نصرالله: هیچ انبار سلاحی در بندر بیروت نداريم | ایران اینترنشنال

نصرالله: هیچ انبار سلاحی در بندر بیروت نداريم

 

 

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در نطقی تلویزیونی، فرضیه‌های مطرح‌شده درباره نقش این گروه در انفجار بندر بیروت را رد کرد و گفت حزب‌الله هیچ انبار سلاحی در این محل نداشته است.

نصرالله، روز جمعه شانزدهم مرداد، در اولین سخنرانی‌اش  پس از انفجار در بندر بیروت گفت: «تحقیقات حقیقت انفجار بیروت را مشخص می‌کند. هر ادعایی مبنی بر اینکه حزب‌الله بندر بیروت را کنترل می‌کند دروغ است.»

این اظهارات در حالی است که بهاء حریری، فرزند رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، حزب‌الله را در کنار دولت «فاسد» لبنان مسئول انفجار در بندر بیروت دانسته و گفته است: «همه در شهر می‌دانند که حزب‌الله کنترل فرودگاه و بندر بیروت را در دست دارد.»

با این حال نصرالله گفت: «در پی انفجار بیروت، تحقیقات و مسئولیت‌پذیری اهمیت دارد. اجماعی درباره انجام تحقیقات منصفانه و شفاف وجود دارد و هر کسی مسئول انفجار است باید جوابگو باشد.»

او خواهان واگذاری تحقیق درباره انفجار بیروت به ارتش لبنان شد و ادامه داد: «هیچ‌کس نباید مصونیت داشته باشد، نباید هیچ پنهان‌کاری صورت بگیرد. انفجار بیروت حادثه‌ای ملی است و نباید سیاسی یا فرقه‌ای شود.»

رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله که از سوی آمریکا، بریتانیا و آلمان به تمامی به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، اضافه کرد: «برای حزب‌الله انفجار بیروت حادثه‌ای است که نمی‌توان فراموشش کرد یا نادیده‌اش گرفت.»

مرکز تحقیقات و آموزش الما در اسرائیل از شناسایی دست‌کم ۲۸ سایت جدید موشکی متعلق به حزب‌الله لبنان در بیروت خبر داده و اعلام کرده بود که این سایت‌های موشکی در قلب مناطق مسکونی، جنب بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و مدارس واقع شده است.

انفجار مهیب روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه در بیروت که گفته می‌شود به دلیل نگهداری بیش از ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بدون رعایت مسائل ایمنی اتفاق افتاده است، فرضیه‌های متفاوتی را به همراه داشته است. در برخی فرضیه‌ها انگشت اتهام به سوی حزب‌الله است که پیشتر هم در کشورهای مختلف پرونده‌هایی علیه اعضایش به دلیل ذخیره‌سازی نیترات آمونیوم تشکیل شده است.

 

در همین حال، پیشتر در روز جمعه میشل عون، رییس جمهوری لبنان، اعلام کرده بودکه تحقیقات درباره انفجار اخیر در بندر بیروت این موضوع را بررسی می‌کند که آیا انفجار بر اثر یک سهل‌انگاری یا تصادف رخ داده یا نتیجه یک مداخله خارجی بوده است.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، عون به خبرنگاران گفت: «علت انفجار هنوز مشخص نشده است. احتمال مداخله خارجی به وسیله راکت، بمب یا اقدام دیگری وجود دارد.»

 

تازه چه خبر؟
خبرگزاری رویترز از قول مقام‌های عربستان سعودی از دستگیری اعضای یک گروه تروریستی خبر داد که آموزش‌های خود را از سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دریافت...More
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More