نخست‌وزیر بریتانیا: گونه جدید ویروس کرونا ممکن است کشنده‌تر باشد | ایران اینترنشنال

نخست‌وزیر بریتانیا: گونه جدید ویروس کرونا ممکن است کشنده‌تر باشد

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، اعلام کرد شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌یافته کرونا که در این کشور ثبت‌شده، ممکن است با مرگ‌ومیر بیشتر مرتبط باشد.

او روز جمعه سوم بهمن‌ماه گفت: «امروز باخبر شدیم که [گونه جدید ویروس] علاوه بر اینکه سریع‌تر منتقل می‌شود، حالا به نظر می‌رسد شواهدی وجود دارد که این گونه جدید، گونه‌ای که ابتدا در لندن و جنوب شرق شناسایی شد، ممکن است با درجه کشندگی بالاتر مرتبط باشد.»

جانسون با این حال افزود بر اساس شواهد، هر دو واکسن مورد استفاده در این کشور بر ویروس جدید موثر است.

 

آیا باید نگران ظهور گونه‌های جدید ویروس کرونا باشیم؟

«هر بار که ویروس کرونا  تکثیر می‌شود،‌ فرصتی برای تغییر شکل دارد»؛ مقاله‌ای در وب‌سایت «کانورسیشن» که هشدار می‌دهد نباید با این اعتقاد رایج که سرعت بالاتر شیوع ویروس به معنی کشندگی کمتر است، خیال خود را راحت کنیم.

این مقاله که روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه منتشر شده با اشاره به ظهور و کشف گونه‌های جدید ویروس کرونا نوشته است تغییر در سرعت گسترش بیماری می‌تواند تاثیر «بسیار چشمگیری» نسبت به نرخ کشندگی آن داشته باشد. 

نویسنده هشدار داده است: «ما نباید از شنیدن ظهور انواع جدیدی که قابلیت انتقال‌ بیشتر دارند، اما کشنده‌تر نیستند، خیال‌مان راحت باشد.»

بر اساس توضیح این مقاله، بسیاری از جهش‌ها در گسترش ویروس یا ایجاد بیماری «شدید‌تر» تفاوتی ایجاد نمی‌کند،‌ اما برخی دیگر احتمال گسترش آن را کم می‌کنند.

هرچند از سوی دیگر، برخی تغییرها هم ویروس را کشنده‌تر یا قابل انتقال‌تر می‌کنند و این جهش‌هایی است که باید نگران آن بود.

نویسنده بر اساس آمار موجود ارجاع داده که در یک جمعیت مستعد بدون اعمال هیچ‌گونه اقدام کنترلی، از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی یا پوشیدن ماسک، هر فرد مبتلا به ویروس پیش از این می‌توانست آن را به سه نفر دیگر منتقل کند. 

اما با کشف گونه جدید در بریتانیا که با افزایش ۷۰ درصدی قابلیت انتقال همراه است، در صورت عدم اعمال اقداماتی احتیاطی و کنترلی،‌ تعداد افرادی که ممکن است هر یک فرد آن‌ها را مبتلا کند به حدود پنج نفر افزایش می‌یابد.

این مقاله اشاره کرده اقدامات کنترلی، قدرت انتقال گونه معمول ویروس را از سه به یک نفر کاهش می‌دهد،‌ در حالی که این عدد برای گونه جدید یافت‌شده در بریتانیا به ۱/۷ نفر کاهش پیدا می‌کند.

مقاله کانورسیشن قابلیت بالاتر انتقال ویروس را «خبری بد» خوانده است. نویسنده اشاره کرده که بر اساس مطالعه محققان در در «دانشکده بهداشت و طب گرمسیری» لندن که قرار است در مجله‌ای علمی منتشر شود،‌ قدرت انتقال گونه‌ شناسایی‌شده در بریتانیا بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از گونه سابق عنوان می‌شود. 

یک تحقیق جدیدتر از سوی اداره سلامت عمومی انگلستان هم حاکی از ۳۰ تا ۵۰ درصد قدرت انتقال بیشتر این گونه است.

 

آیا گونه‌ها برابر واکسن مقاومند؟

در بخشی از این مقاله موضوع مورد نگرانی درباره ظهور گونه‌های جدید علاوه بر قابلیت انتقال،‌ میزان کشندگی و همچنین تاثیر واکسن برابر آن است.

این مقاله اشاره می‌کند که هیچ شواهدی مبنی بر این‌که گونه ثبت‌شده در بریتانیا قدرت واکسن‌های تاییدشده را کم می‌کند، وجود ندارد،‌ با این حال دلایلی وجود دارد که باور کنیم گونه آفریقای جنوبی آن قدرت ایمنی را کاهش دهد.

بر اساس این مقاله،‌ اخبار رسانه‌ها مبنی بر کشندگی پایین‌تر ویروس‌های با قابلیت انتقال بالاتر، بر اساس «قانون کاهش حدت» است.

این قانون بر این قرار است که ویروس‌هایی که تکامل به سمت کشندگی بیشتر پیدا می‌کنند پیش از انتقال بدن میزبان خود را از بین می‌برند. بر همین اساس،‌ زنجیره انتقال محدود می‌شود.

اما این مقاله اشاره می‌کند که به دلایل آلودگی طولانی ویروس کووید-۱۹، ظرفیت انتقال‌دهندگی بدون علائم و طول زمان میان ابتلا و مرگ، دلیلی ندارد که این قاعده همچنان تصدیق کند.

نویسنده در پاسخ به سوال در زمینه ضرورت این که باید نگران گونه جدید باشیم یا خیر سناریویی از شمار مبتلایان گونه جدید را مطرح کرده که در آن میزان مرگ‌ومیر افزایش پیدا می‌کند. 

سناریوی فرضی «کاملا واقع‌بینانه» عنوان نشده،‌ اما نگرانی درباره کشندگی را هم رد نکرده است.

تازه چه خبر؟
وزارت بهداشت از ورود اولین محموله واکسن کرونای ساخت چین به ایران خبر داد و اعلام کرد که این محموله بامداد یک‌شنبه دهم اسفند ماه وارد فرودگاه بین‌...More
سازمان غذا و داروی آمریکا، روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرد. این سومین واکسن کووید-۱۹...More
روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه‌ای منتشر می‌شود، اعلام کرد که حمله اخیر به یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان از سوی نیروهای تحت حمایت جمهوری...More
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید ارزیابی‌‌های اولیه نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار در یک کشتی متعلق به اسرائیل در دریای عمان است. به گزارش...More
نیروی انتظامی اعلام کرد در اثر تیراندازی فردی ناشناس به ماموران این نیرو مستقر در پل گاومیشان شهرستان دره شهر در استان ایلام، دو نفر از ماموران این...More