نصرالله: هیچ انبار سلاحی در بندر بیروت نداريم | ایران اینترنشنال

نصرالله: هیچ انبار سلاحی در بندر بیروت نداريم

 

 

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در نطقی تلویزیونی، فرضیه‌های مطرح‌شده درباره نقش این گروه در انفجار بندر بیروت را رد کرد و گفت حزب‌الله هیچ انبار سلاحی در این محل نداشته است.

نصرالله، روز جمعه شانزدهم مرداد، در اولین سخنرانی‌اش  پس از انفجار در بندر بیروت گفت: «تحقیقات حقیقت انفجار بیروت را مشخص می‌کند. هر ادعایی مبنی بر اینکه حزب‌الله بندر بیروت را کنترل می‌کند دروغ است.»

این اظهارات در حالی است که بهاء حریری، فرزند رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، حزب‌الله را در کنار دولت «فاسد» لبنان مسئول انفجار در بندر بیروت دانسته و گفته است: «همه در شهر می‌دانند که حزب‌الله کنترل فرودگاه و بندر بیروت را در دست دارد.»

با این حال نصرالله گفت: «در پی انفجار بیروت، تحقیقات و مسئولیت‌پذیری اهمیت دارد. اجماعی درباره انجام تحقیقات منصفانه و شفاف وجود دارد و هر کسی مسئول انفجار است باید جوابگو باشد.»

او خواهان واگذاری تحقیق درباره انفجار بیروت به ارتش لبنان شد و ادامه داد: «هیچ‌کس نباید مصونیت داشته باشد، نباید هیچ پنهان‌کاری صورت بگیرد. انفجار بیروت حادثه‌ای ملی است و نباید سیاسی یا فرقه‌ای شود.»

رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله که از سوی آمریکا، بریتانیا و آلمان به تمامی به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود، اضافه کرد: «برای حزب‌الله انفجار بیروت حادثه‌ای است که نمی‌توان فراموشش کرد یا نادیده‌اش گرفت.»

مرکز تحقیقات و آموزش الما در اسرائیل از شناسایی دست‌کم ۲۸ سایت جدید موشکی متعلق به حزب‌الله لبنان در بیروت خبر داده و اعلام کرده بود که این سایت‌های موشکی در قلب مناطق مسکونی، جنب بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و مدارس واقع شده است.

انفجار مهیب روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد ماه در بیروت که گفته می‌شود به دلیل نگهداری بیش از ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بدون رعایت مسائل ایمنی اتفاق افتاده است، فرضیه‌های متفاوتی را به همراه داشته است. در برخی فرضیه‌ها انگشت اتهام به سوی حزب‌الله است که پیشتر هم در کشورهای مختلف پرونده‌هایی علیه اعضایش به دلیل ذخیره‌سازی نیترات آمونیوم تشکیل شده است.

 

در همین حال، پیشتر در روز جمعه میشل عون، رییس جمهوری لبنان، اعلام کرده بودکه تحقیقات درباره انفجار اخیر در بندر بیروت این موضوع را بررسی می‌کند که آیا انفجار بر اثر یک سهل‌انگاری یا تصادف رخ داده یا نتیجه یک مداخله خارجی بوده است.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری لبنان، عون به خبرنگاران گفت: «علت انفجار هنوز مشخص نشده است. احتمال مداخله خارجی به وسیله راکت، بمب یا اقدام دیگری وجود دارد.»

 

تازه چه خبر؟
شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد واکسن کرونای ساخت این شرکت در برابر انواع جدید این ویروس که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شایع شده موثر است. مدرنا اعلام...More
سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق و ۱۵ رای مخالف صلاحیت جنت یلن را به عنوان وزیر خزانه داری آمریکا تایید کرد. یلن که قبلا رییس بانک مرکزی آمریکا بوده،...More
مجتبی یوسفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، از افزایش ۱۵۰ درصدی بلیت هواپیما خبر داد و گفت که با توجیه اینکه فقط پولدارها سوار هواپیما می‌شوند...More
مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را به اتهام تحریک به شورش در یک سخنرانی خطاب به هوادارانش قبل از...More
دولت آمریکا روز دوشنبه مجوز نقل‌ و ‌انتقال‌های مالی در ارتباط با شبه‌نظامیان حوثی‌ یمن را تا یک ماه آینده صادر کرد. دولت بایدن پیشتر از احتمال...More