نخست‌وزیر پیشین مالزی: مسلمانان حق مجازات فرانسوی‌ها را دارند | ایران اینترنشنال
ادامه واکنش رهبران کشورهای اسلامی

نخست‌وزیر پیشین مالزی: مسلمانان حق مجازات فرانسوی‌ها را دارند

 

 

در ادامه واکنش‌ رهبران و شخصیت‌های سیاسی کشورهای مسلمان به اظهارات رییس‌جمهوری فرانسه،‌ ماهاتیر محمد،‌ نخست‌وزیر پیشین مالزی،‌ گفت مسلمانان «حق مجازات» فرانسوی‌ها به دلیل «قتل‌عام‌های گذشته» را دارند.

ماهاتیر محمد روز پنجشنبه هشتم آبان‌ماه با انتشار مجموعه توییتی ضمن اشاره به سر بریدن معلم فرانسوی در پاریس از سوی یک فرد اسلام‌گرا آن را به دلیل «عصبانیت از نشان دادن کاریکاتور پیامبر» توصیف کرد اما گفت از این اقدام رضایت ندارد.

این سیاستمدار مالزیایی در ادامه نوشت: «با اینکه من به آزادی بیان معتقدم،‌ اما فکر نمی‌کنم این موضوع توهین به افراد دیگر را هم در بر بگیرد.»

این رهبر سابق مالزی امانوئل مکرون،‌ رییس‌جمهور فرانسه،‌ را به دلیل اظهارات اخیرش «غیرمتمدن» خواند و ضمن اشاره به کشتار مسلمانان از سوی فرانسه در تاریخ نوشت: «مسلمانان حق دارند عصبانی باشند و میلیون‌ها فرانسوی را به خاطر قتل‌عام‌های گذشته بکشند.»

این توییت او از سوی توییتر به دلیل نقض قوانین این بستر مجازی حذف شده است. 

او همچنین اشاره کرد چون تمامی مسلمان‌ها و دین آن‌ها به دلیل اقدام به قتل از سوی یک «فرد عصبانی» سرزنش شده‌اند،‌ مسلمان‌ها حق دارند فرانسوی‌ها را «مجازات» کنند.

این رهبر مسلمان مالزی با این که نوشت مسلمانان روی هم رفته تلافی نمی‌کنند؛ در ادامه اشاره کرد: «تحریم نمی‌تواند اشتباهاتی را که فرانسوی‌ها تمام این سال‌ها کرده‌اند،‌ جبران کند.»

محمد ضمن همچنین گفت برخی ارزش‌ها «غیرانسانی» هستند.

اعتراضات هماهنگ رهبران کشورهای اسلامی منطقه در پی اظهارات رییس‌ جمهوری فرانسه‌ پس از ترور یک معلم که در کلاس درسش کاریکاتوری از پیامبر اسلام را نشان داده بود، صورت می‌گیرد. همزمان با این واکنش‌ها گزارش‌هایی از حملات تروریستی دیگر و قتل دست‌کم سه نفر در فرانسه منتشر شده است.

مکرون وعده داده بود از «ارزش‌های سکولار» فرانسه در برابر «اسلام رادیکال» دفاع کند. 

رییس‌جمهور فرانسه همچنین در مراسم بزرگداشت این معلم گفته بود او کشته شد «همانطور که اسلام‌گراها آینده ما را می‌خواهند».

ایران،‌ ترکیه و پاکستان از جمله کشورهایی بوده‌اند که طی روزهای اخیر فرانسه را مورد انتقاد قرار دادند. 

علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ در توییترش نشان دادن کاریکاتور پیامبر را «احمقانه» خواند و از جوانان کشور فرانسه خواست مکرون را درباره حق آزادی بیان مورد سوال قرار دهند. 

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه،‌ نیز که واکنش‌های شدیدتری داشته ضمن کنایه به «عدم سلامت روانی» مکرون، اکنون گفته «کشورهای غربی با حمله به اسلام می‌خواهند جنگ‌های صلیبی را شروع کنند.»

تازه چه خبر؟
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More
خبرگزاری رویترز از قول یک شرکت امنیتی دریایی متعلق به انگلیس خبر داد که یک تانکر نفتکش یونانی در سواحل عربستان سعودی در دریای سرخ که در شمال مرز یمن...More