مشاور ارشد دفاعی بریتانیا:‌ فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکتیک مذاکره‌ای است | ایران اینترنشنال

مشاور ارشد دفاعی بریتانیا:‌ فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکتیک مذاکره‌ای است

جان لوریمر،‌ سپهبد ارتش بریتانیا و مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه،‌ می‌گوید ایران تلاش می‌کند موقعیتش را قبل از هرگونه مذاکره با تقویت موشک‌های بالستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و همچنین تسریع برنامه هسته‌ای استحکام ببخشد. 

این فرمانده ارشد نظامی در آخرین گفت‌وگو پیش از ترک ارتش بریتانیا، روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ایران را «بزرگترین چالش» خاورمیانه خواند و گفت جو بایدن،‌ رییس‌جمهور آمریکا، در این منطقه با «آزمایش اساسی سیاست خارجی» مواجه خواهد شد.

او در گفت‌وگویی با پایگاه خبری نشنال اشاره کرد در این شرایط ضروری است آمریکا با کارزار تهران مقابله کند و به نقش خود در حفظ نیروها روی زمین، به ویژه کنترل داعشی که در حال احیاست، ‌ادامه دهد.

لوریمر اشاره کرد ایران از «تقویت موشک بالستیک و تسلیحات پهپادی»، «تسریع برنامه هسته‌ای » و «انجام جنگ‌های نیابتی» به عنوان بخشی از تاکتیک‌های مذاکره‌ای خود استفاده می‌کند.

او افزود:‌ «ایران در تلاش است موقعیت خود را قبل از هرگونه مذاکره تقویت کرده تا بتواند از موضع قدرت مذاکره کند. فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن‌ها در سراسر منطقه بخشی از این [تاکتیک] است.»

این فرمانده ارتش بریتانیا در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به نخستین سخنرانی حوزه سیاست خارجی جو بایدن گفت رییس‌جمهور آمریکا در تغییرات چندجانبه در حوزه سیاست خارجی عجله نخواهد کرد و توافق هسته‌ای و روابط با ایران در فهرست اولویت‌های سیاست خارجی دولت او «بسیار بالا» است. 

او در زمینه تنش‌های میان ایران و کشورهای همسایه گفت بسیاری از همسایگان ایران امیدوارند که بایدن بتواند عناصر سیاست «فشار حداکثری» به ایران را حفظ کند، چرا که تحریم‌های سخت‌گیرانه «در بعضی کشورها واکنش بسیار خوبی داشته است.»

جان لوریمر به عنوان سپهبد ارتش بریتانیا به زبان عربی مسلط است و طی سه سال گذشته به عنوان مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه سفرهای بسیاری به سراسر منطقه خاورمیانه داشته و با رهبران آن‌ها ملاقات کرده است.

تازه چه خبر؟
محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب»...More
بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند. پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد...More
بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون...More
هیات منصفه دادگاهی در آمریکا، علیه یک شهروند کانادایی-ایرانی‌ به اتهام صادرات غیرقانونی به ایران اعلام جرم کرد. هیات منصفه یک دادگاه فدرال در...More
نمایندگی کمک‌رسانی سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد در حمله نیروهای «ضد دولتی» به دفتر این نمایندگی در هرات، دست‌کم یک نگهبان کشته شد. این حمله که...More