نماینده مجلس لبنان: حزب‌الله به دستور تهران مانع تشکیل دولت در لبنان می‌شود | ایران اینترنشنال

نماینده مجلس لبنان: حزب‌الله به دستور تهران مانع تشکیل دولت در لبنان می‌شود

در واکنش به استعفای مصطفی ادیب، نخست وزیر لبنان، یک نماینده مجلس این کشور گفت که حزب‌الله، لبنان را گروگان گرفته و بر اساس دستورات تهران مانع تشکیل دولت می‌شود. 

این در حالی است که یک منبع نزدیک به امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، از قول او بیان کرد که فرانسه اجازه نخواهد داد لبنان سقوط کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از اطرافیان امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نوشته بود: «این یک خیانت از طرف احزاب لبنان است.» خبرگزاری رویترز همچنین گزارش کرده است که رییس‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه کنفرانسی خبری درباره مسایل لبنان برگزار خواهد کرد.

پافشاری حزب‌الله و جنبش امل بر در اختیار داشتن وزیر اقتصاد لبنان، بزرگ‌ترین مانع برای تشکیل دولت جدید گزارش شده است.

احمد فتفت، نماینده  مجلس لبنان نیز به شبکه خبری الحدث گفت: «خلاصه کنم، لبنان را حزب‌الله، گروگان گرفته است و بر اساس دستورات تهران مانع تشکیل دولت می‌شود.» او همچنین گفت: «حزب‌الله مسئول انفجار در بیروت و فجایعی است که در لبنان اتفاق می‌افتد.»

این سخنان از آن جهت اهمیت دارد که رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی ایران، ادیب را مامور اجرای برنامه های فرانسه و آمریکا معرفی کرده بودند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در این‌باره نوشت: « نیروهای لبنانی به‌ویژه گروه‌‌های شیعه گمان نمی‌کردند که وی قصد تغییر ساختار دولتی لبنان و یا تعیین شروط خاص برای آن را داشته باشد. اما پس از اظهارات متناقض مصطفی ادیب در گفتگو با احزاب سیاسی لبنان مشخص شد که او عملاً قصد دارد برنامه‌های فرانسه را با هدایت مستقیم آمریکا و ابزار سعد حریری در لبنان اجرا کند.»

این خبرگزاری تاکید کرد: « اصرار ادیب بر تشکیل دولتی کوچک و ادغام وزارتخانه‌ها و نیز بدون حضور احزاب سیاسی و در واقع تشکیل دولت تکنوکرات است که این خواسته همه سناریوهای دوره سعد حریری و مانورهای وی را یادآوری می‌کند. کاملاً مشخص بود این تحرکات برای حذف حزب‌الله از دولت لبنان صورت می‌گیرد.»

گفتنی است که مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان،‌ پس از یک دوره تلاش ناکام برای تشکیل دولت استعفا کرد. ادیب دهم شهریور سال‌جاری از طرف میشل عون، رییس‌جمهور لبنان، مامور تشکیل کابینه شد اما اختلافات سیاسی داخلی مانع تشکیل دولت او شد. دولت پیشین لبنان،‌ به ریاست حسان دیاب پس از انفجار هولناک در بندر بیروت ناچار به استعفا شده بود.