مقام‌های آمریکا: بایدن فرمان بازنگری سیاست‌ مهاجرتی ترامپ را صادر می‌کند | ایران اینترنشنال

مقام‌های آمریکا: بایدن فرمان بازنگری سیاست‌ مهاجرتی ترامپ را صادر می‌کند

دو مقام آمریکا می‌گویند جو بایدن، رییس‌جمهور این کشور،‌ قرار است دستور بازنگری اساسی در روند رسیدگی به پناهندگی در مرز ایالات متحده با مکزیک و همچنین سیستم قانونی مهاجرت را صادر کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام دولت بایدن که نامی از آن‌ها برده نشده، روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه گزارش داد بایدن فرمان اجرایی مربوط به بازنگری در قانون دوره دونالد ترامپ را خواهد داد که کار مهاجران فقیرتر برای دستیابی به اقامت دائم در آمریکا را دشوار می‌کرد.

او همچنین دستور بازبینی پروتکل‌های حمایت از مهاجران را خواهد داد. این سیاست دولت سابق ۶۵ هزار پناهجو را مجبور به بازگشت به مکزیک می‌کرد تا در انتظار تصمیم دادگاه‌های آمریکا بمانند.

بسیاری از این افراد به کشور خود باز گشته بودند، اما برخی نیز در اردوگاه موقت نزدیک مرز مکزیک باقی ماندند.

دولت بایدن در حال حاضر افزودن افراد بیشتر به این برنامه برای بازگشت به مکزیک را متوقف كرده است، اما مهم‌تر از آن هنوز مشخص نشده كه دولت چگونه ادعاهای افرادی که قبلا ثبت شده‌اند را پردازش می‌‌كند.

یکی از مقام‌های دولت بایدن در این زمینه به رویترز گفته است: «من نمی‌توانم دقیقا به شما بگویم که چقدر طول می‌کشد تا جایگزینی برای این سیاست اعمال شود.»

لغو این سیاست از سوی دولت جدید با انتقاد چاد ولف، سرپرست سابق وزارت امنیت میهنی در دولت ترامپ، مواجه شد که آن را یک «اشتباه» خواند و توضیح داد این سیاست موجب بازدارندگی موثر از مهاجرت غیرقانونی می‌شود.

اقدامات بایدن در روز سه‌شنبه به دنبال شش فرمان مهاجرتی است که او در اولین روز کار خود صادر کرده بود.

رویترز اشاره کرده این دستورهای اجرایی برنامه بلندپروازانه او برای طرفداری از مهاجرت است که به دنبال از بین بردن سیاست‌های محدودکننده ترامپ در مورد مهاجرت قانونی و غیرقانونی است.

با این حال، به گفته کارشناسان سیاست‌های مهاجرتی، مقام‌های سابق و فعالان این موضوع، تلاش‌های بایدن با چالش‌های لجستیکی و مخالفت جمهوری‌خواهان روبرو است.

پرونده‌های حقوقی توسط گروه‌های محافظه‌کار می‌تواند پیشرفت دستور کار بایدن را با کارشکنی مواجه کند.  در همین زمینه بود که با دستور یک قاضی فدرال تگزاس، هفته گذشته یکی از اولین اقدامات مهاجرتی بایدن موقتا متوقف شد.

هنوز مشخص نیست که آیا فرامین اجرایی بایدن در روز سه‌شنبه به دو اعلامیه دولت سابق مبنی بر ممنوعیت صدور ویزاهای کاری و مهاجرتی، که ترامپ گفته بود از مشاغل آمریکایی در بحران کرونا محافظت می‌کند، خواهد پرداخت.

تازه چه خبر؟
محمدحسن قوسیان مقدم، سخنگوی جمعیت هلال احمر، گفت ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد. قوسیان مقدم روز یکشنبه به تسنیم گفت صلیب سرخ چین این...More
وزارت دفاع اسرائیل از امضای بزرگترین قرارداد در حوزه تامین دفاعی با یونان خبر داد. خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۹ فروردین گزارش داد با امضای این...More
چین و آمریکا متعهد شدند با همکاری یکدیگر و سایر کشورها، با تغییرات اقلیمی مقابله کنند. وزارت محیط زیست چین، روز یکشنبه ۲۹ فروردین‌ماه، پس از دیدار...More
زنی به جرم دروغ گفتن درباره نقش خود در نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴، پس از اتمام ۱۰ سال حبس در زندان آمریکا، از ایالات متحده اخراج و به کشورش تحویل...More
پلیس اینترپل گفت که نمی‌تواند تایید کند رضا کریمی در لیست قرمز افراد تحت تعقیب این سازمان قرار دارد. پیشتر صدا و سیما طی گزارشی درباره انفجار سایت...More