نخستین جلسه دادگاه استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا برگزار شد | ایران اینترنشنال

نخستین جلسه دادگاه استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا برگزار شد

شامگاه سه‌شنبه نخستین جلسه دادگاه استیضاح دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، در مجلس سنا آغاز شد. جلسات استیضاح رییس جمهوری در مجلس سنا به مانند یک «دادگاه» برگزار می‌شود و در نهایت نمایندگان به تبرئه یا گناهکار بودن ریاست جمهوری رای می‌دهند.

مجلس سنای آمریکا یک‌صد نماینده دارد و برای برکناری رییس جمهوری آمریکا به رای مثبت دو-سوم مجلس سنا نیاز است که با وجود اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا احتمال آن کم است.

مجلس نمایندگان آمریکا، در آذرماه گذشته با تصویب دو قطعنامه جداگانه، ترامپ را به «سواستفاده از قدرت» و «کارشکنی در فعالیت کنگره» متهم کرد و در نهایت پس از چند هفته، قطعنامه استیضاح ریاست جمهوری به‌منظور بررسی در اختیار مجلس سنا قرار گرفت.

نخستین جلسه رسمی دادگاه استیضاح ترامپ روز سه‌شنبه اول بهمن‌ماه با بحث‌‌های دامنه‌دار میان نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه بر سر برداشت‌های قانونی و روندهای حقوقی استیضاح آغاز شد.

آدام شیف، رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران روند استیضاح ترامپ در مجلس سنا را «غیرمنصفانه» توصیف کرد. شیف هم‌اکنون به عنوان رییس هیات دادستانی دموکرات‌ها در این «دادگاه» حضور دارد.

روز سه‌شنبه پس از چندین ساعت گفت‌وگو در خصوص روندهای قانونی جلسه استیضاح، به‌نظر می‌رسد مقررات کنونی شبیه مقرراتی است که در سال ۱۹۹۹ بیل کلینتون، رییس جمهور سابق ایالات متحده از حزب دموکرات، استیضاح شد.

رییس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، در ابتدای جلسه روز سه‌شنبه در سنا، رییس جمهوری آمریکا را به اتخاذ موضع‌گیری‌های خطرناک برای امنیت ملی آمریکا متهم کرد.

رسیدگی به اتهام‌های دونالد ترامپ، در مجلس سنا، در حالی آغاز شده است که او به‌منظور شرکت در نشست‌‌های سالانه «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس سوئیس  به‌سر می‌برد.

ترامپ روز سه‌شنبه در داووس، از کارنامه اقتصادی دولت خود به‌طور قاطع دفاع کرد و گفت که در دوران ریاست جمهوری او، اقتصاد ایالات متحده به‌شکل بی‌سابقه‌ای شکوفا شده است.

ترامپ سومین رییس جمهوری در تاریخ ایالات متحده است که در مجلس سنا استیضاح می‌شود. بیل کلینتون، رییس جمهوری دموکرات آمریکا در فوریه سال ۱۹۹۹ از سوی نمایندگان مجلس سنا با اختلاف اندکی تبرئه شد.

تازه چه خبر؟
پخش کلیپی از قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به علیرضا رزم حسینی به عنوان وزیر صنعت، معدن و...More
رضا کرمی محمدی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران،‌ از ابتلای دو هزار نفر از کارمندان این مجموعه به ویروس کرونا خبر داد. محمدی روز سه‌...More
با ادامه درگیری نظامی در منطقه قره‌باغ، سفارت ایران در آذربایجان گزارش‌ها درباره ارسال تسلیحات و نیروی نظامی از خاک این کشور به ارمنستان را رد کرد...More
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد شمار جان‌باختگان روزانه ویروس کرونا از ۲۰۰ نفر بالاتر رفته است. سیماسادات لاری،‌ سخنگوی این...More
عربستان سعودی از انهدام «یک گروه تروریستی که سپاه پاسداران آنها را آموزش داده بود» خبر داده است؛ ایران این اتهام را «بی‌اعتبار» و «تکراری» خواند...More