مقابله با روسیه و چین، محور استراتژی دفاعی آمریکا | ایران اینترنشنال

مقابله با روسیه و چین، محور استراتژی دفاعی آمریکا

 

محور استراتژی دفاعی آمریکا، پس از بیش از ۱۵ سال، تغییر کرد. بر اساس سند استراتژی دفاعی آمریکا که روز جمعه ۲۹ دی‌ماه منتشر شد، تمرکز اصلی در استرتژی آمریکا، از مقابله با پیکارجویان اسلام‌گرا، به مقابله با روسیه و چین تغییر یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سند که از سال ۲۰۱۴ به این‌سو، برای نخستین‌بار تهیه می‌شود، اولویت‌های وزارت دفاع را در آینده، مشخص می‌کند؛ اولویت‌هایی که چارچوپ بودجه‌ی دفاعی ایالات متحده‌ی آمریکا، براساس آن‌ها تعیین می‌‌شود.

علی‌رغم خواسته‌ی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، مبنی‌بر بهبود روابط با مسکو و پکن، این سند نشان‌دهنده‌ی اتخاذ مواضع سخت‌تر درقبال این دو کشور است.

در بخشی از این سند آمده است: «روسیه و چین، به‌طور روزافزون در تلاش برای شکل‌دادن جهان به‌صورتی هستند که با روش استبدادی مطابقت داشته باشد، تا بتوانند بر حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی ملت‌های مختلف جهان تأتیرگذار باشند».

البریج کولبی (Elbridge Colby)، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور استراتژی و توسعه‌ی نیروها، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اعلام کرد که روسیه در استفاده از قدرت نظامی خود، بسیار بی‌باک‌تر از چین است.

روسیه در سال ۲۰۱۴، شبه‌جزیره‌ی کریمه را به سرزمین خود الحاق کرد. همچنین این کشور برای حمایت از دولت بشار اسد، در سوریه مداخله‌ی نظامی کرده است.

به گفته‌ی کولبی، البته روسیه از لحاظ منابع مالی، دچار محدودیت است.

البریج کولبی، تأکید کرد که آمریکا همچنان ایران و کره‌شمالی را به‌عنوان «مشکلات فوری» می‌شناسد، ولی افزود که چالش اصلی ارتش آمریکا، «تحلیل رفتن برتری نظامی آمریکا درقبال روسیه و چین است».

کولبی همچنین افزود، این استراتژی به این معنا نیست که ما از خاورمیانه خارج خواهیم شد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا نیز در مورد این استراتژی گفت: «ارتش ما هنوز قدرتمند است؛ اما برتری ما در همه‌ی زمینه‌های جنگی، در هوا، زمین، دریا، فضا و فضای مجازی، در حال کاهش بوده است». او همچنین اضافه کرد که نیروهای آمریکا باید آماده‌ی جنگ باشند و این مسأله بدون افزایش بودجه‌ی نظامی ممکن نیست. 

ماتیس درمورد ایران و کره‌شمالی نیز افزود که این کشورها، از نظر آمریکا، ثبات منطقه‌ای و جهانی را برهم می‌زنند.

 

ماتیس، همچنین خطر قدرت نظامی چین و روسیه را مهمتر از خطر تروریسم خواند

وزیر دفاع آمریکا ضمن تاکید بر اینکه «خطر قدرت نظامی چین و روسیه از تروریسم جدی‌تر است،» اعلام کرد:‌ رقابت تسلیحاتی آمریکا با دو قدرت چین و روسیه از الویت‌‌های استراتژی جدید دفاعی این کشور خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا که روز جمعه ۲۹ دی ماه در دانشگاه جانز هاپکینز، سخن می‌گفت،‌تاکید کرده است که ایالات متحده با تهدید رو به افزایش قدرت‌های نظامی چین و روسیه مواجه است و در این راستا باید راهبرد جدید دفاعی اتخاذ کند.

به گزارش بی‌بی‌سی‌ جهانی،‌ جیمز ماتیس ضمن اشاره به رقابت آمریکا با چین و روسیه که قدرت نظامی این کشور را به خطر انداخته است، از ایران نیز به عنوان برهم‌زننده ثبات منطقه و جهان یاد کرده است.

وی در ادامه گفت: متوقف کردن دشمنان آمریکا از جمله کشورهایی چون کره شمالی و ایران نیز نیاز به افزایش سرمایه‌گذاری برای تشدید قابلیت‌های نظامی آمریکا دارد.

وزیر دفاع آمریکا به چین و روسیه هشدار داده است که چنانچه آمریکا را به چالش وادار کنند،‌ آنگاه این کشورها بدترین شرایط را تجربه خواهند کرد و در صحنه جهانی تنها خواهند ماند.

جیمز ماتیس،‌ همچنین با اشاره به اینکه نیروهای آمریکا باید آماده جنگ باشند،‌ از کنگره آمریکا درخواست افزایش بودجه نظامی کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در تلاش برای افزایش ۱۰ درصدی بودجه دفاعی آمریکا در سال جاری است.

 

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More