مظنون اصلی حمله در نیوزیلند تفهیم اتهام شد | ایران اینترنشنال

مظنون اصلی حمله در نیوزیلند تفهیم اتهام شد

نخستین جلسه دادگاه مظنون اصلی حمله به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند برگزار شد و برنتون ترنت متهم این حمله در حضور قاضی تفهیم اتهام شد.

دادگاه این متهم به صورت غیرعلنی برگزار شد و او با دست‌بند و لباس زندان به جایگاه متهم برده شده است. ترنت در دادگاه دست‌هایش را به نشانه «‌قدرت سفید‌پوستان» بالا برده است.

دومین جلسه دادگاه ترنت قرار است روز پنجم آوریل برگزار شود و تا آن زمان بدون صدور قرار تأمین در بازداشت خواهد ماند.

او به دادگاه گفت از دو سال پیش به دنبال برنامه‌ریزی برای چنین حمله‌ای بوده است.

جسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند، با اعلام اینکه مهاجم مجوز حمل اسلحه داشته از تصمیم دولت این کشور به اصلاح قوانین نگهداری اسلحه خبر داد.

نخست‌وزیر نیوزیلند گفت پلیس توصیه‌های امنیتی لازم را به مساجد در این کشور ارائه کرده است و ماموران پلیس در اطراف مساجد حضور خواهند داشت.

آردرن اضافه کرد دوت نیوزیلند به نمایندگان جامعه مسلمانان نیوزیلند نسبت به حمایت‌های لازم اطمینان خاطر داده است.

او همچنین نسبت به گسترش «بحث‌های نژادپرستانه» هشدار داد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، مهاجم را «تروریست افراطی، راستگرا و خشن» توصیف کرد.  

این حمله پرسش‌هایی را درباره جدیت دولت‌های غربی در برخورد با راستگرایی افراطی در پی داشته است.

در همین حال حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، حمله مرگ‌بار روز جمعه به دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند را محکوم و آن از عواقب «اسلام‌هراسی رایج در غرب» توصیف کرده است.

روحانی در بیانیه‌ای در واکنش به حمله ظهر روز جمعه که در آن ۴۹ نمازگزار کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند گفت: «این جنایت وحشیانه نشانه‌ای از ...اسلام‌هراسی رایج در غرب است که متأسفانه توسط برخی دولت‌های غربی نیز، بر آن دمیده می‌شود.»

رییس‌جمهور ایران همچنین از «پوشش خبری غیر‌حرفه‌ای و غیرانسانی» این رخداد در «رسانه‌های مدعی در غرب» انتقاد کرد و آن را  نشانه‌ «نژادپرستی» دانست.

روحانی در این بیانیه همچنین گفت: «دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، رسیدگی به این عمل شنیع و درخواست دستگیری و محاکمه همه عاملان و آمران آن را مجدانه در عرصه بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز با اشاره به محدودیت‌هایی که در برخی کشورها از جمله آمریکا و فرانسه نسبت به حضور مسلمانان اعمال می‌شود در توییتی نوشت: «ما ایرانی‌ها به خوبی عواقب تعصب و تنفر از اسلام را می‌فهمیم.»

همچنین، علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، در نامه‌ای به همتای نیوزیلندی خود تروور مالارد از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای «همفکری و همکاری با همه کشورهای مستقل برای رسیدن به راه‌حل جامع در مبارزه با تروریسم» خبر داد.

تازه چه خبر؟
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، ضمن اعتراض به عدم همکاری حزب‌الله در تشکیل دولت لبنان گفت که «حزب‌‌الله لبنان باید در چند هفته آینده مشخص کند که...More
فرید جواهرزاده، رییس انجمن علمی طبیعت‌گردی ایران، از بیکار شدن ده‌ها هزار نفر از فعالان حوزه گردشگری بر اثر شیوع کرونا خبر داد. رییس انجمن علمی طبیعت...More
وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق...More
امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز...More