نخست‌وزیر عراق: حمله به مقر حزب دمکرات کردستان غیرقابل قبول است | ایران اینترنشنال

نخست‌وزیر عراق: حمله به مقر حزب دمکرات کردستان غیرقابل قبول است

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، در واکنش به حمله «حامیان حشد شعبی» به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد در صفحه توییتر خود، نوشت:«جنایت حمله به مقر حزب دمکرات کردستان غیرقابل قبول است و با هرگونه حمله به عراقی‌ها، به نام دولت و مردم مقابله می‌کنیم.»

نخست وزیر عراق گفت که «ما برخی از عاملان را دستگیر کرده و برای دستیابی به عدالت دیگران را هم تحت تعقیب قرار خواهیم داد.»

الکاظمی افزود: «به رقابت‌های فرقه‌ای یا دوره دشمنی یک عراقی علیه عراقی دیگر برای اهداف سیاسی بازگشتی نخواهد بود. ما آن مرحله را با هم پشت سر گذاشتیم.»

همزمان دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز از سوزاندن پرچم اقلیم کردستان و حمله به دفاتر حزب دموکرات کردستان در بغداد ابراز نگرانی کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: «اعمال خشونت و ارعاب، محکوم است. عراق برای مقابله با بسیاری از مشکلات خود به وحدت، ثبات و گفت‌وگو نیاز دارد.»

مورگان اروتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بیانیه‌ای درباره حمله امروز شبه نظامیان حشدالشعبی به دفتر حزب دموکرات کردستان در بغداد منتشر کرد و گفت: «ایالات متحده حمله نیروهای حشدالشعبی، عناصر تحت حمایت ایران به دفتر حزب دمکرات کردستان در بغداد را به شدت محکوم می‌کند.»

اورتگاس در این بیانیه افزود: «توانایی گفت‌وگوی آزاد و انتقادی از مولفه‌های اساسی هر دموکراسی است و احزاب سیاسی باید بتوانند بدون تهدید شبه نظامیان و اوباش، درگیر بحث و گفت‌وگوهای قدرتمند باشند.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود تاکید کرد: «فعالیت‌های بی ثبات‌کننده شبه نظامیان مورد حمایت ایران که خارج از کنترل دولت عراق فعالیت می‌کنند، موجبات شدت‌گرفتن تنش‌های قومی و فرقه‌ای و تضعیف دموکراسی می‌شود. ما با شدت از همه گروه‌ها می‌خواهیم كه در این دوره حساس كه عراق با یك بیماری همه گیر، یك بحران اقتصادی و ادامه تهدید داعش دست و پنجه نرم می‌كند ، رفتار مسئولانه داشته باشند.»

گروهی که از آنها به عنوان «حامیان شبه‌نظامیان حشد‌ شعبی» نام‌ برده شده روز شنبه در جریان تجمع مقابل دفتر نمایندگی حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد، به این دفتر حمله کرده و بخشی از آن را به آتش کشیدند.

حمله به دفتر حزب دموکرات کردستان پس از اظهارات اخیر هوشیار زیباری، وزیر پیشین دارایی عراق و از اعضای این حزب، صورت گرفت.

زیباری طی سخنانی عاملان حمله به سفارت آمریکا در بغداد و فرودگاه اربیل را گروه‌های مسلحی مشابه داعش توصیف کرده بود که قصد ناامنی عراق را دارند.

تازه چه خبر؟
پایگاه خبری ««هرانا» گزارش داده است ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More
وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است در فضای مجازی، از جمله یک کانال تلگرامی با ۱۴۰ هزار عضو، آگهی‌های فروش اعضای بدن منتشر شده است. به نوشته تجارت...More