مشاور امنیت ملی آمریکا: برای توافق نهایی با ایران مسیر دیپلماتیک وجود دارد، تهران باید تصمیم بگیرد | ایران اینترنشنال

مشاور امنیت ملی آمریکا: برای توافق نهایی با ایران مسیر دیپلماتیک وجود دارد، تهران باید تصمیم بگیرد

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با اشاره به اهمیت استفاده از راه‌های دیپلماتیک برای حل مسئله ایران بر عزم آمریکا برای تعامل با کشورهای عضو توافق هسته‌ای تاکید کرد و گفت: مقام‌های تهران باید تصمیم بگیرند تا به دنیا اطمینان دهند برنامه هسته‌ای آنها صلح‌آمیز است.

سالیوان در مصاحبه‌ای با سی‌ان‌ان گفت: «معتقدم مسیر دیپلماتیکی وجود دارد تا به توافقی نهایی برسیم که بر مبنای آن بتوانیم مطمئن باشیم که برنامه هسته‌ای ایران عاملی کنترل کننده دارد.»

او با اشاره به تصمیم آمریکا در پذیرش دعوت اروپا برای شرکت در نشستی با کشورهای عضو توافق هسته‌ای ایران، گفت: «ما در مرحله ابتدایی هستیم. کار زیادی باید انجام شود و به دیپلماسی سختگیرانه و شفافی نیاز است.»

سالیوان افزود: مقام‌های «ایران باید تصمیم بگیرند که آماده‌اند گام‌های لازم را بردارند تا به دنیا اطمینان دهند که برنامه[هسته‌ای] آنها صرفا برای مقاصد صلح‌آمیز است.»

او با ابراز نگرانی از تصمیم ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی و کاهش چشمگیر همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: کار اولی که باید انجام شود این است که ایران تصمیم بگیرد به نقض بیشتر تعهدات خود در توافق هسته‌ای اقدام نکند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به تاکید دولت بایدن بر لزوم در پیش گرفتن دیپلماسی برای یافتن راه حلی برای مسئله ایران، افزود: «بهترین راه برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای، راه دیپلماتیک است.»

سالیوان گفت: سیاست دولت ترامپ در ارتباط با ایران باعث شده ایالات متحده نسبت به زمانی که در توافق هسته‌ای حضور داشت، در «موقعیت بدتری» قرار گیرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا با تاکید براینکه پیش از هر اظهارنظری در مورد مسیر پیش رو باید طرفین حاضر در این توافق با هم گفت‌وگو کنند، گفت در این مقطع قصد نداریم هیچ انگیزه خاصی را به ایران نسبت دهیم.

روز جمعه، جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در سخنانی گفت باید به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه رسیدگی شود و افزود: «آماده‌ایم با گروه ۱+۵ یک درباره توافق هسته‌ای ایران وارد مذاکره شویم.»

با اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره جهت بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد این اتحادیه در تلاش است تا نشستی غیررسمی با حضور همه طرف‌های برجام و آمریکا برگزار کند.

این مقام بلندپایه اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده، گفت هنوز زمان برگزاری نشست مشخص نیست و دعوت‌نامه‌ای هم ارسال نشده، اما قدرت‌های جهانی می‌خواهند توافق هسته‌ای را در اسرع وقت احیا کنند.

 

 

 

تازه چه خبر؟
مهرداد ویس‌کرمی، نماینده خرم‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی، گفت: وضعیت خوزستان حاد است و باید محدودیت تردد و ورود و خروج از این استان به لرستان...More
نیکول پاشینیان،‌ نخست‌وزیر ارمنستان، از تلاش ارتش کشورش برای انجام کودتای نظامی خبر داد و گفت کابینه‌اش باید استعفا دهد. نخست‌وزیر ارمنستان روز...More
بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل و ولیعهد بحرین درباره برنامه هسته‌ای ایران و همچنین مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس در تاسیس کارخانه واکسن‌سازی...More
دادستانی آلمانی یک شهروند این کشور را به جاسوسی از طریق تحویل نقشه‌ ساختمان پارلمان به روسیه متهم کرد. بر اساس اعلام دادستانی، این فرد که با یک شرکت...More
رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با...More