نیوزویک: ایران به حوثی‌های یمن «پهپاد انتحاری» داده است | ایران اینترنشنال

نیوزویک: ایران به حوثی‌های یمن «پهپاد انتحاری» داده است

نیوزویک با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گزارش داد همزمان با افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، ایران به حوثی‌های یمن پهپاد شاهد-۱۳۶ داده است.

طبق این گزارش، این پهپادها که به «پهپادهای انتحاری» شهرت دارند در استان الجوف در شمال یمن، استان تحت کنترل حوثی‌ها، مستقر هستند.

به گزارش نیوزویک، برد این پهپادها انتحاری دو هزار کیلومتر است و می‌توانند به اهداف آمریکا، عربستان سعودی، اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس حمله کنند.

یک کارشناس امنیتی مسائل ایران، که خواسته نامش فاش نشود، به نیوزویک گفت هدف از استقرار این پهپادها، حمله کردن به انواع مختلف هدف‌هایی است که در تیررس آنها قرار دارد.

او خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی قصد دارد در حمله‌هایی که به اهداف کشورهای مختلف صورت می‌گیرد، نقش خود را انکار کرده و از پیامدهای آن پرهیز کند.

طی سال‌های اخیر علیه کشتی‌های متعلق به برخی کشورها از جمله عربستان سعودی در دریای عمان و دریای سرخ حمله‌های خرابکارانه‌ای صورت گرفته که آمریکا و متحدانش در خلیج فارس ایران را به دست داشتن در این حمله‌ها متهم کرده‌اند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۹، دو سایت نفتی عربستان سعودی مورد حمله قرار گرفتند که انصارالله یمن مسئولیت این حمله‌ها را به عهده گرفت. در عین حال ریاض و واشینگتن و برخی دیگر از دولت‌ها ایران را مسئول این حمله‌ دانستند.

به گفته عربستان سعودی، از جمله تسلیحاتی که در این حمله‌ها مورد استفاده قرار گرفته شاهد-۱۳۱ بوده که مدل قدیمی تر پهپاد شاهد-۱۳۶ بوده است.

از سوی دیگر، در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، نگرانی‌ها از شدت گرفتن تنش‌های منطقه ای افزایش یافته است، چراکه مقامات ایرانی هشدار داده‌اند که انتقام سلیمانی را خواهند گرفت.

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا، یکشنبه ۲۱ دی‌ماه اعلام کرد که دولت این کشور شبه‌نظامیان حوثی یمن را به عنوان «سازمان تروریستی» می‌شناسد و قرار است وزارت خارجه ایالات متحده، کنگره این کشور را در جریان تعیین گروه نظامی «انصارالله» به عنوان سازمان تروریستی قرار دهد.

به گفته او، این قدم در راستای آن برداشته شده تا حوثی‌ها را در برابر «اقدامات تروریستی» از جمله حملات برون‌مرزی که غیرنظامیان،‌ تاسیسات و حمل و نقل دریایی را تهدید می‌کند، پاسخگو کند.

 

تازه چه خبر؟
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر ایران در آنکارا، به اظهارات اخیر سفیر جمهوری اسلامی در بغداد اعتراض کرد. ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، روز...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More
دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد. روابط عمومی دفتر...More
فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید...More