خبر فوری

  • فرهاد رهبر: ۲۰ هزار دانشجوی دکترای بیکار در ایران داریم
  • سفر قریب‌الوقوع وزیرخارجه فرانسه به ایران و روسیه
  • کشته شدن دست‌کم ۲۵۰ نفر در دو روز گذشته در غوطه شرقی
  • سقوط ۲۰درصدی ارزش ریال ایران
  • نامزد پیشین ریاست‌جمهوری مصر در فهرست «تروریست‌ها» قرار گرفت
  • محمود عباس خواستار عضویت کامل فلسطین در سازمان‌ ملل شد
  • ذوالنور: سپاه، پا در کفش وزارت اطلاعات نکرده است
  • ورود کاروان نیروهای شیعی طرفدار اسد به عفرین
  • تخریب سنگ قبر ابراهیم یزدی
  • رئیس هلال‌احمر: پیکر ۳۲ مسافر هواپیمای تهران - یاسوج پیدا شده، نه ۴۵ جسد

نخستین دیدار رسمی مقامات اقلیم کردستان و دولت عراق پس از رفراندوم

 

مقاماتی از وزرات کشور دولت عراق و وزارت داخلی دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق، برای نخستین‌بار پس‌از گذشت سه‌ماه از به‌هم خوردن روابط اربیل و بغداد به دلیل اجرای رفراندوم استقلال کردستان، با هم در بغداد دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش وب‌سایت تلویزیون «روداو»، نزدیک به حکومت اقلیم کردستان عراق، روز شنبه ۲۳ دی‌ماه، هیأتی بلندپایه از دولت اقلیم کردستان، به سرپرستی کریم سنجاری، وزیر امور داخلی اقلیم، به‌همراه وزیر راه اقلیم و مدیران دو فرودگاه بین‌المللی اربیل و سلیمانیه، با تیم مذاکره‌کننده‌ی وزارت کشور عراق، به‌سرپرستی قاسم الاعرجی، در بغداد دیدار کرد.

در بیانیه‌ی مشترکی که طرفین، از این نشست به رسانه‌ها داده‌اند، آمده است که به دستور حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق، هیأتی بلندرتبه از مقامات دولت عراق، به‌منظور یافتن راه‌حل برای اختلافات بر سر گمرک، مرزها و فرودگاه‌ها، با مقامات رسمی اقلیم کردستان دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

سعد امین، سخنگوی وزارت کشور عراق، ضمن مفید خواندن این دیدار، تأکید کرد که طرفین برای رفع موانع برسر عادی‌سازی روابط اربیل و بغداد، عزم جدی دارند. او همچنین گفت که تلنبار شدن مشکلات بین طرفین تا امروز، به‌دلیل نبود کانال‌های ارتباطی بوده، ولی این دیدارها به رفع موانع کمک خواهد کرد.

گفته می‌شود که در این دیدار، غیر از مسأله‌ی کنترل گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های اقلیم کردستان، موضوعاتی ازقبیل صدور گذرنامه و روادید نیز مورد بحث قرار گرفته است. قرار است طرفین، بار دیگر، روز دوشنبه‌ی این هفته، این‌بار در اربیل، پایتخت اقلیم کردستان، برای مذاکره برسر جزئیات مسائل مورد اختلاف و یافتن راه‌حل‌های احتمالی دوباره، گردهم‌ آیند.

پس از همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان در اوایل پاییز سال جاری، دولت عراق سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای درقبال اقلیم کردستان اتخاذ کرد. در این راستا، بغداد پروازهای بین‌المللی به فرودگاه‌های اقلیم کردستان را مسدود کرد و کنترل مناطق سرزمینی مورد مناقشه‌ با کردستان را در اختیار گرفت.

به گفته‌ی ناظران، این سفر مقامات اقلیم به بغداد، در چارچوب اقداماتی است که اقلیم کردستان برای از سرگیری پروازهای بین‌المللی به دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه انجام می‌دهد. بستن این دو فرودگاه و نیز گذرگاه‌های مرزی، بر روی معیشت مردم کردستان و به‌طور کلی اقتصاد اقلیم، تأثیر مخربی گذاشته است.

اگرچه قبلاً دولت عراق پیش‌شرط‌هایی برای از سرگیری مذاکرات با دولت اقلیم در نظر گرفته بود، ولی با انجام این دیدار رسمی، آن پیش‌شرط‌ها فعلاً منتفی به‌نظر می‌رسد.

هنوز جزئیاتی از این نخستین نشست، منتشر نشده است و نگاه‌ها به دیدار آینده در روز دوشنبه‌ی این هفته دوخته شده، تا نشانه‌های آب‌شدن یخ روابط بین طرفین پدیدار شود.