ملاقات ترامپ و کیم‌ جونگ اون در خاک کره‌شمالی | ایران اینترنشنال

ملاقات ترامپ و کیم‌ جونگ اون در خاک کره‌شمالی

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا با حضور در  منطقه غیرنظامی حائل بین دو کره، با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، دیدار کرد و ۲۰ گام در خاک کره‌شمالی قدم گذاشت. 

ترامپ نخستین‌ رییس‌جمهوری آمریکا است که در زمان قدرت وارد کره‌شمالی شده است. 

رییس‌جمهوری آمریکا هنگام دیدار با رهبر کره‌شمالی  با بیان این که «این یک روز بزرگ برای جهان است» گفت که «او و کیم دوستی عمیقی دارند و حضورش در این‌منطقه باعث افتخارش است.»

رهبر کره شمالی هم اقدام ترامپ در سفر به منطقه مرزی این کشور با کره جنوبی را شجاعانه توصیف کرد و گفت که از دیدار دوباره او خوشحال است. او همچنین گفت افتخار بزرگی است اگر ترامپ برای به پیونگ‌یانگ پایتخت کره‌شمالی بیاید.

ترامپ نیز در جریان این دیدار، کیم‌جونگ اون را به کاخ سفید دعوت کرد. 

 

رهبر کره‌شمالی دیدار خود با ترامپ را نشانه علاقه‌مندی دو طرف برای همکاری‌های آینده دانست.

ترامپ و کیم بعد از دیدار در منطقه مرزی پشت درهای بسته به مدت ۴۰ دقیقه با یکدیگر گفتگو کردند. ترامپ بعد از این دیدار گفت که آمریکا و کره‌شمالی برای از سر‌گیری گفتگوها توافق کرده‌اند.

رییس‌جمهوری آمریکا پیش از این دیدار در مصاحبه مشترک مطبوعاتی با موون رییس‌جمهوری کره‌جنوبی  گفته بود: «ما به منطقه مرزی غیرنظامی می‌رویم و آنجا با رییس کیم دیدار می‌کنیم. خیلی منتظر این دیدار هستم.»

او تاکید کرده بود: «احساسات خوب زیادی» بین او و رهبر کره شمالی وجود دارد. ترامپ گفت: «او مرا درک می‌کند و فکر کنم من هم او را درک می‌کنم.»

او پیشنهاد این دیدار را روز جمعه در توییتر منتشر کرد و فورا هم مورد استقبال کیم واقع شد.

این سومین بار طی یک سال گذشته است که ترامپ و کیم برای بحث خلع‌سلاح کره شمالی و رفع تحریم‌های آمریکا علیه این کشور دیدار می‌کنند.

ترامپ گفته است این دیدار در حد «سلام علیک» خواهد بود اما ناظران می‌گویند نشانگر بهبود رابطه بین این دو کشور است که سال‌ها با هم خصومت داشته‌اند.

موون که ترامپ را در سفر به منطقه مرزی همراهی می‌کند در مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت که تحقق یک دیدار اصلی بین ترامپ و کیم بسته به نتیجه گفتگوهای امروز دارد.

او همچنین گفت با ترامپ بر سر موضوع اهمیت اجرای «همزمان و موازی» توافقی که در اولین ملاقات رسمی ترامپ و کیم سال گذشته در سنگاپور برگزار شد به توافق رسیده است. 

دومین ملاقات ترامپ و کیم چهار ماه پیش در ویتنام برگزار شده بود. اما پیشرفت چندانی تاکنون در روابط بین دو کشور حاصل نشده است.

کیم و مون اولین دیدار تاریخی خود را در همین منطقه مرزی سال گذشته برگزار کردند که دقیقا قبل از اولین ملاقات ترامپ و کیم صورت گرفت.

موون تلاش‌های زیادی برای پایان دادن به خصومت‌های بین کره شمالی و آمریکا صورت داده است.

او وعده داده است کره شمالی را به خلع سلاح هسته‌ای متقاعد خواهد کرد و در قبال آن کره شمالی از رفع تحریم‌های آمریکا بهره‌مند خواهد شد.

تازه چه خبر؟
معصومه ابتکار، رییس پیشین سازمان حفاظت محیط زیست، اعلام کرد با اینکه این سازمان مخالف خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت بود اما در سال ۸۹ آب به روی...More
سخنان محمدرضا نقدی،‌ معاون سپاه پاسداران،‌ که منتقدان طرح محدودسازی اینترنت را «یک مشت منافق کامنت‌گذار» خوانده بود ،‌ با اعتراض‌ها و واکنش‌هایی روبه...More
آمار رسمی وزارت بهداشت در روز جمعه هشتم مرداد نشان می‌دهد که شمار جان‌باختگان و مبتلایان کرونا نسبت به هشتم تیر تقریبا دو برابر شده است. بر اساس آمار...More
حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر و برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی از بازداشت تعدادی از مادران داغدار آبان پس از تجمع آنها در میدان آزادی خبر داده‌اند. بر...More
علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور ایران، گزارش‌ها درباره تاخیر عمدی حسن روحانی در دیدار اخیر خامنه‌ای با اعضای دولت را تکذیب کرد. او نوشت...More