مشاور امنیت ملی کاخ سفید نسبت به افزایش درگیری‌ها در بیت المقدس ابراز نگرانی کرد | ایران اینترنشنال

مشاور امنیت ملی کاخ سفید نسبت به افزایش درگیری‌ها در بیت المقدس ابراز نگرانی کرد

جیک سالیوان،‌ مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اسرائیلی خود نگرانی ایالات متحده را از درگیری‌های اخیر بیت‌المقدس، ابراز کرد.

کاخ سفید روز یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سالیوان در گفت و گو با میر بن شبات به تعاملات اخیر مقام‌های ارشد آمریکا با مقام‌های اسرائیل، فلسطین و شرکای منطقه‌ای برای پیشبرد گام‌هایی در راستای تامین آرامش در منطقه و کاهش تنش و خشونت‌ها اشاره و بر آنها تاکید کرد.

ناآرامی‌های اخیر در بیت‌المقدس پس از آن آغاز شد که شماری از ساکنان فلسطینی در محله «شیخ جراح» بیت‌المقدس شرقی برای احداث شهرک‌های یهودی‌نشین از خانه‌هایشان بیرون رانده شدند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت و گو با همتای اسرائیلی خود بار دیگر بر نگرانی آمریکا از اخراج احتمالی فلسطینیان از خانه‌هایشان در شیخ جراح تاکید کرد.

در این گفت و گو دو طرف هم نظر بودند که شلیک راکت و فرستادن بالن‌های آتش زا از سمت غزه به اسرائیل غیرقابل قبول بوده و باید محکوم شود.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل نیز در واکنش به خشونت و درگیری اخیر در بیت المقدس ابراز نگرانی کرد.  

از سوی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز دوشنبه برای بررسی تنش های فزاینده در بیت المقدس شرقی و اطراف مسجد الاقصی تشکیل جلسه دهد. جلسه به درخواست دو سوم اعضای شورای امنیت تشکیل خواهد شد.

روزنامه جروزالم پست نوشته است که به نظر نمی‌رسد در این نشست تصمیمی علیه اسرائیل گرفته شود اما برگزاری آن یک نشانه دیگر از افزایش نگرانی‌های بین‌المللی درباره خشونت‌ها در بیت‌المقدس است. 

پیشتر نیز شماری از نهادهای بین‌المللی اقدام اخیر اسرائیل را محکوم کرده‌اند. با این حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت کشورش فشارهای بین‌المللی برای توقف شهرک‌سازی در بیت‌المقدس را رد می‌کند.

گروه حماس از فلسطینیان خواسته است تا روز پنج‌شنبه، پایان ماه رمضان، را به حضور در خیابان‌ها ادامه دهند.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More