مصطفی ادیب با رای اکثریت قاطع پارلمان، نخست‌وزیر لبنان شد | ایران اینترنشنال

مصطفی ادیب با رای اکثریت قاطع پارلمان، نخست‌وزیر لبنان شد

مصطفی ادیب، سفیر پیشین لبنان در آلمان، با تلاش‌های فرانسه و همچنین به دست آوردن رای اکثریت نمایندگان پارلمان، به مقام نخست وزیری لبنان رسید.

انتخاب نخست وزیر جدید لبنان چند ساعت پیش از دومین سفر امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه به لبنان طی کمتر از یک ماه، صورت گرفته است.

مقام‌های بلندپایه لبنانی دوشنبه دهم شهریور، اعلام کردند که میانجیگری رییس جمهوری فرانسه برای رسیدن به یک نامزد نهایی برای مقام نخست وزیری لبنان طی ۴۸ ساعت گذشته بسیار حیاتی بود.

خبرگزاری رویترز دوشنبه دهم شهریور، نوشت پس از اعلام حمایت حزب مسیحی «جنبش میهنی آزاد» از مصطفی ادیب، او توانست اکثریت آرا را به دست آورده است. او همچنین از حمایت احزاب سنی و شیعه لبنان برخوردار شد.

بر اساس گزارش‌ها مصطفی ادیب از ۱۲۰ نماینده کنونی مجلس، رای مثبت ۹۰ نماینده را به دست آورد.

پارلمان لبنان دارای ۱۲۸ کرسی است، اما هشت نماینده پس از انفجار بیروت از مقام خود کناره‌گیری کردند.

نام مصطفی ادیب که متعلق به اقلیت سنی‌مذهب لبنان است و تاکنون چندان شناخته شده نبود، روز یکشنبه از سوی نخست وزیران پیشین لبنان از جمله سعد حریری مطرح شد.

او استاد دانشگاه و رییس دفتر پیشین نجیب میقاتی، نخست وزیر پیشین لبنان بود و از سال ۲۰۱۳ تاکنون به عنوان سفیر لبنان در برلین ماموریت داشت.

انتخاب مصطفی ادیب در آخرین مهلت، در حالی بود که تا هفته گذشته هنوز توافقی بر سر یک نامزد نهایی برای این مقام صورت نگرفته بود.

مکرون که در هفته‌های اخیر با برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در جهت کمک به بازسازی لبنان و همچنین رسیدن به یک توافق سیاسی برای خروج از بحران لبنان تلاش کرده است، قرار است شامگاه دوشنبه دهم شهریور وارد بیروت شود.

او در جریان اولین سفر خود به بیروت خواستار تشکیل یک دولت ویژه برای عبور از بحران اقتصادی و سیاسی جاری در لبنان شده بود.

پس از انفجار بزرگ بیروت، خشم و اعتراض مردم لبنان علیه دولت افزایش یافت و پس از کناره‌گیری چند وزیر، نخست وزیر نیز از کناره‌گیری دولت خبر داد.

بر اساس تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی دولت موقت لبنان،  تعداد کشته‌های انفجار اخیر بندر بیروت به ۱۹۰ نفر رسید و بیش از ۶۵۰۰ نفر بر اثر این انفجار زخمی شدند و سه نفر دیگر نیز همچنان ناپدید هستند.

از چندین ماه پیش از این انفجار، لبنان در شدیدترین بحران اقتصادی خود پس از جنگ‌های داخلی این کشور به سر می‌برد که موجب اعتراضات پی‌درپی در این کشور شده است.

تازه چه خبر؟
محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای...More
در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است. گروسی روز سه‌...More
وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان...More