نیروهای نظامی روسیه وارد ونزوئلا شدند | ایران اینترنشنال

نیروهای نظامی روسیه وارد ونزوئلا شدند

 

یک خبرگزاری روس از اعزام نیروهای نظامی این کشور به ونزوئلا در راستای همکاری‌های نظامی بین دو کشور خبر داده است.

خبرگزاری اسپوتنیک در پایگاه خبری اسپانیایی‌زبان خود اعلام کرد دو فروند هواپیمای نظامی روسیه «حامل تجهیزات و نیرو برای انجام قراردادهای فنی نظامی» روز شنبه سوم فروردین  در فرودگاه اصلی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، فرود آمدند.

همچنین یک مقام ونزوئلایی گفت گروهی از مقام‌های نظامی روسیه به کاراکاس سفر کرده تا درباره تعمیر و نگهداری تجهیزات، آموزش و راهبردهای نظامی به بحث بنشینند.

خاویر مایورکا، روزنامه‌نگار مستقل ونزوئلایی، در توییتی نوشت یک فروند هواپیمای باری حامل ۱۰۰ سرباز روس و تجهیزات نظامی روز شنبه  سوم فروردین وارد این کشور بحران‌زده شده است. به نوشته او، فرماندهی این گروه روسی بر عهده واسیلی تونکوشکورا، مسئول بسیج نیروهای مسلح روسیه، است.

شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های غیردولتی ونزوئلا تصاویری را از این هواپیماهای روسی منتشر کرده‌اند.

روسیه به همراه چین از معدود کشورهای حامی نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، است. روسیه و چین تاکنون میلیاردها دلار به ونزوئلا وام عطا کرده و جایگاه مادورو را در مقابل موج اعتراضات داخلی و فشارهای خارجی محکم کرده‌اند.

روسیه صراحتا با اقدامات آمریکا در تحریم دولت مادورو و به رسمیت شناختن ریاست‌جمهوری خود خوانده خوآن گوآیدو مخالفت کرده است. گوآیدو تاکنون از سوی ۵۰ کشور به رسمیت شناخته شده است.

دولت آمریکا در هفته‌های گذشته اقدام‌های خود را علیه ونزوئلا تشدید کرده است. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، گفته است که «همه گزینه‌ها» از جمله مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا برای پایان دادن به حکومت مادورو روی در حال بررسی است.

آمریکا بنا دارد از ۲۸ آوریل، هرگونه واردات نفت را از ونزوئلا ممنوع کند. آمریکا از سال‌های گذشته بزرگترین مشتری نفتی ونزوئلا بوده است. درآمدهای نفتی مهم‌ترین منبع تامین بودجه این کشور فقرزده آمریکای لاتین است.

روسیه با اعزام دو هواپیمای بمب‌افکن به ونزوئلا در ماه دسامبر سال گذشته میلادی حمایت نظامی خود را از مادورو ابراز داشت.

مادورو روز چهارشنبه گفت روسیه در ماه فوریه ۳۰۰ تن کمک بشردوستانه به ونزوئلا ارسال کرده است. این در حالی است که در همان زمان دولت مادورو جلوی کمک‌های ضروری را به داخل کشور به بهانه توطئه آمریکا برای براندازی گرفته بود.

تازه چه خبر؟
باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از...More
ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به...More
یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از...More
پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو...More
یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است. وزارت دفاع آذربایجان روز...More