مقامات آمریکا: پنتاگون در ماه خرداد اقدام ناموفق ایران برای پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر را زیر نظر داشت | ایران اینترنشنال

مقامات آمریکا: پنتاگون در ماه خرداد اقدام ناموفق ایران برای پرتاب موشک‌ ماهواره‌بر را زیر نظر داشت

مقام‌های نظامی آمریکا گفتند که پنتاگون اقدام ناموفق ایران برای پرتاب یک موشک ماهواره‌بر به مدار زمین را در ۲۲ خرداد ماه زیر نظر داشته است.

به گزارش سی‌ان‌ان به نقل از مقامات نظامی آمریکا، پنتاگون اقدام ناموفق ایران برای پرتاب یک ماهواره دیگر به مدار زمین در ۲۲ خرداد را تحت نظر داشته است.

یوریا اورلند، سخنگوی پنتاگون، در بیانیه‌ای به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «فرماندهی فضایی ایالات متحده از شکست پرتاب راکت ایران که در ساعات اولیه ۱۲ ژوئن رخ داد با خبر است.»

این بیانیه در عین حال مشخص نکرده است که نوع ماهواره‌ای که قرار بود با این موشک ماهواره‌بر به مدار زمین فرستاده شود و دلیل شکست پرتاب موشک چه بوده و دقیقا در چه مرحله‌ای از پرتاب بازمانده است.

در همین حال، تصاویر ماهواره‌ای ارائه شده از سوی شرکت‌های پلنت و مکسار از افزایش فعالیت پایانه فضایی خمینی در روزهای اخیر و احتمال تلاش ایران برای پرتاب ماهواره در آینده نزدیک خبر می‌دهد.

در تصاویری که تا روز ۳۰ خرداد گرفته شده‌اند تانکرهای سوخت، خودروهای پشتیبانی و یک سکوی متحرک پرتاب راکت دیده می‌شوند. به گفته کارشناسانی که این عکس‌ها ر ا بررسی کرده‌اند این موارد نشانه‌هایی کلیدی از احتمال اقدام دیگر ایران برای پرتاب ماهواره در روزها یا هفته‌های آینده به شمار می‌آیند.

اگرچه مقام‌های آمریکایی به نوع راکتی که ایران قصد پرتاب آن را داشت اشاره‌ای نکرده‌اند، جفری لوییس، مدرس موسسه مطالعات بین‌الملل میدلبری، گفت این راکت ماهواره‌بر احتمالا از نوع سیمرغ بوده که طراحی آن بر اساس یک راکت ساخت کره شمالی صورت گرفته است.

لوییس با اشاره به اینکه ایران در پرتاب راکت ماهواره‌بر سیمرغ با مشکل مواجه است گفت که اگر راکت به کار گرفته شده از نوع سیمرغ باشد، این چهارمین پرتاب ناموفق آن به شمار می‌آید.

راکت ماهواره‌بر سیمرغ در بهمن ۱۳۸۸ رونمایی شد و به گفته مقام‌های ایرانی می‌تواند محموله ای به وزن حداکثر ۲۵۰ کیلوگرم را در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد.

مقام‌های ایرانی می‌گویند قرار است نسل بعدی راکت ماهواره‌بر سیمرغ ماهواره‌هایی با وزن ۷۰۰ کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری زمین قرار دهد.

تازه چه خبر؟
انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، وضعیت کرونا در این استان را بحرانی توصیف کرد و گفت که بیمارستان‌ها مملو از بیماران کروناست...More
مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه...More
به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند...More
به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند. این...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد. نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این...More