مقام‌های عراق و آمریکا: پهپاد‌ها از خاک عراق به کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض حمله کردند | ایران اینترنشنال

مقام‌های عراق و آمریکا: پهپاد‌ها از خاک عراق به کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض حمله کردند

 

دو مقام دولتی آمریکا و شبه‌نظامی عراق گفته‌اند حمله اخیر پهپادی به کاخ پادشاهی عربستان سعودی در ریاض از داخل عراق، از سوی یک گروه‌ مورد حمایت ایران و با پهپادهای ارسال شده از این کشور صورت گرفته است.

یک مقام ارشد یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق در این زمینه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت سه پهپاد که مجموعه کاخ سلطنتی ریاض را در بهمن‌ماه هدف قرار داد از مناطق مرزی عراق و عربستان سعودی از سوی یک گروه «نسبتا ناشناس» مورد حمایت ایران پرتاب شده بود. 

بر اساس این گزارش، این نخستین‌بار است که یک مقام ارشد شبه‌نظامی عراق اعتراف می‌کند این کشور منشاء حمله بوده است.

او که خواست نامش فاش شود، گفت هواپیماهای بدون سرنشین از ایران آمده، در عراق مونتاژ شده و از این کشور پرتاب شده‌اند.

این مقام شبه‌نظامی اشاره نکرد که پرواز از کدام قسمت مرز صورت گرفته و جزئیات بیشتری در مورد گروه مدعی حمله ارائه نکرد.

گروهی کمتر شناخته شده به نام «الویه وعد الحق» در رسانه‌های اجتماعی مسئولیت این حمله را بر عهده گرفتند و آن را تلافی بمب‌گذاری انتحاری ادعا شده از سوی داعش در بغداد عنوان کردند.

آسوشیتدپرس نوشت یک مقام آمریکا هم می‌گوید واشینگتن معتقد است حمله بهمن‌ماه به مرکز ریاض از داخل عراق انجام شده باشد. او اشاره نکرد چه‌طور ایالات متحده به این جمع‌بندی رسیده است.

بر اساس این گزارش،‌ یک مقام رسمی عراقی هم با شرط حفظ نامش، تایید کرده آمریکا اطلاعاتش در این زمینه را با دولت عراق در میان گذاشته است.

حملات به پایتخت عربستان سعودی در میانه جنگ چندین‌ساله این کشور علیه شورشیان حوثی یمن صورت گرفت. 

اخیرا نیز شورشیان حوثی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین مملو از بمب، فرودگاهی را در جنوب غربی عربستان سعودی هدف قرار داده و موجب آتش‌سوزی یک هواپیمای غیرنظامی شدند.  با این حال حوثی‌ها انجام حمله بهمن‌ به کاخ پادشاهی را رد کردند.

انجام حمله از عراق، پدافند هوایی عربستان سعودی را که اکنون بر تهدیدات ایران از شمال شرقی و یمن از جنوب متمرکز است، با چالش روبرو می‌کند. پهپادهایی که چنین حملاتی انجام می‌دهند نیز به اندازه کافی کوچک هستند و آن‌قدر نزدیک به زمین پرواز می‌کنند که در رادار قابل مشاهده نباشند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که عراق به دنبال تعمیق روابط اقتصادی با عربستان سعودی و متحدانش در خلیج فارس بر سر انواع پروژه‌های سرمایه‌گذاری است.

تازه چه خبر؟
مایک پنس، معاون پیشین رییس جمهور آمریکا، در بیانیه‌ای که پس از ترخیص از بیمارستانی در ایالت ویرجینیا صادر کرد، از جراح ایرانی‌‌الاصل خود تشکر کرد. به...More
دولت آمریکا روز پنجشنبه در ارتباط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ این کشور، حملات سایبری، قلدری در برابری اوکراین و سایر اقدامات «...More
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه نسبت به اخذ اعترافات «نادرست» و «تحت اجبار» از علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو...More
کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، خبر داد که قرارداد خرید ۶۰ میلیون دوز واکسن روسی اسپونتیک نهایی شده و از ابتدای خرداد وارد مرحله اجرایی می‌شود. او...More
محمود میرلوحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت که گفت‌و‌گوها در کلاب‌هاوس به نفع جریان اصلاح‌طلب و برای انتخابات «یک فرصت و نعمت» است. او در عین حال در...More