مشاور ارشد دفاعی بریتانیا:‌ فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکتیک مذاکره‌ای است | ایران اینترنشنال

مشاور ارشد دفاعی بریتانیا:‌ فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران تاکتیک مذاکره‌ای است

جان لوریمر،‌ سپهبد ارتش بریتانیا و مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه،‌ می‌گوید ایران تلاش می‌کند موقعیتش را قبل از هرگونه مذاکره با تقویت موشک‌های بالستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و همچنین تسریع برنامه هسته‌ای استحکام ببخشد. 

این فرمانده ارشد نظامی در آخرین گفت‌وگو پیش از ترک ارتش بریتانیا، روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه ایران را «بزرگترین چالش» خاورمیانه خواند و گفت جو بایدن،‌ رییس‌جمهور آمریکا، در این منطقه با «آزمایش اساسی سیاست خارجی» مواجه خواهد شد.

او در گفت‌وگویی با پایگاه خبری نشنال اشاره کرد در این شرایط ضروری است آمریکا با کارزار تهران مقابله کند و به نقش خود در حفظ نیروها روی زمین، به ویژه کنترل داعشی که در حال احیاست، ‌ادامه دهد.

لوریمر اشاره کرد ایران از «تقویت موشک بالستیک و تسلیحات پهپادی»، «تسریع برنامه هسته‌ای » و «انجام جنگ‌های نیابتی» به عنوان بخشی از تاکتیک‌های مذاکره‌ای خود استفاده می‌کند.

او افزود:‌ «ایران در تلاش است موقعیت خود را قبل از هرگونه مذاکره تقویت کرده تا بتواند از موضع قدرت مذاکره کند. فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن‌ها در سراسر منطقه بخشی از این [تاکتیک] است.»

این فرمانده ارتش بریتانیا در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به نخستین سخنرانی حوزه سیاست خارجی جو بایدن گفت رییس‌جمهور آمریکا در تغییرات چندجانبه در حوزه سیاست خارجی عجله نخواهد کرد و توافق هسته‌ای و روابط با ایران در فهرست اولویت‌های سیاست خارجی دولت او «بسیار بالا» است. 

او در زمینه تنش‌های میان ایران و کشورهای همسایه گفت بسیاری از همسایگان ایران امیدوارند که بایدن بتواند عناصر سیاست «فشار حداکثری» به ایران را حفظ کند، چرا که تحریم‌های سخت‌گیرانه «در بعضی کشورها واکنش بسیار خوبی داشته است.»

جان لوریمر به عنوان سپهبد ارتش بریتانیا به زبان عربی مسلط است و طی سه سال گذشته به عنوان مشاور ارشد دفاعی در حوزه خاورمیانه سفرهای بسیاری به سراسر منطقه خاورمیانه داشته و با رهبران آن‌ها ملاقات کرده است.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More