مطرح شدن حفظ برجام در گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن و ولادیمیر پوتین | ایران اینترنشنال

مطرح شدن حفظ برجام در گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن و ولادیمیر پوتین

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، و همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در تماسی تلفنی ضمن تاکید بر لزوم عادی‌سازی روابط دو جانبه، در مورد برخی مسایل مهم بین‌المللی، از جمله حفظ توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد ولادیمیر پوتین در این تماس تاکید کرد عادی سازی روابط بین مسکو و واشینگتن به نفع هر دو کشور است.

طبق بیانیه کرملین، بایدن و پوتین در مورد «خروج یک‌جانبه آمریکا» از پیمان‌نامه آسمان‌های باز برای انجام پروازهای اکتشافی در حریم هوایی کشورهای دیگر، حفظ توافق هسته‌ای ایران و ابتکار روسیه برای برگزاری نشست سران کشورهای عضو دائم شورای امنیت گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در گفت‌وگوی جو بایدن با پوتین، دو طرف ضمن توافق بر سر تمدید فوری توافق کاهش تسلیحات هسته‌ای استارت نو پیش از انقضای آن در پنجم فوریه، تاکید کردند که در مورد مسائلی چون کنترل تسلیحاتی و مسائل امنیتی جدید، جلساتی برگزار کنند.

هفته گذشته، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفته بود بایدن قصد دارد پیمان استارت نو را با روسیه به مدت پنج سال دیگر تمدید کند.

پیمان استارت نو که در سال ۲۰۱۰ از سوی باراک اوباما و دیمیتری مدودوف، رییس‌های جمهوری پیشین آمریکا و روسیه، به امضا رسید، در اختیار داشتن بیش از هزار و ۵۵۰ کلاهک هسته‌ای را برای هر یک از این دو کشور ممنوع کرده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، از مخالفان سرسخت پیمان استارت نو بود و معتقد بود این توافق آمریکا را در موقعیت ضعیفی قرار داده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، بایدن همچنین در تماس با پوتین ضمن حمایت از تمامیت ارضی اوکراین، در مورد برخی نگرانی‌ها از جمله حمله سایبری به نهادهای فدرال آمریکا، اقدام روسیه در تعیین جایزه برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان، دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۲۰ و مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت ولادیمیر پوتین صحبت کرده است.

طبق این بیانیه، جو بایدن تاکید کرد آمریکا برای دفاع از منافع ملی خود در واکنش به آن دسته از اقدامات روسیه که به ایالات متحده یا متحدانمان آسیب می‌زند با جدیت برخورد خواهد کرد.

روسای جمهور آمریکا و روسیه همچنین توافق کردند به صورت شفاف و مداوم با هم در تماس باشند.

 

تازه چه خبر؟
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More
نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد...More
آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد. جلسه دادگاه تفهیم اتهام او...More