معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس به خیابان آمدند | ایران اینترنشنال

معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس به خیابان آمدند

پس از آنکه مقام‌های برگزارکننده انتخابات در بلاروس اعلام کردند بر اساس نتایج اولیه انتخابات این کشور، الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری کنونی، ۸۰ درصد آرا را به دست آورده، در شهرهای مختلف این کشور از جمله در مینسک، پایتخت این کشور، تجمع‌های اعتراضی به راه افتاد.

به گزارش رویترز، نیروهای پلیس در نقاط مختلف کشور به سوی تظاهرات کنندگان گاز اشک‌اور و منور پرتاب کرده و آنها را با ماشین آب‌پاش متفرق کردند. نیروهای امنیتی همچنین تعدادی از تظاهرات‌کنندگان را نیز بازداشت کردند.

در مینسک و بسیاری شهرهای دیگر بلاروس، هزاران نفر به خیابان‌ها آمده و با بوق زدن، تکان دادن پرچم و دست زدن، حمایت خود را از مخالفان دولت مستقر اعلام کردند. برخی از مردم با استفاده از سطل‌های زباله در خیابان‌ها سنگر درست کردند.  

به گفته شاهدان عینی، یک ماشین انتقال زندانیان به گروهی از مردم در میسنک برخورد کرده است اما تاکنون گزارشی از تلفات احتمالی این حادثه منتشر نشده است.

مقام‌های بلاروس می‌گویند گزارشی مبنی بر زخمی شدن در جریان تجمع‌های یکشنبه شب  دریافت نکرده‌اند.

لوکاشنکو از ۲۶ سال پیش در مسند ریاست‌جمهوری بلاروس بوده و منتقدانش معتقدند او از طریق سرکوب و تقلب انتخاباتی توانسته خود را در قدرت نگه‌دارد.

رقیب اصلی او در انتخابات اخیر سوتلانا تیخانوفسکایا بود که قبلا معلم انگلیسی بوده و بعد از بازداشت و محرومیت شوهرش از شرکت در انتخابات جای او را گرفت. طبق نتایج اولیه که دولت بلاروس اعلام کرده، تیخانوفسکایا ۶/۸ درصد آرا را کسب کرده است.

جمعیتی که در سخنرانی‌های انتخاباتی تیخانوفسکایا حضور می‌یافتند از زمان فروپاشی شوروی سابق در این کشور در سال ۱۹۹۱ بی‌سابقه توصیف شده است.

تیخانوفسکایا در پیامی به نیروهای پلیس بلاروس به آنها خاطرنشان کرد که آنها هم بخشی از مردم‌اند و از طرفداران خود نیز خواست تا از اقدام‌های تحریک‌آمیز خودداری کنند.

دولت لوکاشنکو فشارها علیه کارزار انتخاباتی او را مدام افزایش داد و هفته گذشته مدیر تیم انتخاباتی او را بازداشت کرد.

ماه پیش ده‌ها هزار شهروند بلاروسی در اعتراضی که طی یک دهه اخیر بی‌سابقه بود به خیابان آمدند. ناظران حقوق‌بشر می‌گویند بیش از یک‌هزار و ۳۰۰ نفر، از جمله اعضای ستاد تیخانوفسکایا، از ماه گذشته بازداشت شده‌اند.

تازه چه خبر؟
چند روز پس از آنکه وزیر کشاورزی ایران قیمت هر شانه تخم مرغ را حدود ۲۶ هزار تومان اعلام کرد، خبرگزاری‌ها از تهران گزارش داده‌اند که ‌بهای هر شانه از...More
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد در پی اصابت راکت‌های کاتیوشا به خانه‌ای در بغداد پنج عضو یک خانواده، شامل سه کودک و دو زن،‌کشته شدند. خبرگزاری رویترز...More
در پی بالا گرفتن انتقادهای شخصیت‌های عراقی از یادداشت اخیر حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، او روز دوشنبه در یادداشت جدیدی از آیت‌الله علی...More
وزیر ماهیگیری و شیلات دولت یمن بار دیگر شناورهای ایرانی را متهم کرد که در آب‌های سرزمینی یمن به صید غیرقانونی می پردازند. فهد سلیم کفاین، وزیر شیلات...More
در حالی که مقام‌های رسمی از حضور نیافتن بخش عمده دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خبر می‌دهند، فشارها برای تعطیلی مدارس افزایش یافته است. علیرضا زالی،...More