ناوالنی، منتقد پوتین: پس از درمان به روسیه باز می‌گردم | ایران اینترنشنال

ناوالنی، منتقد پوتین: پس از درمان به روسیه باز می‌گردم

 

الکسی ناوالنی،‌ منتقد برجسته دولت ولادیمیر پوتین که به دلیل مسمومیت همچنان در بیمارستانی در برلین بستری است،‌ با انتشار تصویری از خود نوشت می‌تواند بدون کمک دستگاه تنفس کند؛ همزمان یک مقام امنیتی آلمان به نقل از ناوالنی گفت او پس از درمان به کشورش باز می‌گردد.

ناوالنی روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور تصویری در حالت نشسته بر روی تخت بیمارستان به همراه همسر و فرزندانش منتشر کرد و نوشت که بدون دستگاه تنفس می‌تواند نفس بکشد.

او در این مطلب اینستاگرامی نوشت: «هنوز به سختی می‌توانم کاری انجام دهم، اما دیروز توانستم تمام طول روز را خودم نفس بکشم، واقعا خودم.»

پس از گزارش آلمان، دو کشور فرانسه و سوئد نیز با بررسی نتیجه معاینات پزشکی تایید کردند که او با عامل «نوویچوک» مسموم شده است.

گازهای عصبی و گروه مواد شیمیایی موسوم به «نوویچوک» موادی‌ از کولین‌استراز به شمار می‌روند که در سال ۲۰۱۸ میلادی هم از آن برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسی در بریتانیا، استفاده شده بود.

مقام‌های اروپایی و آمریکا خواستار تحقیق شفاف در زمینه علت مسمومیت ناوالنی از سوی روسیه شدند. 

متحدان ناوالنی دولت روسیه را به دست داشتن در این مسمومیت متهم می‌گنند؛ اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند.

دیمیتری پسکوف،‌ سخنگوی کرملین،‌ گفت مسکو برای شفاف‌سازی آنچه اتفاق افتاده صریح است، اما نیاز دارد اطلاعات آلمان در زمینه پرونده ناوالنی را در دست داشته باشد.

پسکوف افزود: «مسکو نمی‌فهمد چرا اگر آزمایشگاه‌های فرانسه و سوئد توانسته‌اند نمونه‌های پزشکی او را آزمایش کنند،‌ دسترسی یکسانی به روسیه داده نمی‌شود.»

پیش از این، مقام‌های روسیه ضمن انتقاد از برخورد آلمان درباره مسمومیت ناوالنی، اعلام کرده بودند روند تحقیق درباره این پرونده را زمانی آغاز خواهند کرد که شواهد مربوط به مسمومیت را دریافت کنند.

ناوالنی به روسیه باز می‌گردد

روزنامه‌ نیویورک‌تایمز به نقل از یک مقام امنیتی آلمان خبر داده ناوالنی در گفت‌وگو با یک دادستان این کشور درباره سوء قصد به جانش صحبت کرده و همچنین گفته در نظر دارد به محض بهبود در درمان به روسیه باز خواهد گشت.

سخنگوی کرملین در این زمینه گفت:‌ «هر شهروند روسیه آزاد است که کشور را ترک کند و به آن باز گردد.»

او افزود: «اگر یک شهروند فدراسیون روسیه سلامتش را به دست بیاورد،‌ قطعا همه درباره‌اش خوشحال خواهند شد.»

ناوالنی ۴۴ساله که منتقد شماره یک پوتین در روسیه به شمار می‌رود، زمانی که در یک هواپیما در حال پرواز به سوی مسکو بود به طرز مشکوکی مسموم شد.

پس از بستری ابتدایی در روسیه،‌ او برای ادامه روند درمان به برلین منتقل شد.

 
تازه چه خبر؟
فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد. ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌...More
بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است. سیماسادات لاری،‌...More
روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره...More
یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و...More
کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش...More