موجی از خشونت علیه خبرنگاران در جریان اعتراض‌های آمریکا | ایران اینترنشنال

موجی از خشونت علیه خبرنگاران در جریان اعتراض‌های آمریکا

ده‌ها خبرنگار در سراسر آمریکا ویدیوهایی را در توییتر منتشر کردند که حاکی از بازداشت و ضرب و شتم آنان و گروه‌های خبری در جریان اعتراضات این کشور است. 

پایگاه خبری اکسیوس، روز یکشنبه ۱۱ خرداد، در گزارشی در این زمینه نوشت بر اساس این ویدیوها که شامگاه شنبه در حساب این خبرنگاران در توییتر منتشر شده، آنان از سوی پلیس آمریکا بازداشت شدند، یا با گلوله‌های پلاستیکی و گازهای اشک‌آور از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار گرفتند و یا قربانی خشونت از سوی معترضان شدند.

سارا فیشر، گزارشگر اکسیون درباره اهمیت این ویدیوها نوشت: «این وقایع نشان می‌دهد تا چه اندازه رسانه‌ها می‌توانند به راحتی درگیر حوادثی شوند که در حال پوشش آن هستند، به ویژه در دوره ناآرامی‌های داخلی.»

حملات علیه خبرنگاران از شامگاه جمعه، زمانی که تظاهرات به سراسر آمریکا گسترش پیدا کرد، آغاز شد. 

بازداشت عمر خیمنز، خبرنگار سی‌ان‌ان در شیکاگو، مقابل دوربین برنامه زنده، به همراه اعضای گروهش، موجی از انتقاد را به راه انداخت. این خبرنگاران بدون هیچ دلیل مشخصی بازداشت و یک ساعت بعد، آزاد شدند.

همچنین سی‌ان‌ان تصاویری را به صورت زنده پخش کرد که نشان می‌داد پشت یک ردیف پلیس ضدشورش در محوطه مقابل دفتر مرکزی این شبکه تلویزیونی در آتلانتا، عده‌ای با نارنجک‌های دودزا، بطری‌های آب و اشیاء بزرگ، در حال حمله به ساختمان سی‌ان‌ان هستند.

در ایالت کنتاکی، یک خبرنگار شبکه محلی ویونیوز در شهر لوییویل، زمانی که در حال گزارش بود، با گاز فلفل از سوی پلیس مورد هدف قرار گرفت. هرچند بعدا پلیس از این اقدام خود عذرخواهی کرد.

روز جمعه نیز یک گروه از فاکس نیوز، در پارک لافایت شهر واشنگتن مورد آزار قرار گرفتند. یک خبرنگار شبکه فونیکس نیز ویدئویی را منتشر کرده که در آن نشان داده می‌شود او هنگام گزارش در برنامه زنده تلویزیونی مورد حمله تظاهرکنندگان قرار می‌گیرد.

اما این وضعیت در روز شنبه با بازداشت چند خبرنگار وخیم‌تر شد. به طوری که یک خبرنگار هافپست و یک مفسر شبکه سی‌ان‌ان شامگاه شنبه در حال انجام کار خود در نیویورک بازداشت شدند. لتیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک روز شنبه در توییتر نوشت که دادستانی در این باره تحقیق می‌کند.

یک خبرنگار وایس‌نیوز نیز ویدیویی را در توییتر منتشر کرد که نشان می‌دهد نیروهای پلیس در مینیاپولیس به سوی خبرنگاران شلیک می‌کنند و حتی با وجود این که خبرنگاران کارت خبرنگاری خود را نشان می‌دهند، آنان را روی زمین می‌خوابانند.

در واکنش به این گزارش‌ها و چندین گزارش دیگر، سازمان «رصد آزادی‌ رسانه‌ها در آمریکا» که در زمینه اطلاعات درباره حوادث علیه روزنامه‌نگاران در این کشور فعالیت می‌کند، اعلام کرد مدارک در این زمینه را بررسی خواهد کرد.

شنبه‌شب، برای دومین شب پیاپی، معترضان مقابل کاخ سفید تظاهرات کردند و شعار «جان سیاهان ارزش دارد» و «دست‌ها بالا شلیک نکنید» سر دادند. 

پیشتر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز شنبه با نوشتن پیام در توییتر به طور ضمنی هواداران خود را به تظاهرات در حمایت از خود مقابل کاخ سفید دعوت کرد. ترامپ نوشت: «امشب، من متوجه شدم، مهمانی «بار دیگر آمریکا را بزرگ کنیم» در کاخ سفید برگزار می‌شود؟؟؟»

تازه چه خبر؟
سازمان گزارش‌گران بدون مرز بازداشت ویدا ربانی، همکار هفته‌نامه صدا، را محکوم کرد. این سازمان تاکید کرد که قوه قضاییه دلیل بازداشت این روزنامه‌نگار را...More
خبرگزاری تسنیم در گزارشی از پنج نرخی شدن مرغ در بازار ایران خبر داد و نوشت که قیمت مرغ آزاد ۳۴ تا ۴۰ هزار تومان است. بر اساس این گزارش، شرکت پشتیبانی...More
رویترز به نقل از یکی از مقامات مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری‌های عفونی آمریکا گزارش داد این سازمان به شواهد جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد ممکن است...More
محمد رستگاری، فرماندار یزد، نسبت به وضعیت شیوع و مرگ و میر ناشی از کرونا در این شهر هشدار داد و گفت: «درصورتی که اعمال محدودیت‌ها و نکات بهداشتی...More
مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، با بیان اینکه «در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است»، گفت: «عطاری‌ها...More