نتانیاهو ایران را به حمله به کشتی اسرائیلی متهم کرد | ایران اینترنشنال

نتانیاهو ایران را به حمله به کشتی اسرائیلی متهم کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، مسئولیت حمله به یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در دریای عمان را متوجه ایران دانست.

نتانیاهو در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه ۱۱ اسفند از رادیو دولتی کان در اسرائیل پخش شد گفت: «این عملا اقدامی از سوی ایران بود. این موضوع روشن است.»

کشتی «هلیوس ری» متعلق به شرکت اسرائیلی «ری» که حامل خودرو بود پس از تخلیه محموله‌اش، شامگاه پنج‌شنبه هفتم اسفند هنگامی که از بندر دمام عربستان سعودی عازم سنگاپور بود دچار انفجار شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، خدمه این کشتی آسیبی ندیدند اما چهار حفره در بدنه این کشتی ایجاد شد.

نتانیاهو در مصاحبه‌اش تاکید کرد: «ایران بزرگ‌ترین دشمن اسرائیل است و من مصمم هستم که آن را متوقف کنم. [نیروهای ایرانی] را در همه منطقه مورد حمله قرار می‌دهیم.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «خیلی مهم است که ایران با یا بدون توافق، سلاح اتمی نداشته باشد. من این را به دوستم بایدن گفته‌ام.»

اندکی پس از انتشار این اظهارات، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود موضع بنیامین نتانیاهو درباره نقش ایران در حمله به این کشتی را رد کرد و‌ آن را فرافکنی خواند.

خطیب‌زاده هدف از موضع اسرائیل را «‌هراس‌افکنی» توصیف کرد.

مصاحبه نتانیاهو ضبط شده بود و کمی پیش از پخش آن، خبرگزاری دولتی سوریه از حمله هوایی اسرائیل به حومه دمشق خبر داد.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حمله هوایی اسرائیل مواضعی متعلق به گروه حزب‌الله لبنان، «حرکت نجبا» و همچنین نیروهای سپاه پاسداران را در حومه جنوبی دمشق هدف قرار داد.

منابع اسرائیلی نیز گفتند این حملات مواضع نیروهای تحت حمایت ایران را هدف قرار داده و پاسخ حمله به کشتی اسرائیلی در دریای عمان است.

به گزارش آسوشیتدپرس، عامل انفجار در کشتی اسرائیلی هنوز مشخص نیست. این کشتی پیش از انفجار محموله‌ خودروهای خود را در چندین بندر خلیج فارس تخلیه کرده بود.

کشتی هلیوس ری پس از انفجار مجبور به تغییر جهت شد و روز یکشنبه برای تعمیرات در بندر دوبی پهلو گرفت.

به نوشته آسوشیتدپرس، جمهوری اسلامی که در هفته‌های اخیر تحرکات نظامی و فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای فشار بر آمریکا افزایش داده، واکنشی رسمی به انفجار در این کشتی نشان نداده است.

با این حال اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه با اشاره به این انفجار گفت امروز در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی هر اتفاقی بیفتد انگشت اتهام را متوجه ایران می‌کنند و باید در این خصوص بیش از گذشته حساسیت داشت.

روزنامه کیهان، نزدیک به دفتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز یکشنبه نوشت اسرائیل به دنبال تقویت حضور خود در خلیج فارس است «اما غافل از اینکه خلیج‌فارس منطقه تحت تسلط نیروهای مقاومت است.»

مقام‌های جمهوری اسلامی به نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت این رژیم، نیروهای «مقاومت» می‌گویند.

کیهان به انفجار در کشتی اسرائیلی اشاره کرد و ادامه داد این کشتی «احتمالا در کمین یکی از شاخه‌های محور مقاومت گرفتار شده است.»

تازه چه خبر؟
دانمارک سه عضو گروه «حرکت نضال» که سال گذشته در این کشور بازداشت شده بودند را به عناوین مربوط به فعالیت‌های تروریستی در ایران متهم کرد. دادستان عمومی...More
امارات متحده عربی از مذاکره‌کنندگان دولت جو بایدن در پرونده هسته‌ای ایران خواست از قدرت نفوذی که دولت دونالد ترامپ در برابر تهران ایجاد کرده است،...More
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More