موگرینی: به‌کارگیری خشونت از سوی نیروهای امنیتی ایران هیچ توجیهی ندارد | ایران اینترنشنال

موگرینی: به‌کارگیری خشونت از سوی نیروهای امنیتی ایران هیچ توجیهی ندارد

 

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به حق دست زدن به «تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز» گفت: «توسل به خشونت از سوی نیروهای امنیتی علیه معترضان در ایران هیچ توجیهی ندارد.» برپایه آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در جریان اعتراض‌های اخیر در ایران دست‌کم ۱۴۳ تن از سوی نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی کشته شدند.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ششم آذرماه در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره رخدادهای داخلی ایران گفت: «ما هر گونه خشونتی را از سوی همه طرف‌ها محکوم می‌کنیم. خواهان خویشتن‌داری در مواجهه با تظاهرات هستیم.»

او همچنین گفت که اتحادیه اروپا  از مقام‌های ایرانی انتظار دارد که همواره جریان آزاد اطلاعات و دسترسی مردم به شبکه اینترنت را تضمین کند.

طی یک هفته اعتراض‌ها و تظاهرات‌های ضد دولتی در ایران، شبکه جهانی اینترنت تقریبا به‌طور کامل قطع شد. اقدامی بی‌سابقه‌ که از سوی کنشگران مدنی و حقوق بشری نقض آشکار و فراگیر «حق دسترسی عمومی به اطلاعات» محسوب شده است. 

موگرینی همچنین با اشاره به اعتراض‌های ماه‌های گذشته در عراق، خواهان انجام «گفت‌وگو» و «رسیدگی سریع به نگرانی‌های معترضان» شد. به گفته موگرینی، رخدادهای اخیر ایران مستلزم انجام تحقیقات فوری و کامل از سوی مقام‌های مستقل است. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه صحبت‌هایش در پارلمان اروپا گفت: «بگذارید یک موضوع روشن و واضح، اما مهم را نیز اضافه کنم که این امر هیچ ارتباطی به اجرای توافق‌نامه برجام نداشته و نباید هم داشته باشید.»

به گفته موگرینی، اتحادیه اروپا همچنان به‌طور کامل به ارزش دیپلماتیک و امنیتی سند برجام باور دارد. با این حال او اضافه کرد که حفظ سند برجام به‌طور فزاینده‌ای دشوار شده است.

موگرینی همچنین به نشست آتی کمیسیون مشترک برجام اشاره کرد. این نشست قرار است روز ششم دسامبر،پانزدهم آذرماه، در سطح معاونان وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در سند برجام در وین، پایتخت اتریش، برگزار شود.

 

تازه چه خبر؟
دادگاه انقلاب تهران سوفیا مبینی و نگین تدریسی،‌ شهروندان بهائی را مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد. پایگاه خبری هرانا روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه...More
کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت...More
تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد...More
روزنامه شرق در گزارشی خبر داد که حقوق‌ مدیران دستگاه‌های دولتی در سال بعد به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد. این روزنامه به نقل از «یک مقام آگاه» که نامش ذکر...More
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه در دی ماه به ۳۲/۲ درصد و تورم گروه خوراکی به ۶۰ درصد رسید. مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم...More