موگابه در آستانه استیضاح | ایران اینترنشنال

موگابه در آستانه استیضاح

 

به دنبال عدم استعفای رابرت موگابه قبل از اتمام ضرب‌الاجل تعیین‌شده از جانب حزب حاکم برای اواسط روز دوشنبه، گزارش‌ها حاکی از احتمال استیضاح او در پارلمان زیمبابوه است.

به گزارش رویترز، پارلمان این کشور استیضاح رهبر سالمند زیمبابوه را روز سه‌شنبه ۳۰ آبان به بحث خواهد گذاشت.

در صورت استیضاح وی، موگابه که زمانی به سردمدار مبارزه با استعمار درآفریقا شهرت داشت، در کمتر از یک روز از قدرت برکنار خواهد شد.

در پیش‌نویس استیضاح که توسط تعدادی از نمانیدگان پارلمان تهیه شده، از رابرت موگابه به عنوان منشا بی‌ثباتی در کشور نام برده شده است و اقدام وی در تلاش برای انتصاب همسرش به عنوان جانشین را مغایر با قانون اساسی این کشور توصیف کرده‌اند.

علیرغم فرایند چند‌مرحله‌ای تصویب استیضاح، نمایندگان از تلاششان برای تکمیل این پروسه در عرض ۲۴ ساعت خبر‌دادند.

انتظار می‌رود که تاثیرات استیضاح موگابه از قدرت، که به امری اجتناب‌ناپذیر بدل شده، درسیاست تمامی قاره آفریقا انعکاس یابد.

بعد از اینکه رابرت موگابه در سخنرانی روز یکشنبه ۲۸ آبان برخلاف انتظارات همگان سخنی از استعفای خود به میان نیاورد، ناظران به ضرب‌الاجل حزب متبوعش برای اعلام کناره‌گیری‌اش تا اوسط روز دوشنبه ۲۹ آبان چشم دوخته بودند.

به گزارش خبرگزاری «ای.اف.پ» فرانسه، رابرت موگابه ظاهرا به ضرب‌الاجل حزبش برای استعفا بی‌اعتنایی کرده‌است چرا که وقت تعیین‌شده برای کناره‌گیری‌اش یعنی ظهر دوشنبه اکنون به اتمام رسیده است.

گزارش‌ها حاکی از این است‌ که موگابه در تلاش است تا با به تاخیر‌انداختن کناره‌گیری‌اش امنیت خود و خانواده‌اش را تضمین کند.

رابرت موگابه که در روند استقلال زیمبابوه نقشی کلیدی داشت بعدها به یکی از سرسخت‌ترین رهبران در برخورد با مخالفانش مشهور شد. امری که موضوع استعفای وی را در صدر اخبار جهان قرار داده است.

به دنبال فزونی ابهامات در خصوص این تحول سیاسی خطیردر زیمبابوه، اعضای کلیدی حزب حاکم قرار‌است تا ساعاتی دیگر طی نشستی موضوع کناره‌گیری رهبرشان را به بحث بگذارند، جلسه‌ای که به احتمال زیاد سرنوشت زمامداری ۳۷ ساله‌ی مسن‌ترین رهبر آفریقایی را رقم خواهد زد.

 

تازه چه خبر؟
فیسبوک در گزارشی اعلام کرد بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی در کشورهای مختلف با هدف افزایش تعداد کلیک‌ها و گسترش مخاطبان خود مطالبی را درباره...More
نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده در ازای آزادی روزنامه‌نگار آمریکایی آستین تیس و سایر آمریکایی‌های...More
ژان فرانسوا ریكارد، دادستان مبارزه با تروریسم فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه گفت نوجوان چچنی که معلم فرانسوی را به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر...More
رییس واحد ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت گاز خوزستان اعلام کرد که فرآیند شناسایی مقصر حوادث انفجار گاز خانگی بسیار طولانی و نیازمند بررسی و دریافت...More