مقام ایرانی به رویترز: مذاکره با عربستان سعودی در عراق به پیشرفتی نرسید | ایران اینترنشنال

مقام ایرانی به رویترز: مذاکره با عربستان سعودی در عراق به پیشرفتی نرسید

با وجود آنکه روزنامه عرب‌نیوز و شبکه المیادین گزارش‌ها درباره مذاکره مستقیم ایران و عربستان سعودی در بغداد را تکذیب کرده بودند، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی و دو منبع آگاه منطقه‌ آن را تایید کرد.

رویترز در گزارش خود به نقل از این منابع اشاره کرده که این مذاکرات که طی ماه جاری میلادی برگزار شده در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور بوده، اما به پیشرفتی دست نیافت. 

این خبرگزاری به نقل از مقام ایرانی نوشت: «این یک نشست در سطح پایین بود تا بررسی کند آیا راهی برای کاهش تنش‌های مداوم در منطقه وجود دارد یا خیر.» 

او اضافه کرد که این دیدار با درخواست عراق برگزار شد. نخست‌وزیر عراق در ماه جاری میلادی با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرده و همچنین سفری به امارات متحده عربی داشته است.

یک دیپلمات غربی در منطقه هم گفت که آمریکا و بریتانیا از مذاکرات عربستان سعودی و ایران مطلع بوده‌اند، اما نتیجه آن را ندیده‌اند.

گزارش این مذاکره نخستین‌بار از سوی روزنامه فایننشال‌تایمز منتشر شد که ۲۰ فروردین‌ماه را زمان این دیدار عنوان کرده بود، اما مقام‌ها و دولت‌های این دو کشور هیچ واکنش رسمی به آن نشان ندادند. 

ساعاتی پس از انتشار گزارش فایننشال‌تایمز، روزنامه عرب‌نیوز به نقل از یک مقام ارشد عربستان سعودی این مساله را تکذیب کرد و شبکه المیادین هم به نقل از یک منبع ایرانی آن را رد کرد. 

هیچ کدام از این رسانه‌ها نام و مشخصاتی از مقام‌ها و منابع مورد استناد خود منتشر نکرده‌اند.

این خبر پس از چهار سال قطع روابط و تنش دیپلماتیک میان دو کشور و همچنین همزمان با پیشرفت مذاکرات تهران و ۱+۴ در وین گزارش شد. تهران اعلام کرده مذاکراتش برای رفع تحریم‌های آمریکا در مسیر درستی قرار گرفته است. 

ریاض پیشتر بارها اشاره کرده بود که عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس باید در این مذاکرات غرب با تهران برای توافق جدید حضور داشته باشند. از جمله نگرانی‌های ریاض درباره ایران برنامه موشکی، فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و حمایت‌هایش از گروه‌های نیابتی از جمله حوثی‌های یمن است.

فایننشال‌تایمز به نقل از مقام مطلع خود نوشته بود از جمله مسائل مورد مذاکره بین ایران و عربستان موضوع حملات حوثی‌ها به خاک عربستان بوده که روند آن نیز مثبت قلمداد شده است. اکنون رویترز به نقل از منبع منطقه‌ای خود تایید کرده که مساله یمن تمرکز این دیدار بوده و درباره وضعیت لبنان هم گفت‌وگوهایی صورت گرفته است.

 

تازه چه خبر؟
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More
طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است. این میزان که...More
سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این...More