نتایج موفقیت‌آمیز تزریق اولین دوز واکسن کرونا در اسرائیل | ایران اینترنشنال

نتایج موفقیت‌آمیز تزریق اولین دوز واکسن کرونا در اسرائیل

 

 

اولین نتایج از واکسیناسیون ضد کرونا در اسرائیل نشان می‌دهد که میزان ابتلا به این ویروس در میان آن دسته از افرادیکه از دو هفته پیش اولین دوز واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک را دریافت کرده‌اند، کاهش یافته است.

به گزارش وال استریت ژورنال، نزدیک به یک چهارم جمعیت ۹ میلیون نفری اسرائیل که با جمعیت نیویورک برابری می‌کند، در برابر ویروس کرونا واکسینه شده‌اند و اسرائیل اولین کشور جهان است که این نسبت از جمعیت خود را واکسینه کرده است.

به همین دلیل، نتایج واکسیناسیون کرونا در اسرائیل می‌تواند برای دیگر کشورهایی که این واکسیناسیون را آغاز کرده‌اند، راهگشا باشد.

سازمان دولتی بهداشت کلالیت، بزرگترین شرکت خدمات بهداشتی اسرائیل، میزان ابتلا به ویروس کرونا را در میان ۲۰۰ هزار نفر شهروند بالای ۶۰ سالی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند با ۲۰۰ هزار نفر دیگری که واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند، مقایسه کرده است.

تا چهارده روز پس از دریافت اولین دوز واکسن کرونا، تفاوت چندانی میان این دو گروه از نظر میزان ابتلا به کرونا دیده نمی‌شود، اما پس از آن، نتایج این مقایسه نشان می‌دهد که میزان ابتلا به کرونا در میان کسانی که ضد این ویروس واکسینه شده‌اند، نسبت به گروه دیگر ۳۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

پیشتر شرکت فایزر اعلام کرده بود برای کارآیی بیشتر واکسن کرونا ساخت این شرکت، باید دو دوز از این واکسن به افراد تزریق شود. 

همچنین در آزمایش‌های این شرکت مشخص شده بود اثرگذاری این واکسن ۱۲ روز پس از تزریق اولین دوز آغاز می‌شود. اما نتایج تحقیق اداره بهداشت عمومی اسرائیل نشان می‌دهد این زمان، دو هفته است. 

با این حال، در تحقیقات فایزر مبتلایان به کرونا کسانی بودند که هم علائم ابتلا به این ویروس را از خود بروز دادند و هم تست کرونای آنها مثبت شده بود. 

اما در تحقیق سازمان بهداشتی کلالیت مبتلایان هم کسانی هستند که علائم را بروز داده‌اند و هم کسانی که علائمی نداشته‌اند، مثل کسانی که با افراد مبتلا در تماس بوده‌اند.

تازه چه خبر؟
کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند. اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان...More
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More