معترضان لبنانی ساختمان چهار وزارت‌خانه را تسخیر کردند؛ نخست‌وزیر پیشنهاد انتخابات زودهنگام پارلمانی داد | ایران اینترنشنال

معترضان لبنانی ساختمان چهار وزارت‌خانه را تسخیر کردند؛ نخست‌وزیر پیشنهاد انتخابات زودهنگام پارلمانی داد

گروهی از شهروندان لبنانی در تجمعی که هدف آن اعتراض به ناکارامدی و فساد مسولان دولت عنوان شده، ساختمان وزارت‌خارجه، وزارت اقتصاد، وزارت محیط‌زیست، وزارت نیرو و همچنین «‌انجمن بانک‌ها» را تسخیر کردند.

‌هم‌زمان حسان دیاب نخست‌وزیر لبنان در بیانیه‌ای گفت تنها راه برون‌رفت از بحران کنونی، برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی است.

در پی فراخوان گروهی از فعالان مدنی لبنان برای برگزاری تجمعی خیابانی، هزاران نفر در میدان «‌شهدا» در بیروت تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضانی که قصد شکستن موانع ورودی ساختمان مجلس این کشور را داشتند از گاز اشک‌آور استفاده کرد. 

سازمان صلیب سرخ اعلام کرده  بیش از ۱۱۰ نفر از معترضان لبنانی در جریان تجمع امروز مجروح و ۶۲ نفر هم به بیمارستان انتقال داده شده‌اند.

در گزارش‌های اولیه منتشر شده از این تجمع، شمار معترضان بیش از ۱۰  هزار نفر برآورد شده است.

معترضان لبنانی در تجمع امروز، شعار «‌مردم سرنگونی نظام را می‌خواهند» سر داده و برخی از آنها پلاکارد «‌بروید، همه شما قاتلید» در دست داشتند.

به ن‍ظر می‌رسد موج نارضایتی شهروندان لبنانی از عملکرد مقام‌های این کشور پس از انفجار هفته گذشته در بندر بیروت فراگیرتر شده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از برخی از یک دانشجوی لبنانی نوشت: «امیدوارم سازمان ملل متحد کنترل لبنان را به دست گیرد.»

برخی دیگر نیز اعلام کردند حضور امانوئل مکرون در محلات نزدیک به انفجار در حالی بود که هنوز رهبران لبنانی در این محلات حاضر نشده‌اند.

همچنین روی یک شیشه غبارگرفته در یکی از این محلات، با اشاره به پاکسازی شهر به وسیله خود مردم، نوشته شده است: «مردم کار شما [دولت] را انجام می‌دهند، شرمتان باد!»

۶۰ نفر همچنان مفقود

چهار روز پس از انفجار در بندر بیروت، وزارت بهداشت لبنان اعلام کرد بیش از ۶۰ نفر همچنان بر اثر این انفجار مفقودند.

یک مقام وزارت بهداشت لبنان، روز شنبه  ۱۸ مرداد، گفت: «تعداد کشته‌ها به ۱۵۴ نفر افزایش یافته که هویت ۲۵ نفر هنوز مشخص نشده است.»

پیشتر اعلام شده بود که بر اثر انفجار در بندر بیروت دست‌کم ۱۳۷ نفر کشته و بیش از ۵۰۰۰ نفر زخمی شده‌اند. همچنین این انفجار ۳۰۰ هزار آواره برجای گذاشت.

در حالی که امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در سفر به بیروت خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره انفجار بیروت شده بود، میشل عون، رییس جمهوری لبنان، شامگاه جمعه با هرگونه انجام تحقیقات بین‌المللی مخالفت کرد.

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More