نخست‌وزیر عراق: اجازه حمله به عربستان سعودی از خاک کشورمان را نمی‌دهیم | ایران اینترنشنال

نخست‌وزیر عراق: اجازه حمله به عربستان سعودی از خاک کشورمان را نمی‌دهیم

 

 

مصطفی الکاظمی، نخست‌ وزیر عراق، در سفر به عربستان سعودی اعلام کرد اجازه نمی‌دهد از خاک عراق برای حمله به این کشور استفاده شود.

کاظمی روز چهارشنبه ۱۱ فروردین‌ماه در یک کنفرانس خبری که پس از دیدار چندساعته با محمد بن‌ سلمان، ولیعهد سعودی برگزار شد، اظهارات گروه موسوم به «وعد الحق» مبنی بر حمله‌ از خاک عراق به کاخ سلطنتی در ریاض را «نادرست» خواند و تاکید کرد که این حمله از خاک کشورش صورت نگرفته است.

او وعده داد که عراق هرگز محلی برای حمله به عربستان سعودی نخواهد شد.

اخیرا و در پی حمله‌ای پهپادی به کاخ سلطنتی در ریاض گروهی کمتر شناخته‌شده موسوم به «الویه وعد الحق» که مورد حمایت حکومت ایران قرار دارد، بیانیه‌ای منتشر کرد و مسئولیت آن را بر عهده گرفت. 

رسانه‌های آمریکا به نقل از مقام‌های این کشور نوشتند که این حمله از خاک عراق صورت گرفته بود. یک مقام ارشد یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران هم به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود این حمله از مناطق مرزی عراق و عربستان سعودی انجام شده است.

با این حال، مقام‌های سعودی به صورت علنی هیچگونه جزییاتی درباره این حمله به مجموعه سلطنتی الیمامه منتشر نکردند.

اکنون نخست‌وزیر عراق می‌گوید که تلاش‌هایی «توسط برخی» با هدف ایجاد اخلال در روابط بغداد با ریاض صورت گرفته است،‌ اما توضیح بیشتری درباره آن نداد.

کاظمی که بر اساس گزارش‌ها روابط شخصی نزدیک با بن‌سلمان دارد، در حفظ مناسبات دیپلماتیک کشورش می‌کوشد.

سفر این مقام دولت عراق به عربستان سعودی پس از آن صورت می‌گیرد که دو کشور در ماه نوامبر سال گذشته برای نخستین‌بار و پس از قطع روابط دیپلماتیک در پی حمله صدام حسین به کویت در سال ۱۹۹۰ میلادی، تردد مرز زمینی خود را مجددا برقرار کردند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، عراق به دنبال تعمیق روابط اقتصادی با عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس بر سر انواع پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.

در بیانیه‌ای که توسط رسانه‌های دولتی سعودی منتشر شده، دو کشور توافق کرده‌اند صندوق مشترکی را با سرمایه تقریبی سه میلیارد دلار تاسیس کنند که «کمک پادشاهی» عربستان سعودی برای تقویت سرمایه‌گذاری در اقتصاد عراق است.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More