عالی‌پور که با نام «کاکس» شناخته می‌شود، در سن ۱۳ سالگی فعالیت هنری‌اش را در...More