مشاجره آمریکا و بریتانیا بر سر روند تصویب مجوز استفاده از واکسن کرونا | ایران اینترنشنال

مشاجره آمریکا و بریتانیا بر سر روند تصویب مجوز استفاده از واکسن کرونا

 

 

در حالی که بریتانیا اعلام کرده به عنوان اولین کشور غربی اجازه استفاده از واکسن کرونا را صادر کرده است، مقام‌های بریتانیایی و آمریکایی درباره روند تصویب استفاده از این واکسن از سوی دولت‌هایشان به بحث و مشاجره با یکدیگر پرداختند.

آنتونی فائوچی، رییس موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، در گفت‌وگو با رسانه‌های این کشور گفت که مقام‌های ناظر در بریتانیا اطلاعات آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا را به دقت همکاران آمریکایی خود در سازمان غذا و داروی آمریکا بررسی نکرده‌اند. 

او اما بعدتر از این که روند قانونی در بریتانیا را برای صدور مجوز واکسن کرونای ساخت شرکت‌های فایزر‌‌ـ‌ بیون‌تک زیر سوال برده، عذرخواهی کرد.

فائوچی به شبکه بی‌بی‌سی گفت: «واقعا سوءتفاهم پیش آمده و من بابت آن متاسفم و عذرخواهی می‌کنم. من اعتماد زیادی هم به جامعه علمی و هم به روند قانونی در بریتانیا دارم.»

در واکنش به انتقادهای مقام‌های آمریکایی و اروپایی از بریتانیا، چندین نماینده این کشور از کندی روندهای قانونی اتحادیه اروپا در این زمینه انتقاد کردند.

در همین زمینه، گوین ویلیامسون، وزیر مشاور در امور آموزش بریتانیا، در یک گفت‌وگوی رادیویی اعلام کرد: «ما قطعا بهترین نهادهای سنجش پزشکی را داریم. خیلی بهتر از فرانسوی‌ها، بلژیکی‌ها و آمریکایی‌ها.»

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت بریتانیا تا پایان سال جاری میلادی همچنان زیر چتر قوانین اتحادیه اروپا قرار دارد، اما به دلیل قوانین موجود اروپایی توانسته زودتر از بقیه کشورها مجوز استفاده از این واکسن را صادر کند.

این قانون به کشورها اجازه می‌دهد که در امور اضطراری بهداشت عمومی، به طور جداگانه تصمیم‌گیری کنند.

پس از آن که نهاد نظارت دارویی در بریتانیا روز چهارشنبه ۱۲ آذر واکسن کرونای تولیدی شرکت‌های فایزر‌‌ـ‌ بیون‌تک را تایید کرد، نخستین محموله این واکسن وارد بریتانیا شد.

در آمریکا قرار است اداره غذا و دارو حدود یک هفته دیگر (دهم دسامبر) درباره استفاده اضطراری از واکسن فایزر‌ـ‌ بیون‌تک تصمیم‌گیری کند و آژانس داروی اروپا نیز اعلام کرده است تا ۲۹ دسامبر می‌تواند تاییدیه اضطراری واکسن را صادر کند.

در این شرایط، برخی از دانشمندان و کارشناسان، مشاجرات درباره چگونگی صدور مجوز برای واکسن کرونا در برهه کنونی را ضربه‌ای به اعتماد عمومی برای استفاده از آن توصیف کرده‌اند.

جرمی فارار، مشاور علمی دولت بریتانیا گفت: «ملی‌گرایی در مورد واکسن، در مورد کووید-۱۹ یا دیگر مشکلات بهداشت عمومی که دارای ابعاد جهانی هستند، جایگاهی ندارد.»

او ادامه داد: «علم همیشه استراتژی خروج از این همه‌گیری وحشتناک بوده است و این علم، جهانی بوده است.»

بر اساس اعلام گروه اوراسیا، یک شرکت مشاوره در زمینه مسائل سیاسی، اگر کشورهای توسعه‌نیافته نتوانند به طور متوازن به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند، اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته با خسارت‌های قابل توجهی روبه‌رو خواهد شد.

تازه چه خبر؟
اف‌بی‌آی، وزارت امنیت داخلی و هشت نهاد امنیتی دیگر آمریکا در یک گزارش امنیتی مشترک با تاکید بر لزوم جلوگیری از حمله «افراطیون داخلی» به مراسم تحلیف...More
مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان گفت: با گذشت چند ساعت از زلزله، تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و با توجه به اینکه کانون زلزله در...More
کمیسیون آزادی بین‌المللی مذهبی آمریکا اقدام جمهوری اسلامی در «افزایش نگران کننده» فشار به جامعه بهایی ایران را محکوم کرد و از ایالات متحده خواست با...More
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More