مسمومیت الکسی ناوالنی؛ آلمان خواستار تحریم‌ روسیه شد | ایران اینترنشنال

مسمومیت الکسی ناوالنی؛ آلمان خواستار تحریم‌ روسیه شد

 

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، خواستار تحریم‌های جدیدی از سوی اتحادیه اروپا علیه روسیه در واکنش به مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، شد. 

به گزارش رویترز، ماس روز شنبه ۱۲ مهرماه گفت: «من متقاعد شده‌ام که دیگر هیچ راهی برای ممانعت از تحریم‌ها وجود ندارد.»

او ادامه داد: «تحریم‌ها همواره باید هدفمند و متناسب باشند. اما نقض گسترده‌ای مثل نقض کنوانسیون بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی نمی‌تواند بدون پاسخ بماند. ما در این زمینه در اروپا متحد هستیم.»

آلمان اکنون ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد که از ۲۷ کشور اروپایی تشکیل شده است.

قرار است که رهبران این کشورها در نشست آتی خود در روزهای پانزدهم و شانزدهم ماه اکتبر، کمتر از دو هفته دیگر، درباره تحریم‌های احتمالی علیه روسیه تصمیم‌گیری کنند.

ماس گفت: «اگر نتیجه تحقیقات آزمایشگاه‌های آلمان، سوئد و فرانسه تایید شود، پاسخ روشنی از سوی اتحادیه اروپا خواهد بود. من مطمئنم.»

پیشتر برلین اعلام کرده بود که ناوالنی با ماده اعصاب نوویچوک مسموم شده که استفاده آن از نظر بین‌المللی ممنوع است. 

برخی دیگر از کشورهای غربی نیز استفاده از چنین سمی برای مسموم کردن ناوالنی را تایید کرده‌اند، اما روسیه همچنان وجود هرگونه شواهد در این زمینه را رد کرده است.

به‌تازگی ناوالنی که در پی مسمومیت برای درمان در آلمان به سر می‌برد،‌ ضمن متهم کردن ولادیمیر پوتین در مسمومیتش گفت نترسیده و قصد ندارد در تبعید رهبر مخالفان باشد.

پیش از این نیز شماری از نزدیکان ناوالنی از جمله مدیر بنیاد ضد فساد در روسیه، که او از موسسانش به شمار می‌رود، گفته بود تنها پوتین «شخصا» می‌توانسته دستور مسمومیت مشکوک منتقد مشهور خود را صادر کند.

ناوالنی پس از مسمومیت،‌ ۳۲ روز در بیمارستان بستری شد که ۲۴ روز از آن در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نگهداری بود.

این فعال سیاسی ۴۴ ساله منتقد شماره یک پوتین در روسیه به شمار می‌رود که حین سفر هوایی به سوی مسکو به طرز مشکوکی مسموم شد.

گازهای عصبی و گروه مواد شیمیایی موسوم به «نوویچوک» موادی‌ از کولین‌استراز به شمار می‌روند که در سال ۲۰۱۸ میلادی هم از آن برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسی در بریتانیا، استفاده شده بود.

ناوالنی درباره تاثیر این مسمومیت و حس آن در گفت‌وگویی اشاره کرده بود: «هیچ دردی حس نمی‌کنی، اما می‌دانی که داری می‌میری.»

تازه چه خبر؟
اعضای شورای عالی و روسای هیات مدیره‌های نظام پرستاری سراسر ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به گسترش اعتراض و نارضایتی‌های کادر درمان و همچنین...More
دبیر کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا اعلام کرد که الزام افراد به داشتن کارت ملی در زمان مراجعه به ادارات و سفر بین شهری تا...More
حمیدرضا نجاری، رییس اداره آنفلوانزای وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که «هیچ موردی» از ابتلای انسانی به آنفلوانزای پرندگان در این کشور وجود ندارد...More
یک روز پس از ترور محسن فخری‌‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، تجمعات مشابهی در تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران از سوی گروهی از حامیان جمهوری اسلامی...More
در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، دولت آلمان همه طرف‌ها را به خویشتن‌داری فراخواند. یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز شنبه هشتم...More