نصرالله با انتقاد از استعفای حریری خواستار تشکیل فوری دولت جدید لبنان شد | ایران اینترنشنال

نصرالله با انتقاد از استعفای حریری خواستار تشکیل فوری دولت جدید لبنان شد

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، با انتقاد از استعفای سعد حریری، نخست وزیر این کشور، آن را باعث متوقف شدن اصلاحات اقتصادی خواند و همچنین خواستار تشکیل فوری دولت جدید شد.

او روز جمعه ۱۰ آبان، در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که دولت جدید لبنان باید به خواسته‌های معترضان توجه کند و اعتماد عمومی را دوباره بازگرداند.

نصرالله در دو سخنرانی پیشین خود، با وجود حمایت نسبی از تظاهرات‌کنندگان، نسبت به هرگونه کناره‌گیری دولت لبنان هشدار داده بود.

او  روز جمعه همچنین گفت برخی با تحریک معترضان و دشنام دادن، تلاش می‌کردند اعتراض‌های اخیر در لبنان را به جنگ داخلی تبدیل کنند.

در حالی که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پیش‌تر اعتراض‌های عراق و لبنان را به «سرویس‌های اطلاعاتی غربی» و «کشورهای مرتجع منطقه» نسبت داده بود، نصرالله نیز گفت: «بر اساس اطلاعاتی که داریم می‌دانیم چه کسانی پول می‌دادند و کسانی که [لبنان را] به سمت ناامنی سوق می‌دادند، چه کسانی هستند.»

علی‌رغم درگیر شدن برخی از هواداران حزب‌الله و جنبش شیعی امل با معترضان لبنانی در روزهای اخیر، نصرالله این درگیری‌ها را «محدود» خواند و گفت آن‌ها ناشی از واکنش به «دشنام» بودند.

این اظهارات نصرالله درحالی است که اعتراض‌های اخیر در لبنان به شهرهای شیعه‌نشین نیز سرایت پیدا کرد و گروهی از معترضان حزب‌الله را مقصر وضعیت موجود دانستند.

با این حال، نصرالله گفت: «حزب‌الله هنوز قدرتمند است و تاکنون از همه گزینه‌های خود استفاده نکرده است.»

او ادامه داد: «اگر لبنان به هرج‌ومرج کشیده شود دولت نمی‌تواند حقوق کارمندانش را بدهد اما حزب‌الله حقوق اعضایش را خواهد پرداخت.»

رهبر حزب‌الله لبنان همچنین گفت: «برخی می‌گویند شما دوستان ایران هستید. من در حضور سفیر ایران می‌گویم: همه می‌دانند که تصمیم‌های حزب‌الله لبنان محلی و ملی است و ربطی به کسی ندارد.»

دو هفته پس از شروع اعتراض‌ها لبنان، بانک‌های این کشور روز جمعه کار خود را از سرگرفتند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که با بازگشایی شعبات بانک‌ها در بیروت و دیگر شهرهای لبنان، صف‌هایی مقابل برخی شعب ایجاد شد.

با وجود استعفای حریری، میشل عون، رییس جمهوری لبنان، روز چهارشنبه از او و کابینه لبنان خواست تا زمان تشکیل دولت جدید به اداره امور کشور ادامه دهند.

این در حالی است که یک مقام بلندپایه لبنان که نامش فاش نشده، به خبرگزاری رویترز گفته که حریری آماده است به مقام نخست وزیری لبنان بازگردد، به این شرط که دولت جدید لبنان شامل تکنوکرات‌ها باشد و او بتواند به اجرای فوری اصلاحات لازم اقتصادی بپردازد.

تازه چه خبر؟
محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر...More
سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند. تدروس آدهانوم، دبیرکل این...More
حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره به مشکلات ارزی در تامین اقلام و امکانات بهداشتی کرونا اعلام کرد ممکن است کیت‌های تشخیص بیماری تغییر کند و...More
کابینه امارات متحده عربی روز دوشنبه توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با اسرائیل را که ماه گذشته در واشینگتن به امضا رسید تصویب کرد. در بیانیه هیات...More
همزمان با تشدید مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا و ادامه تعطیلی تالارهای پذیرایی، ده‌ها نفر از تالارداران در برابر اتاق اصناف تهران تجمع اعتراضی...More