نتایج اولیه انتخابات اسرائیل؛ هر دو نامزد اصلی اعلام پیروزی کرده‌اند | ایران اینترنشنال

نتایج اولیه انتخابات اسرائیل؛ هر دو نامزد اصلی اعلام پیروزی کرده‌اند

 

نتایج اولیه انتخابات سراسری روز سه‌شنبه اسرائیل، حاکی از رقابت بسیار فشرده نامزدهای اصلی دارد. بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب راست‌گرای «لیکود» نخست وزیر کنونی و رقیب او، بنی گانتز، رهبر حزب راست‌میانه «آبی و سفید»، هر دو ادعای پیروزی کرده‌اند.

نتانیاهو، شام‌گاه سه‌شنبه با حضور در ستاد مرکزی حزب لیکود در تل‌آویو، پایتخت اسرائیل، خود را برنده انتخابات اعلام کرد. او گفت امشب پیروزی فوق‌العاده‌ای به دست آمده است و مردم اسرائیل به او باور دارند.

بنی گانتز، نامزد رقیب نیز خود را پیروز انتخابات معرفی کرده است و گفته است انتخابات روز سه‌شنبه رویدادی «تاریخی» بود. او گفت انتخابات بازنده و برنده دارند و ما برنده‌ایم.

۹۵درصد آرا شمارش شده است؛ اما هنوز رقابت‌ فشرده است و برنده نهایی روشن نیست. هر یک از دو حزب اصلی تا این جا توانسته‌اند ۳۵ کرسی به دست آوردند. کنست، پارلمان اسرائيل، ۱۲۰ کرسی دارد.

 

برابر قوانین انتخاباتی اسرائیل، رییس جمهوری این کشور نامزدی را در مقام نخست‌وزیری انتخاب خواهد کرد که بیشترین شانس را برای تشکیل دولت داشته باشد. در حال حاضر، آرای احزاب راست، راست‌میانه و مذهبی از مجموع آرای احزاب چپ، میانه و عرب بیشتر است.

نتانیاهو، روز سه‌شنبه پس از انداختن رأی خود در صندوق از اسرائیلی‌ها خواست که دست به «انتخاب خوب» بزنند.

او که برای شرکت در انتخابات، همراه همسرش سارا نتانیاهو، به یک شعبه رأی‌گیری در مدرسه‌ای در بیت‌المقدس رفت، گفت: «شما باید دست به انتخاب خوب بزنید، اما نمی‌توانم بگویم کدامیک. در واقع می‌توانم بگویم اما این کار را نخواهم کرد.»

مهم‌ترین رقیب نتانیاهو در این انتخابات، بنی گانتز، ژنرال بازنشسته و رهبر اتحاد راست میانه‌ «آبی و سفید» است. این دو به عقیده تحلیلگران، بدون بحث جدی و عمیق درباره مسائل، یکی از نادرترین کارزارهای انتخاباتی اسرائیل را از نظر تنش سیاسی به پیش بردند.

انتشار هرگونه نظرسنجی از جمعه گذشته در اسرائیل ممنوع شده بود. اما بر اساس پیش‌بینی‌ها، در انتخابات روز سه‌شنبه، استیلای ایدئولوژیک و سیاسی احزاب راست اسرائیل بار دیگر تأیید خواهد شد.

از زمان پیروزی مناخم بگین از حزب لیکود در سال ۱۹۷۷، چپ اسرائیل هیچ گاه نتوانسته در این کشور به قدرت برسد و در مجموع در ۴۲ سال گذشته، چپ اسرائیل فقط هفت سال در قدرت بوده است.

 

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و...More
هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی...More
کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند. آنان در این ویدئو اعلام کردند...More
سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد. نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر کشورهای غربی علیه دولت الکساندر لوکاشنکو شد. خبرگزاری رویترز چهارشنبه هشتم...More