نیویورک‌تایمز: دولت ترامپ کاهش حمایت پنتاگون از سیا را در دست بررسی دارد | ایران اینترنشنال

نیویورک‌تایمز: دولت ترامپ کاهش حمایت پنتاگون از سیا را در دست بررسی دارد

 

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، چندین مقام‌ پیشین و کنونی دولت آمریکا می‌گویند دولت دونالد ترامپ درباره بررسی لغو احتمالی حمایت نظامی از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است.

به گزارش این روزنامه، پنتاگون در حال بررسی توافق خود با سازمان سیاست که ۱۵ سال پیش به امضا رسیده بود.

این مقام‌ها به نیویورک‌تایمز گفتند هدف از این بررسی، انتقال برخی از کارمندان از بخش حمایت این آژانس به دیگر مناصب است.

به گزارش این روزنامه، برخی از مقام‌های وزارت دفاع آمریکا معتقدند که سیا دارایی‌های نظامی زیادی در دست دارد و وزارت دفاع می‌خواد نقش پررنگ‌تری در تخصیص آنها داشته باشد.

نیویورک‌تایمز نوشته است که  بررسی گسترده‌ای در زمینه حمایت ارتش آمریکا از سازمان سیا، از جمله کاهش نیروها و همچنین تجدیدنظر درباره حمایت از عملیات سیا در سراسر جهان در جریان است.

یک سخنگوی وزارت دفاع در این زمینه به نیویورک‌تایمز گفت: «پنتاگون تلاش می‌کند منابع خود را بهتر تخصیص دهد تا تمرکز بیشتری بر روی آنچه رقابت بزرگ با چین از لحاظ قدرت خوانده می‌شود، داشته باشد.»

همچنین بر اساس این گزارش، دولت ترامپ بازپس‌گیری بخش مهمی از ناوگان پهپادهای پنتاگون را که در دسترس سیا قرار دارد، بررسی می‌کند. 

نیویورک تایمز تاکید می‌کند چنین تغییری می‌تواند در تلاش‌های سرویس اطلاعاتی آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم تاثیر بگذارد.

این روزنامه اضافه می‌کند دولت آمریکا چندین گزینه را در نظر دارد که می‌تواند از روز پنجم ژانویه به اجرا گذاشته شود. 

این گزینه‌ها علاوه بر کاهش تعداد نیروهای عملیات ویژه اعزامی پنتاگون به سیا، می‌تواند شامل تغییرات گسترده‌تری باشد که کار سیا را دشوارتر می‌کند.

به گزارش نیویورک‌تایمز، این تغییرات بر استفاده سیا از ظرفیت پایگاه‌های نظامی، استفاده از ظرفیت پزشکی ارتش آمریکا و همچنین انجام حملات مخفی پهپادها در نقاط حساس سراسر جهان تاثیرگذار خواهد بود.

با این حال، برخی از مقام‌های پیشین آمریکا به نیویورک‌تایمز گفته‌اند که جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، می‌تواند به محض آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، هرگونه تغییرات را فورا لغو کند.

اما این مقام‌ها اضافه کردند بسته به سرعت عملی کردن این تصمیم‌ها، لغو آنها از سوی دولت جدید آمریکا دشوارتر خواهد بود.

 

تازه چه خبر؟
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More