مرزبانی بلاروس: ماریا کولسنیکوا در حال خروج از کشور بازداشت شد | ایران اینترنشنال

مرزبانی بلاروس: ماریا کولسنیکوا در حال خروج از کشور بازداشت شد

 

یک مقام مرزبانی بلاروس گفت ماریا کولسنیکوا، از رهبران اعتراضات این کشور، «در اولین ساعات روز سه‌شنبه هنگامی که قصد داشت وارد خاک اوکراین شود بازداشت شده است».

آنتون بیچکوفسکی، یک مسئول مرزبانی بلاروس، به خبرگزاری رویترز گفت: «کولسنیکوا اکنون در بازداشت است، دقیقا نمی‌توانم بگویم که او کجاست، اما بازداشت شده است.»

این مقام مرزبانی بلاروس دلیل بازداشت این رهبر معترضان را «شرایطی» اعلام کرد که او و دیگر فعالان سیاسی متحدش در آن «از مرز بلاروس عبور کردند». 

خبرگزاری دولتی بلتا نیز گزارش داه است خودرو حامل کولسنیکوا پس از برخورد با یک پست مرزی سرعت گرفت و گریخت.

این خبرگزاری به نقل از مرزبانی بلاروس گزارش داد: «کولسنیکوا در بیرون خودرو بود. در واقع او بیرون انداخته شد و خودرو به حرکتش به سوی اوکراین ادامه داد.»

به گفته مسئولان مرزبانی بلاروس دو فعال سیاسی همراه کولسنیکوا توانستند در اولین ساعات بامداد از مرز اوکراین عبور کنند و وارد این کشور شوند.

رویترز نوشت اطلاعات درباره تلاش کولسنیکوا برای رفتن به اوکراین هنوز دقیقا مشخص نیست و این خبرگزاری نمی‌تواند مستقلا این گزارش را تایید کند. 

پیشتر برخی از گزارش‌ها حاکی از عبور کولسنیکوا به همراه این دو فعال سیاسی از مرز بود، اما بعدا مرزبانان بلاروس این گزارش‌ها را رد کردند.

روز دوشنبه یک رسانه محلی بلاروس گزارش داد کولسنیکوا در مرکز شهر مینسک از سوی افراد ناشناس و نقاب‌دار بازداشت و «ربوده شده است».

همچنین مخالفان اعلام کردند دو سیاستمدار متحد کولسنیکوا نیز پس از «ربایش» او ناپدید شدند.

کولسنیکوا یکی از اعضای شورای هماهنگی مخالفان دولت بلاروس و آخرین نفر از از گروه سه نفره زنان سیاستمدار منتقد حکومت بلاروس است که همچنان در کشور مانده است.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس که بلافاصله پس از انتخابات به لیتوانی پناهنده شد، و ورونیکا تسپکالو که او نیز از کشور خارج شد، دیگر اعضای این گروه سه نفره هستند.

این سه پیش از انتخابات با تشکیل ائتلافی برای شکست دادن لوکاشنکو در انتخابات متحد شده بودند.

کولسنیکوا با انتقادهای تند علیه الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری بلاروس، نقش مهمی در به راه افتادن جنبش اعتراضی پس از انتخابات اخیر این کشور داشته است.

او یک هفته پیش اعلام کرد همراه با ویکتور باباریکو، از مخالفان زندانی، یک حزب جدید سیاسی را تشکیل خواهد داد.

 
تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
مقامات ایالت آریزونا، نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در این ایالت را به‌صورت رسمی تایید کرده‌ و جو بایدن را برنده نهایی اعلام کردند. به گزارش...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More