نیویورک تایمز: انفجار نطنز برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به تاخیر انداخت | ایران اینترنشنال

نیویورک تایمز: انفجار نطنز برنامه هسته‌ای ایران را دو سال به تاخیر انداخت

در حالی که مرکز تولید سانتریفیوژهای پیشرفته ایران در نظز با انفجار و آتش‌سوزی تخریب شده، نیویورک تایمز به نقل از دو مقام امنیتی آگاه، گزارش داد دوسال طول می‌کشد تا ایران بتواند برنامه هسته‌ای خود را به شرایط پیش از انفجار نطنز بازگرداند.

به گزارش نیویورک تایمز، این دو مقام از آخرین برآوردهای آمریکا و اسرائیل از خسارت‌های نطنز اطلاع دارند.

بنابر این گزارش، در یک مطالعه دیگر برآورد شده که ایران برای بازگرداندن ظرفیت تولید سانتریفیوژ خود، به یک سال زمان نیاز دارد.

روز جمعه نیز یک انفجار بزرگ دیگر آسمان شرق تهران را روشن کرد. اگرچه هنوز دلیل مشخصی برای این انفجار به اثبات نرسیده، اما مشخص شده که این آتش سوزی در نزدیکی یک پایگاه موشکی رخ داده است.

به گزارش نیویورک تایمز، اگر ثابت شود که باز هم حمله‌ای صورت گرفته، برای طرف ایرانی تکان‌دهنده خواهد بود چرا که مشخص می‌شود در تاسیسات هسته‌ای و موشکی آنها که تحت شدیدترین مراقبت‌ها قرار دارند، نفوذ رخ داده است.

این گزارش می افزاید: اگرچه ایران اطلاعات زیادی در مورد انفجارها ارائه نداده، مقامات غربی پیش‌بینی می‌کنند برخی اقدامات تلافی‌جویانه ایران در راه باشد که از آن جمله می توان به حمله‌های احتمالی علیه نیروهای آمریکا و متحدانش در عراق و یا انجام دوباره حملات سایبری اشاره کرد. در گذشته، این حمله‌های سایبری موسسات مالی آمریکایی، یک کازینوی بزرگ در لاس وگاس، یک سد در حومه نیویورک و اخیرا یک سیستم آب‌رسانی در اسرائیل را هدف قرار داده بود.

چند تن از مقاماتی که درمورد انفجار نطنز اطلاعات دارند در گفت‌وگو با نیویورک‌تایمز ابعاد این انفجار را از لحاظ پیچیدگی با حملات سایبری استاکس‌نت به تاسیسات هسته‌ای ایران در ده سال قبل مقایسه کرده‌اند. طراحی حملات سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران یک سال به طول انجامیده بود.

بنابر این گزارش، فرضیه اصلی این است که احتمالا در قسمتی از تاسیسات، مانند مسیر لوله گاز، یک وسیله منفجره کار گذاشته شده باشد. اما برخی دیگر از کارشناسان این احتمال را هم مطرح می کنند که ممکن است ذخیره گاز تاسیسات نطنز از طریق حمله سایبری منفجر شده باشد.

به گزارش نیویورک تایمز، برخی مقامات می‌گویند که آمریکا و اسرائیل در حال پیشبرد یک استراتژی مشترک هستند. این استراتژی‌ها شامل حمله‌های مخفی است که در حد جنگ نباشند، مانند از بین بردن فرماندهان سپاه پاسداران و نیز به عقب انداختن برنامه هسته‌ای ایران.

این گزارش با اشاره به اقدام ایران در ارسال چهار کشتی حامل سوخت به ونزوئلا، پیش‌بینی کرد رویارویی بعدی به همین دلیل صورت بگیرد چرا که آمریکا تاکید کرده که اجازه نخواهد داد این کشتی‌ها برخلاف تحریم‌های آمریکا به ونزوئلا برسند.

این گزارش می‌افزاید، مقامات آمریکایی و اسرائیلی انتظار دارند همانطور که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، اتفاق افتاد، واکنش تلافی‌جویانه ایران محدود باشد.   

تازه چه خبر؟
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، در واکنش به تحریم خود از سوی آمریکا، گفت از شنیدن این خبر «بسیار خوشحال» شده است. به گزارش ایسنا، مسجدی...More
دادگاهی در بهبهان ۳۶ نفر از معترضان آبان ۹۸ را به مجموعا ۱۰۹ سال حبس تعزیری، ۲۵۹۰ ضربه شلاق و سه میلیون و سیصد هزار تومان جزای نقدی در حق صندوق دولت...More
مراسم چهلم نوید افکاری، از معترضان مرداد ۹۷، بر سر مزار او در روستای سنگر برگزار شد. این مراسم با حضور گسترده نیروهای امنیتی و با پخش یکی از فایل‌های...More
کمیته قضایی سنای آمریکا ایمی کنی برت، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی پست قاضی دیوان عالی، را تایید کرد تا سنا در روز دوشنبه رای‌گیری نهایی را...More
وزارت خزانه‌داری آمریکا، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق را تحریم کرد. در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده که مسجدی نقش کلیدی در سیاست...More